Wiadomości

ŚWIAT MISYJNY

Trzeba dobrze planować zajęcia

Żyję w tropiku boliwijskim, w miasteczku San Miguel de Velasco. Jest to parafia żywa i pełna wiary, z największą liczbą wiosek dojazdowych w całej naszej diecezji. Jest ich ponad 50. Do najdalszych wiosek musimy dojeżdżać ponad 130 km, ale staramy się być tam przynajmniej raz na miesiąc. Niestety, asfaltu tutaj nie mamy, więc taka podróż trwa kilka godzin.

W miasteczku cieszymy się obecnością wielkiej liczby dzieci i młodzieży. Mamy prawie 200 dzieci przygotowujących się do pierwszej komunii i 130 młodzieży, która przyjmie w tym roku sakrament bierzmowania.

Śp. o. Alojzy Fludra SVD

O. Alojzy Fludra urodził się 25 maja 1936 r. 7 października 1959 r. wstąpił do Zgromadzenia Słowa Bożego w Domu św. Wojciecha w Pieniężnie. Święcenia kapłańskie przyjął 25 czerwca 1967 r. z rąk ks. bp. Jana Obłąka. 

Otrzymał przeznaczenie do pracy misyjnej w Brazylii, gdzie przybył 19 listopada 1968 r. i pracował nieprzerwanie aż do swojej śmierci, z krótką przerwą na studia w Rzymie. Zmarł 18 września 2023 roku w Ponta Grossa. Ceremonie pogrzebowe odbyły się następnego dnia w Parafii Serca Jezusowego w São José dos Pinhais.

Jest za co dziękować Bogu

W minionym czasie jest wiele okazji, aby dziękować Bogu za wszystko, co wydarzyło się w moim życiu osobistym i życiu parafii. Jeśli chodzi o moje życie, dzięki Bogu nie mogę narzekać na brak sił fizycznych i duchowych do dalszej i gorliwszej posługi duszpasterskiej. 

W tym roku obchodzimy 125. rocznicę przybycia werbistów do prowincji Misiones w Argentynie. Było to dokładnie 5 grudnia 1898 roku. Jako parafia, obsługiwana od początku swego istnienia przez werbistów, też chcemy przyłączyć się do wspomnianych obchodów.

Werbiści w Czadzie

Werbiści przybyli do Czadu w 2003 roku na zaproszenie biskupa Rosario Pio Ramolo OFMCap, ordynariusza diecezji Goré. Dziś prowadzą tam trzy parafie: św. Arnolda Janssena w Laramanaye, św. Franciszka z Asyżu w Boro oraz św. Apostołów Piotra i Pawła w Moundou. Wszystkie leżą na terenie diecezji Goré. Praca w nich, oprócz zwykłej posługi sakramentalnej, koncentruje się na apostolacie biblijnym oraz duszpasterstwie rodzin i młodzieży. 

Pionier rytu zairskiego

Historia ojca Alfonsa Müllera SVD odzwierciedla przełomowy czas w historii pracy misyjnej w Zairze, obecnie Demokratycznej Republice Konga. Od 1965 r. aż do przejścia na emeryturę w 2022 r. pochodzący z Großrosseln werbista poświęcił się osadzaniu chrześcijaństwa w lokalnej kulturze kongijskiej. O. Müller i misjonarze jemu współcześni starali się zerwać z dotychczasowym podejściem, które polegało na narzucaniu chrześcijaństwa opartego na zachodnich ideałach. Zamiast tego proponowali włączenie kongijskiej kultury i tradycji w działania duszpasterskie.

Werbiści w Japonii

Pierwsi werbiści przybyli do Japonii w 1907 roku. Trzech misjonarzy rozpoczęło wówczas pracę edukacyjną w Akita. Obecnie w Prowincji Japońskiej pracuje i przygotowuje się do życia zakonno-misyjnego 134 współbraci z 22 narodowości, w tym 38 Japończyków. Lokalnemu kościołowi służy dwóch werbistowskich biskupów.

Obecnie główne działania prowincji koncentrują się na edukacji, apostolacie parafialnym i pracy z migrantami.

Werbiści z pomocą humanitarną pod Bachmutem

Od 11 do 13 lipca do kilku miejscowości pod Bachmutem w Ukrainie, 15 km od linii frontu, została dostarczona pomoc humanitarna, zakupiona dzięki wsparciu dobrodziejów z Polski. Zawieźli ją tam duszpasterze z Ukrainy - o. Wojciech Żółty SVD, proboszcz z Wierzbowca i ks. Piotr Kuczer, proboszcz z Kurylowiec MurowanyTowarzyszyli im o. Krzysztof Malejko SVD, koordynator apostolatu Justice and Peace Polskiej Prowincji SVD oraz Wioletta Pasik, wolontariuszka z Werbistowskiego Centrum Migranta Fu Shenfu w Warszawie.

Wakacje z Bogiem 2023 w Wierzbowcu

W werbistowskiej parafii w Wierzbowcu w zachodniej Ukrainie już od blisko 30 lat organizowane są Wakacje z Bogiem. W tym roku wzięło w nich udział już ponad 200 dzieci z okolicznych miast i wiosek.

Uczestników IV turnusu odwiedził w tym roku bp Leon Dubrawski, ordynariusz diecezji kamienieckiej. Po Mszy św., w której uczestniczyli także parafianie z Wierzbowca, poświęcił wyremontowane pomieszczenia centrum rekolekcyjnego.