Wiadomości

POLSKA

Zakończenie „Wakacji z Misjami” i poświęcenie obrazów
Ks. Michał Gołębiewski podczas poświęcenia obrazów (fot. Szczepan Dąbkowski)

Zakończenie „Wakacji z Misjami” i poświęcenie obrazów

18 sierpnia 2023 r. dobiegł końca 5. i ostatni turnus tegorocznych „Wakacji z Misjami”, których od 36. lat organizatorem jest Referat Misyjny Księży Werbistów w Pieniężnie. W tym dniu odbyl się więc pożegnalny poranny apel, ogłoszenie wyników Misyjnej Olimpiady Sportowej, ostatnie spotkanie w grupach, pakowanie bagaży, obiad, a później pożegnania i powtarzające się słowa „Do zobaczenia za rok”.

Podczas kończącej turnus Mszy świętej miała miejsce ceremonia poświęcenia trzech obrazów polskich werbistów-męczenników okresu II wojny światowej. Byli to błogosławieni: o. Ludwik Mzyk SVD, o. Alojzy Liguda SVD, o. Stanisław Kubista SVD i br. Grzegorz Frąckowiak SVD.

Jak przypomniał podczas homilii o. Wiesław Dudar SVD, aktu ich beatyfikacji dokonał 13 czerwca 1999 r. w Warszawie ojciec Święty Jan Paweł II. Ich niezachwiana nadzieja, ofiarna miłość i żywa wiara mogą być także wzorem zaangażowania w Kościele, w najbliższym środowisku i na rzecz dzieła misyjnego.

Obrazy poświęcił ks. Michał Gołębiewski z archidiecezji warmińskiej, który od lat współpracuje z Referatem Misyjnym z Pieniężna angażując się w promocję dzieła misyjnego prowadzonego przez werbistów. Już za kilka tygodni obrazy zostaną umieszczone w seminaryjnej kaplicy, refektarzu i hallu głównym Wyższego Seminarium Duchownego Księzy Werbistów – Wydziału Teologii CPC (Centre de Formation Commune) w Kinszasie, stolicy Demokratycznej Republiki Konga.

Ogłoszenie wyników Misyjnej Olimpiady Sportowej (fot. Szczepan Dąbkowski)

Seminarium istnieje od 1999 r. Obecnie kształci się tam 34 alumnów, którzy pochodzą z Ghany, Togo, Kenii, Czadu, Angoli, Demokratycznej Republiki Konga, Wietnamu i Madagaskaru. Rektorem seminarium jest polski werbista, o. Piotr Handziuk SVD.

Pięknie się stało że w okazji 25-lecia powołania seminarium i 25-lecia beatyfikacji polskich werbistów-męczenników, staną się oni patronami uczelni kształcącej nowe pokolenia werbistów.

– Dziękuję w imieniu własnym, profesorów i alumnów, za obrazy naszych męczęnników, które już niedługo dotrą do nas – napisał w podziękowaniu o. Handziuk. – Pamiętamy w codziennej modlitwie o naszych przyjaciołach, dobrodziejach oraz o uczestnikach „Wakacji z Misjami” w Ocyplu.

Uczestnicy turnusu każdego dnia modlili się o nowe powołania kapłańskie, zakonne i misyjne, a w dniu poświęcenia obrazów w sposób szczególny otoczyli modlitwą alumnów z werbistowskiego seminarium duchownego w Kinszasie.

globe element95px ver1Więcej fotografii