Wiadomości

ŚWIAT MISYJNY

Polscy werbiści w telewizji portugalskiej o pobożności i inkulturacji

6 marca 2023 roku red. Vera Santos z portugalskiej RTP (Rádio e Televisão de Portugal) przeprowadziła wywiad z ojcami Andrzejem Greckim SVD, proboszczem Parafii św. Mateusza w Toronto i Andrzejem Pietrzakiem SVD, kierownikiem Katedry Religiologii i Misjologii KUL. Wywiad zatutułowany “Romeiros Polacos” (Polscy pielgrzymi) wieńczył ich udział w wielkopostnej pielgrzymce mężczyzn na azorskiej Wyspie św. Michała.

Pielgrzymki te mają 500-letnią tradycję. W jednej z nich uczestniczył także br. Wojciech Gądek SVD z prowincji portugalskiej i pracujący w Montrealu o. Adam Łaskarzewski SVD.

Wszystkich uchodźców przyjęliśmy z otwartym sercem

Mija już rok od agresywnej napaści Rosji na Ukrainę, choć w zasadzie ta wojna trwa już od 2014 roku. We wczesny poranek 24 lutego 2022 roku, gdy wraz z siostrami i z o. Adamem Kruczyńskim SVD byliśmy na rekolekcjach w okolicach Żytomierza, usłyszeliśmy strzały i wybuchy dochodzące do nas z okolic Winnicy. Cały ośrodek rekolekcyjny zamarł w ciszy. Wszyscy zebraliśmy się w kaplicy na modlitwie. Wiadomości radiowe i telewizyjne potwierdziły tylko to, czego już wcześnej wszyscy się spodziewali. Wojna!!!

Werbiści w Timorze Wschodnim

Werbiści w Timorze Wschodnim pracują od lat 70-tych XX wieku, kiedy teren ten był jeszcze kolonią portugalską. Od lat 80-tych natomiast posługują w Dili, stolicy kraju. W 2011 roku w Zgromadzeniu Słowa Bożego powołano do istnienia Regię Timor Wschodni i od tego czasu misja werbistów w tym kraju nabrała nowego znaczenia i charakteru.

Dziś w Timorze Wschodnim pracuje  32 współbraci z 5 narodowości. Posługują w parafiach na terenie dystryktów Dili, Bobonaro, Oecusse i Viqueque. Do kapłaństwa i życia misyjnego przygotowuje się 20 młodych ludzi.

Pogrzeb abpa Wilhelma Kurtza SVD

18 lutego 2023 roku w Mingende w Papui Nowej Gwinei odbył się pogrzeb zmarłego 4 dni wcześniej abpa Wilhelma Kurtza SVD, emerytowanego ordynariusza Archidiecezji Madang, a wcześniej pierwszego biskupa diecezji Kundiawa, której Mingende jest duchowym sercem. Tutaj też, obok kościoła, znajduje się misyjny cmentarz, na którym spoczywają misjonarze oraz lokalni księża. 

Abp Wilhelm Kurtz SVD od 1999 roku pracował w Archidiecezji Madang, więc na jego pogrzeb do Mingende przyjechało sporo ludzi także z odległego o 400 km Madang. 

Chcę im towarzyszyć (WYWIAD)

- Podstawą tych pielgrzymek jest braterstwo. To bardzo unikatowe. Zostajesz „bratem na zawsze”. Oni tytułują się właśnie „bracie”. Zarówno w czasie pielgrzymki, jak i po niej. Nawiązuje się taka głęboka relacja. Wspierają się wzajemnie, aby wytrwać w tej pielgrzymce i dotrwać do końca. To jest osiem dni - mówi o. Andrzej Grecki SVD, proboszcz Parafii św. Mateusza w Toronto, o męskich pielgrzymkach emigrantów z Portugalii. - Codziennie, od 4 rano, ruszamy i o zachodzie słońca musimy dojść do celu. Nie ma dyskusji, czy można zwolnić, czy przyspieszyć. Pomagają sobie w drodze. Noszą plecak, opatrują nadwyrężone stopy.

Śp. abp Wilhelm Kurtz SVD

14 lutego 2023 w szpitalu w Kundiawie w Papui Nowej Gwinei zmarł abp Wilhelm Kurtz SVD, pierwszy biskup diecezji Kundiawa i późniejszy emerytowany ordynariusz Archidiecezji Madang. Miał 88 lat. W Papui Nowej Gwinei pracował od 1967 roku.

Pogrzeb arcybiskupa odbędzie się 18 lutego 2023 roku w Mingende w diecezji Kundiawa. W tym samym dniu w rodzinnym kościele św. Antoniego w Luboszycach na Opolszczyźnie zostanie odprawiona Msza żałobna pod przewodnictwem bpa Pawła Stobrawy.

Cenne gesty, potrzebne czyny i słowa

Na początku grudnia 2022 roku o. Paulus Budi Kleden SVD, nasz Przełożony Generalny, poprosił mnie o zorientowanie się, czy byłaby możliwość wyjazdu na Ukrainę między Bożym Narodzeniem a 6 stycznia. Po kilku telefonach do Polski i na Ukrainę wszystko było już jasne i podróż została zaplanowana.

W czasie tej kilkudniowej wyprawy o. Generał miał okazję odwiedzić naszych trzech współbraci i parafie, w których pracują, odprawić Msze św. i porozmawiać z mieszkańcami Wierzbowca i Nowej Uszycy. Spotkał się także z biskupem Leonem Dubrawskim, ordynariuszem diecezji Kamieniec Podolski, siostrami SSpS w Wierzbowcu i Borysławiu koło Kijowa.

Nie odkryliśmy jeszcze skarbu (WYWIAD)

„Niestrudzony misjonarz Słowa Bożego” to tytuł nowej obszernej publikacji o życiu i duchowości św. Arnolda Janssena SVD. Z jej autorem, o. Andrzejem Miotkiem SVD, dyrektorem Archiwum Założyciela w Rzymie, rozmawia o. Krzysztof Kołodyński SVD.

- Duchowość naszego Założyciela kształtowała się w rzeczywistości XIX-wiecznej. Chciałem kompleksowo pokazać ten kontekst, zaczynając od ogólnej historii powszechnej, przez kontekst Kościoła w tamtym czasie, dalej uszczegółowiłem kontekst misji i kościoła w Niemczech. Na tym tle docieramy do elementów jego duchowości - mówi o. Andrzej.