27 czerwca w Catholic Theological Institute w Bomana świętowaliśmy tzw. CTI Day. Jest to coroczna celebracja, zwykle obchodzona 29 czerwca, w uroczystość św. Piotra i Pawła, którzy są patronami Instytutu. Jednak, w tym roku uroczystość ta wypadła w niedzielę, więc świętowanie zostało przeniesione na piątek, w który przypadała inna uroczystość - Najświętszego Serca Pana Jezusa.
Rano, w kaplicy Seminarium Ducha Św. była uroczysta Msza Św. pod przewodnictwem arcybiskupa Mauriziego Bravi, nowego nuncjusza apostolskiego na Papuę-Nową Gwineę i Wyspy Salomona. Jest tutaj dopiero od dwóch miesięcy i powoli oswaja się z nowym życiem. Razem z nim był obecny jego sekretarz, ks. Federico Boni.
W homilii nuncjusz skoncentrował się na Uroczystości Najświętszego Serca Pana Jezusa i w kunsztowny sposób wskazał na Serce Pana Jezusa jako wzór dla każdego kapłana. Na ofiarowanie klerycy przygotowali procesję z darami połączoną z tradycyjnym tańcem z wyspy New Britain.
Procesja z darami z tradycyjnym tańcem (fot. Abel Yimnau)
Po Mszy Św. zebraliśmy się w naszej auli, tzw. Gastgeber Hall. Także tę część naszego programu poprowadził nuncjusz, który przygotował bardzo precyzyjny wykład na temat roku jubileuszowego, zatytułowany „Pielgrzymi Nadziei”. Najpierw przedstawił podstawy biblijne roku jubileuszowego, a potem historyczny rozwój lat jubileuszowych w Kościele katolickim. Na koniec wskazał na praktyczne wymagania owocnego przeżycia roku jubileuszowego. Zaznaczył kilkakrotnie, że nadzieja nigdy nie jest wytworem człowieka, ale zawsze ma swe źródło w Bogu. I to jest pocieszające, bo Bóg jest niezmienny i tylko On może być gwarantem ludzkiej nadziei. To stwierdzenia bardzo ważne w sytuacji, w której żyjemy i gdzie wielu ludzi jest zagubionych.
Po wykładzie był wspólny obiad wraz z wykładowcami, pracownikami Instytutu i zaproszonymi gośćmi. Nieformalnie mogliśmy się bliżej poznać. To tutaj szczególnie ważne, bo choć jesteśmy razem, to bardzo się różnimy - nie tylko my, obcokrajowcy, ale i miejscowi ludzie, którzy pochodzą z różnych regionów PNG. Nierzadko ludzie pozostają tylko w swoich kręgach. Zatem wspólne świętowanie może być pomocą w przekraczaniu dzielących nas barier. Oczywiście jedno spotkanie tego nie zmieni, ale trzeba podejmować takie niewielkie kroki w budowaniu wspólnoty ludzkiej z nadzieją na inne jutro.
O. Władysław Madziar SVD z abp Maurizio Bravi podczas litrugii (fot. Abel Yimnau)
Czas popołudnia spędziliśmy na seminaryjnym boisku sportowym. Był turniej piłki nożnej oraz rugby, które jest najpopularniejszym sportem na PNG i ma tutaj wielu zapaleńców.
Dzień Instytutu był przeżyty w spokojnej i radosnej atmosferze. Była to dobra okazja by być razem poza salą wykładową i codziennymi rutynowymi zajęciami. Takie wydarzenia pomagają nieco zbliżyć się do siebie i wspólnie wypełniać misję, w której każdy z nas ma szczególne zadanie do spełnienia.
Władysław Madziar SVD
Bomana, Papua-Nowa Gwinea
Abp Maurizio Bravi (fot. Abel Yimnau)
Seminarzyści z Catholic Theological Institute (fot. Abel Yimnau)