Wiadomości

POLSKA

Świętowali małżeństwo 
Indywidualne błogosławieństwo małżonków Najświętszym Sakramentem w Parafii Wszystkich Świętych w Chludowie (fot. TOKA)

Świętowali małżeństwo 

Werbistowska Parafia Wszystkich Świętych w Chludowie po raz czwarty świętowała sakrament małżeństwa, podczas obchodzonego w Polsce od 2015 r. Międzynarodowego Tygodnia Małżeństwa. W tygodniu 7-14 lutego małżonkowie podczas dwóch wydarzeń mogli celebrować swój związek.

10 lutego były to Msza św. i adoracja Najświętszego Sakramentu w intencji małżeństw, które odbyły się w kaplicy Domu Misyjnego w Chludowie, natomiast 14 lutego, w walentynki, Msza św. z indywidualnym błogosławieństwem par.

Małżonkowie licznie odpowiedzieli na zaproszenie. 10 lutego Mszę św. w ich intencji sprawował o. Kazimierz Grabowski SVD, wicerektor Domu Misyjnego. Po Eucharystii rektor, o. Jan Wróblewski SVD, poprowadził różaniec w intencji małżeństw, a pod koniec adoracji – Litanię do św. Józefa, opiekuna rodzin.

W niedzielne przedpołudnie, 14 lutego, po raz drugi parafia modliła się w intencji miejscowych małżeństw.

Dzisiaj kończy się Tydzień Małżeństwa. W ten walentynkowy dzień chcemy Boga prosić, aby błogosławił wszystkim małżonkom tu zgromadzonym, wszystkim tym, którzy łączą się z nami online i uczestniczą w tej liturgii – powiedział na rozpoczęcie liturgii o. Jan Wróblewski SVD, który razem z proboszczem, o. Ryszardem Hoppe SVD, koncelebrował Mszę św. - Chcemy prosić Boga, aby to, co jest darem z prawa naturalnego – małżeństwo kobiety i mężczyzny – trwało jako związek, który podtrzymuje nadzieję i wyzwala z samotności.

Na zakończenie Eucharystii małżonkowie stojąc odnowili przyrzeczenia małżeńskie, a potem podchodzili przed ołtarz, klękali, a o. rektor udzielał każdej parze indywidualnie błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem. Pamiątką tego wydarzenia i odnowionych przyrzeczeń była ikona Świętej Rodziny, na rewersie której znajduje się specjalna modlitwa w intencji małżonków, oraz obrazek św. Józefa z modlitwą o jedność małżonków.

O. Jan Wróblewski SVD błogosławi małżeństwa Najświętszym Sakramentem (fot. TOKA)

Kampania społeczna Międzynarodowy Tydzień Małżeństwa to innowacyjny w Polsce projekt, promujący szczególną, komplementarną więź kobiety i mężczyzny. Obecnie Tydzień Małżeństwa działa już w 27 krajach na 4 kontynentach. Inicjatywa ma na celu propagowanie idei trwałej, bliskiej i satysfakcjonującej relacji małżeńskiej we współczesnym świecie. Celem kampanii jest wzmacnianie relacji małżeńskich oraz motywowanie ogółu społeczeństwa, specjalistów, media i osoby publiczne do promowania znaczenia zdrowych małżeństw.

W Polsce inicjatywa do świętowania Tygodnia Małżeństwa narodziła się w Gdańsku w 2016 r. w gronie Stowarzyszenia Psychologów Chrześcijańskich i szybko rozprzestrzeniła się na cały kraj. W tym roku swoje programy na ten tydzień przedstawiło 12 miast, w tym kilka z Wielkopolski: Poznań, Dopiewo, Chodzież, Swarzędz, Gniezno, gmina Czerwonak i Chludowo.

Tegoroczne hasło kampanii brzmiało „Małżeństwo szczepionką na trudne czasy”. Organizatorzy z Gdańska podkreślają rangę każdego związku małżeńskiego, nie tylko sakramentalnego, dla prawidłowego funkcjonowania rodziny. Jednocześnie zapraszają i zachęcają do korzystania z wykładów i warsztatów o charakterze psycho-edukacyjnym, które pozwalają przyjrzeć się własnym relacjom małżeńskim i je pogłębić.

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.tydzienmalzenstwa.pl.

Tekst: Toka