Wiadomości

POLSKA

Podsumowanie "Wakacji z Misjami 2023"
Spotkanie w grupach podczas 2. turnusu „Wakacji z Misjami” (fot. Aleksandra Kilanowska)

Podsumowanie "Wakacji z Misjami 2023"

W 2023 r. odbyła się 36. edycja „Wakacji z Misjami”, werbistowskiego pionierskiego projektu dla dzieci i młodzieży. Od 25 lat turnusy odbywają się w Centrum Rekolekcyjno-Formacyjnym Księży Werbistów w Ocyplu, nad brzegiem jeziora Ocypel Wielki w Borach Tucholskich.

Organizatorem tej formy wakacyjnych rekolekcji misyjnych jest Referat Misyjny Księży Werbistów w Pieniężnie, a pomysłodawcą nieżyjący już o. Eugeniusz Śliwka SVD. Od 1998 r. jego dzieło kontynuuje o. Wiesław Dudar SVD.

W 2023 roku w pięciu 10-dniowych turnusach wzięło udział około 430 osób z całej Polski oraz z Wielkiej Brytanii, Ukrainy, Cypru i Luksemburga. Hasłem przewodnim wypoczynku było „Made in Góra Synaj”. Uczestnicy starali się poznać głębię przykazań Bożych danych Mojżeszowi oraz zrozumieć ich znaczenie w dzisiejszym świecie. Przy okazji drobnymi ofiarami i modlitwą wsparli dzieci i młodzież z Sudanu Południowego, którzy żyją w obozie dla  uchodźców w Bidibidi w Ugandzie. Werbiści i siostry misyjne prowadzą tam kaplice, szkoły i punkty medyczne. W codziennej modlitwie nie zabrakło także próśb o pokój dla Ukrainy.

Wspólny taniec na zakończenie 3. turnusu Wakacji z Misjami (fot. Piotr Stopa SVD)

Tradycyjnie turnusy 1. i 5. były turnusami dla dzieci i młodzieży w wieku 9-15 lat, podczas których realizowano program podstawowy. Turnus 2. był przeznaczony dla młodzieży w wieku 14-18 lat, turnus 3. to miniwarsztaty taneczne poprowadzone przez Martę Herkt z BAILA dance studio z Gdańska, zaś podczas turnusu 4. odbyły się tradycyjnie warsztaty teatralno-muzyczno-taneczne, które przeprowadzili aktorzy Krakowskiego Teatru Biblijnego – Mariusz Kozubek oraz Sara i Piotr Solorzowie.

Uczestnicy tegorocznych “Wakacji z Misjami” mieli okazję spotkać się z misjonarzami z Indii, Indonezji, Wietnamu, Papui Nowej Gwinei, Argentyny, Boliwii, Demokratycznej Republiki Konga, Togo, Ukrainy. Podczas każdego z turnusów odbyła się także ciekawa wycieczka do Muzeum – Kaszubskiego Parku Etnograficznego we Wdzydzach Kiszewskich.

„Exodus” – przedstawienie na zakończenie 4. turnusu „Wakacji z Misjami” (fot. Wiesław Dudar SVD)

W prowadzenie turnusów byli zaangażowani werbiści, kapłani diecezjalni z archidiecezji warmińskiej, siostry Służebnice Ducha Świętego, jedna Siostra Uczennica Krzyża, klerycy z seminariów z Pieniężna, Olsztyna i Ełku, nauczyciele, katecheci, pielęgniarki i lekarze oraz ratownik WOPR.

Od strony organizacyjnej 36. edycję „Wakacji z Misjami” przygotowali o. Wiesław Dudar SVD, dyrektor Referatu Misyjnego w Pieniężnie, s. Danuta Piasecka SSpS, ks. Mateusz Pstrągowski, Anna Mulańska i Wojciech Stella.

Więcej informacji i fotografiiglobe element95px ver1

 

Uczestnicy 5. turnusu w Muzeum – Kaszubskiego Parku Etnograficznego we Wdzydzach Kiszewskich (fot. Gabriela Tacica SSpS)