Wiadomości

POLSKA

Wystawa „Madonny Świata” w Rudach Raciborskich
Wystawa "Madonny świata" w krużgankach opactwa w Rudach Raciborskich (fot. ks. Jan Rosiek)

Wystawa „Madonny Świata” w Rudach Raciborskich

Rudy Raciborskie, a szczególnie położony w pięknym parku Pocysterski Zespół Klasztorno-Pałacowy, to miejsce niezwykłe i zapierające dech w piersiach. Podniesiony z ruin znowu przyciąga rzesze turystów, gości i pielgrzymów, którzy z wielką wiarą przybywają, by nawiedzić pocysterski kościół, obecnie Bazylikę Mniejszą Wniebowzięcia NMP, w której znajduje się Sanktuarium Matki Boskiej Pokornej. Przybywają nieprzerwanie do Pani Rudzkiej już od średniowiecza.

Wielka tragedia spotkała to miejsce w 1945 roku, kiedy żołnierze Armii Czerwonej podpalili opactwo. Spłonęło wszystko. Ocalała tylko przepiękna kaplica Matki Bożej z cudownym obrazem. Jak Feniks z popiołów obiekt powstał ze zgliszcz i gruzów na przestrzeni lat i na nowo promieniuje.

Od 19 kwietnia do 30 września 2024 r. w krużgankach klasztornych goście mogą zapoznać się z wystawą „Madonny Świata”. Wystawa pochodzi ze zbiorów Muzeum Misyjno-Etnograficznego Księży Werbistów w Pieniężnie. Ekspozycja pozwala poznać różne wizerunki Maryi, zobaczyć fotografie wybranych sanktuariów i w syntetyczny sposób poznać ich historię. Zwiedzający, nie ruszając się z Rud Raciborskich, mogą udać się do Częstochowy w Polsce, Wilna na Litwie, Lwowa na Ukrainie, Aparacidy w Brazylii, Akita w Japonii, La Vang w Wietnamie,  Fatimy w Portugalii,  Guadelupe w Meksyku, Kibeho w Rwandzie, El Cobre na Kubie, Lourdes we Francji, Vailankanni w Indiach, Sheshan w Chinach, Oruro w Boliwii i Loreto we Włoszech. Później ponownie mogą pójść do przylegającego sanktuarium i spoglądając w oblicze Matki Bożej Pokornej przez Jej wstawiennictwo zanosić przed Boży Majestat swoje modlitwy, obawy i troski.

rudyracib wystawa 2024 03Wystawa "Madonny świata" w krużgankach opactwa w Rudach Raciborskich (fot. ks. Jan Rosiek)

- Wystawa „Madonny świata” uświadamia, że Maryja jest kochana i czczona na całym świecie. Czynią to ludzie wszystkich ras i narodów, kontynentów i krajów bo dla wszystkich jest czułą i kochającą matką - mówi o. Wiesław Dudar SVD, dyrektor Muzeum Misyjno-Etnograficznego w Pieniężnie.

- Cieszymy się z obecności wystawy w Starym Opactwie w Rudach. Potwierdza ona, że Maryja jest Matką Kościoła, a my wszyscy, choć żyjemy w rożnych zakątkach świata, możemy tworzyć jedną rodzinę dzieci Bożych, ciesząc się Jej opieką i orędownictwem - mówi ks. Jan Rosiek, Prezes Fundacji Stare Opactwo w Rudach.

Warto odwiedzić Rudy Raciborskie, zobaczyć wystawę i nawiedzić pobliskie sanktuarium. Tym bardziej, że  trwa miesiąc maj, który tak bardzo kojarzy się z Maryją. (adm)

rudyracib wystawa 2024 03Opactwo w Rudach Raciborskich (fot. archiwum Starego Opactwa)