Wiadomości

POLSKA

Obłóczyny nowicjuszy w Chludowie
Artiom Trietiakov przyjmuje strój zakonny (fot, Wojciech Grzymisławski SVD)

Obłóczyny nowicjuszy w Chludowie

17 stycznia w Domu Misyjnym w Chludowie nowicjusze Piotr Stopa z Piły i Artiom Trietiakov z Angarska w obwodzie irkuckim otrzymali strój zakonny. Ceremonii obłóczyn przewodniczył o. Sylwester Grabowski SVD, prowincjał.

Mszę świętą koncelebrowali współbracia misjonarze z Chludowa, a wśród zaproszonych gości – ze względu na panującą pandemię – była jedynie najbliższa rodzina Piotra, miejscowe siostry misjonarki i przedstawicielki grupy adoracyjnej.

Uroczystość rozpoczęła się od modlitwy różańcowej nowicjuszy przed klasztorną figurą Matki Bożej. Po jej zakończeniu wszystkich poświęcił o. Sylwester Grabowski SVD i przy śpiewie Hymnu do Ducha Świętego kapłani celebransi poprowadzili najmłodszych współbraci do kaplicy.

W homilii o. prowincjał zwrócił uwagę między innymi na wartościowe wypełnienie danego nam czasu, rolę ludzi towarzyszących nam w życiu i trudną wspinaczkę na szczyt świętości. Dzisiaj, kiedy się pluje na człowieka w sutannie, dla was młodych, może to być szczególnie trudne – powiedział o. Grabowski.

obloczyny2021 04 minPiotr Stopa zostaje opasany werbistowskim pasem

Po homilii odbył się zasadniczy obrzęd obłóczyn, podczas którego nowicjusze założyli poświęcony wcześniej habit. Otrzymując czarny pas, będący nieodłącznym elementem stroju werbisty, usłyszeli słowa: „Niech Pan cię opasze pasem sprawiedliwości, abyś przy Jego pomocy przezwyciężał ciało i zawsze trwał w Jego miłości”.

Na zakończenie Eucharystii nowicjusz Piotr podziękował za przygotowanie i prowadzenie duchowe o. Franciszkowi Bąkowi SVD, magistrowi nowicjatu i jego pomocnikowi, o. Adamowi Wołowiczowi SVD. A potem – już w jadalni – zabrzmiało dla nowicjuszy tradycyjne chludowskie „Życzymy, życzymy”, szczególnie miłe Artiomowi, który tego dnia świętował dwie uroczystości – obłóczyny i imieniny.

Pełną relację z uroczystości obłóczyn, nagranie z kazaniem o. Sylwestra, wypowiedzi nowicjuszy oraz więcej fotografii można znaleźć na stronie Domu Misyjnego w Chludowie - https://www.chludowo.werbisci.pl/2021/01/21/artiom-i-piotr-odpowiedzieli-oto-jestem-i-przyjeli-stroje-zakonne/

Fot. Franciszek Bąk SVD, Wojciech Grzymisławski SVD

obloczyny2021 05 minLiturgia Eucharystii w chludowskiej kaplicy