Wiadomości

POLSKA

Uroczystości odpustowe w misyjnym duchu
O. Andrzej Danilewicz SVD święci obraz dla Ghany (fot. Wiesław Dudar SVD)

Uroczystości odpustowe w misyjnym duchu

Werbistowski Ośrodek Wczasowo-Rekolekcyjny “Bursztyn” w Krynicy Morskiej poświęcony jest św. Józefowi Freinademetzowi, pierwszemu misjonarzowi-werbiście, który całe swoje misjonarskie posługiwanie spędził w Chinach. W związku z tym 29 stycznia, w dniu jego liturgicznego wspomnienia, w kaplicy domowej odbywają się niezwykłe uroczystości odpustowe.

Wydarzenie to jest wyjątkowy, bo zawsze pojawiają się na nim różne elementy misyjne: ekspozycje, wystawy, obecność misjonarzy i okazja do spotkań z nimi. Nie inaczej było w tym roku.

Liturgii odpustowej przewodniczył o. Franciszek Tołczyk OFMCap, proboszcz parafii św. Piotra Apostoła i św. Franciszka z Asyżu w Krynicy Morskiej. On też wygłosił okolicznościową homilię, w której zwrócił uwagę na niezwykłość posługi, moc wiary i wierność św. Józefa z Szantungu. Miała ona swoje korzenie w lekturze i codziennym życiu Słowem Bożym.

Pod koniec liturgii o. Andrzej Danilewicz SVD, sekretarz ds. misji Polskiej Prowincji Zgromadzenia Słowa Bożego poświęcił obraz Jezusa Miłosiernego, który trafi do kaplicy powstającego Centrum Optycznego w mieście Yendi w Ghanie. (zob. więcej). Centrum będzie kolejnym krokiem rozwoju Zakładu Optycznego “New Look” w Sabobie, którego założycielem i kierownikiem jest br. Andrzej Kędziora SVD.

- Liczymy na to, że Jezus Miłosierny sprowadzi do nas ludzi dobrej woli, którzy przez posługę wolontariacką ukażą naszym pacjentom kochające oblicze Jezusa Miłosiernego - mówi br. Andrzej. - Kaplica pod wezwaniem Jezusa Miłosiernego ma być miejscem wyciszenia, otwartym dla każdego, niezależnie od wyznania. Chętni będą mogli uczestniczyć we Mszy świętej.

globe element95px ver1Posłuchaj rozmowy z br. Andrzejem Kędziorą

Na zakończenie liturgii odpustowej o. Andrzej Kosmela SVD, przełożony krynickich werbistów, podziękował zebranym kapłanom, siostrom i przyjaciołom misji za obecność oraz zachęcił do modlitwy w intencji misji oraz o dar nowych powołań misyjnych.

krynica odpust2022 06Liturgia odpustowa pod przewodnictwem o. Franciszka Tołczyka OFMCap (fot. Wieslaw Dudar SVD)

Następnie otwarta została wystawa zatytułował “Misje czasu pandemii”. Przybliża zaangażowanie werbistów i sióstr Służebnic Ducha Świętego w pomoc ludziom, których dotknął Covid-19. Ukazuje ich posługę misyjną, pracę pastoralną w zupełnie nieznanych dotąd warunkach oraz determinację w pracy misyjnej mimo zagrożenia.

Wystawa została otwarta  przez o. Sylwestra Grabowskiego SVD, prowincjała Polskiej Prowincji Zgromadzenia Słowa Bożego, a w jej tematykę wprowadził zebranych o. Wiesław Dudar SVD, dyrektor Referatu Misyjnego i Muzeum Misyjno-Etnograficznego w Pieniężnie. Ekspozycję będzie można oglądać do 14 lutego 2022 r.

Werbistowski dom w Krynicy Morskiej funkcjonuje jako ośrodek wczasowo-rekolekcyjny. Jest kompleksem składającym się z sześciu budynków, położonym na wysokiej skarpie z widokiem na Zalew Wiślany i Wysoczyznę Elbląską. Leży w pięknym plenerze Parku Krajobrazowego Mierzei Wiślanej pomiędzy dwoma akwenami wodnymi: Bałtykiem (około 35O m) i Zalewem Wiślanym (około 2OO m). (adm)

globe element95px ver1Więcej o Ośrodku wczasowo-rekolekcyjnym "Bursztyn"

krynica odpust2022 06

krynica odpust2022 06Wystawa "Misje czasu pandemii" w Krynicy Morskiej (fot. Wieslaw Dudar SVD)