Wiadomości

POLSKA

Zakończyły się wiosenne Spotkania Rejonowe Przyjaciół Misji
Br. Krzysztof Walendowski SVD, misjonarz z Boliwii, podczas spotkania w Bielsku-Białej (fot. Wiesław Dudar SVD)

Zakończyły się wiosenne Spotkania Rejonowe Przyjaciół Misji

Dobiegła końca wiosenna seria Spotkań Rejonowych Przyjaciół Misji organizowanych przez Referat Misyjny Księży Werbistów z Pieniężna. Dla grona przyjaciół misji werbistowskich to dobra okazja, aby się spotkać, pobyć ze sobą, wymienić doświadczeniami zaangażowania na rzecz misji, a także wspólnie modlić się w misyjnych intencjach zgromadzenia, Kościoła i świata.

W tym roku spotkania odbyły się tradycyjnie w Olsztynie, Gdyni, Elblągu, Bielsku-Białej i Wrocławiu. Każde z nich rozpoczynała modlitwa różańcowa w intencji misjonarzy, o dar nowych powołań kapłańskich, zakonnych i misyjnych oraz za przyjaciół dzieła misyjnego, zaś kończyła Koronka do Miłosierdzia Bożego w intencji pokoju na świecie, a szczególnie na Ukrainie i w Ziemi Świętej.

Centralnym punktem każdego spotkania była Msza święta, podczas której zebrani dziękowali Bogu za dar beatyfikacji czterech polskich werbistów męczenników okresu II wojny światowej: błogosławionych ojców Ludwika Mzyka SVD, Stanisława Kubisty SVD, Alojzego Ligudy SVD i brata Grzegorza Frąckowiaka SVD. Beatyfikacji dokonał 13 czerwca 1999 r. w Warszawie Jan Paweł II. 

Więcej o błogosławionych męczennikachglobe element95px ver1

srpm2024 olsztyn05O. Hanson D'Souza SVD podczas spotkania w Olsztynie (fot. Wiesław Dudar SVD)

Gościem spotkania w Olsztynie, Gdyni i Wrocławiu był pochodzący z Indii i pracujący w Polsce o. Hanson D’Sousa SVD, który przybliżył zebranym kulturę Indii, życie ich mieszkańców oraz sytuację Kościoła i posługę werbistów w tym kraju. On też przewodniczył Mszy świętej. W Elblągu i Bielsku-Białej natomiast Mszy św. przewodniczył o. Wiesław Dudar SVD, dyrektor Referatu Misyjnego w Pieniężnie, a o misjach opowiadał uczestnikom br. Krzysztof Walendowski SVD, misjonarz z Boliwii. Doskonałym uzupełnieniem jego prelekcji były ciekawe przezrocza i boliwijskie przedmioty, których zebrami mogli dotknąć i nawet ubrać.

Podczas wszystkich pięciu wiosennych spotkań o. Wiesław Dudar SVD informował o realizowanych obecnie projektach i akcjach misyjnych, takich jak: „Woda dla Afryki”, „Akcja św. Krzysztofa”, „Szkoła Beatrix”, „Komórka na misje”, „Każdy znaczek wspiera misje”, „Misyjny opatrunek”, „Otwarte serce”, „Wakacje z Misjami” i „Znaki wiary”.  Przybliżał również sylwetki błogosławionych werbistów męczenników. Wielkie wrażenie, i to w każdym miejscu, zrobił na oglądających film dokumentalny w reżyserii o. Krzysztofa Kołodyńskiego SVD pt. „Za życie świata” ukazujący życie i modlitewną posługę misyjną Sióstr Służebnic Ducha Świętego od Wieczystej Adoracji z klasztoru Słowa Bożego w Nysie na Opolszczyźnie.

srpm2024 olsztyn05Br. Krzysztof Walendowski SVD opowiada o Boliwii podczas spotkania w Elblągu (fot. Wiesław Dudar SVD)

- Każde Spotkanie Rejonowe Przyjaciół Misji trwa kilka godzin, ale warto, by zebrani mogli wrócić do domów z materiałami, które poszerzą ich horyzonty misyjne, pobudzą do dalszej aktywności na tym polu i będą zachętą do gorącej modlitwy w intencji misji i misjonarzy. O to zawsze dba s. Danuta Piasecka SSpS z Referatu Misyjnego w Pieniężnie - mówi o. Wiesław Dudar SVD. - Stara się, aby każdy otrzymał egzemplarz miesięcznika „Misjonarz”, mógł nabyć książki o tematyce misyjnej wydawane przez Referat Misyjny lub wydawnictwo Verbinum oraz zaopatrzyć się w materiały przybliżające akcje misyjne prowadzone przez werbistów.

Wielką radością dla organizatorów i uczestników spotkań jest wizyta gospodarzy poszczególnych miejsc. To dobra okazja, aby podziękować im za wielką otwartość i życzliwość. Czasami do Mszy św. koncelebrowanej dołączają się inni kapłani. Tak było chociażby w Bielski-Białej, gdy do spotkania dołączył  ks. Stanisław Budziak, były dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych diecezji bielsko-żywieckiej. We Wrocławiu natomiast miłą niespodziankę sprawili ojcowie Adam Kruczyński SVD z Ukrainy i Maciej Józefczuk SVD z Kostaryki, którzy przebywali w Polsce na leczeniu. W krótkich wystąpieniach przybliżyli swoją pracę misyjną, a  uczestnicy spotkania mieli okazję dowiedzieć się więcej w czasie indywidualnych rozmów.

srpm2024 olsztyn05O. Hanson D'Souza SVD w rozmowie z uczestnikami spotkania we Wrocławiu (fot. Wiesław Dudar SVD)

- Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przygotowali spotkania w Olsztynie, Gdyni, Elblągu, Bielsku-Białej i Wrocławiu. To często mało widoczna, ale bardzo ważna pomoc. Dzięki nim spotkania przebiegły sprawnie i spokojnie - dodaje o. Dudar. - Obecność rodziców, krewnych i przyjaciół misjonarzy, a także sióstr zakonnych z różnych zgromadzeń oraz innych przyjaciół misji, to widoczny znak, że są w Polsce ludzie, którzy z całego serca wspierają misjonarzy, dobrze im życzą, chcą pomóc i otaczają stałą modlitwą. To mocne i ważne zaplecze, które jest nie do przecenienia.

Jesienią Spotkania Rejonowe Przyjaciół Misji odbędą się tradycyjnie w Koluszkach, Szczecinie i Rzeszowie. Terminy i miejsca spotkań zostaną podane w późniejszym terminie.

srpm2024 olsztyn05Msza św. podczas spotkania w Gdyni (fot. Anna Machul)

globe element95px ver1Więcej fotografii