Wiadomości

POLSKA

Powołani do Ocypla. Podsumowanie “Wakacji z Misjami 2022”
Wakacje z Misjami 2022 - turnus 2 dla młodzieży (fot. Wiesław Dudar SVD)

Powołani do Ocypla. Podsumowanie “Wakacji z Misjami 2022”

W drugiej połowie listopada w Katarze rozpoczną się Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej. Pewnie dla kogoś, kto nie interesuje się footballem, stratą czasu jest oglądanie meczów i ekscytowanie się strzelonymi bramkami, które przecież wielokrotnie wyglądają podobnie. Nawet bardzo często widzimy tych samych piłkarzy. Z drugiej strony coś w tej piłce musi być, skoro tylu ludzi nie wyobraża sobie rezygnacji z piłkarskich emocji. W "Wakacjach z Misjami" też musi być to coś, skoro podczas tegorocznej 35. edycji po raz kolejny tak wiele osób nie potrafiło ominąć tego miejsca. 

W Ocyplu, podobnie jak w piłkarskim meczu, wiemy jak to wszystko będzie wyglądało. Przynajmniej tak nam się wydaje. Wyjście na stadion niczym poranny apel. Zaśpiewany hymn zarówno przez piłkarzy, jak i uczestników. Z tym, że w Ocyplu po hymnie jest jeszcze modlitwa. Wybór stron boiska oraz sprawdzenie obecności na placu apelowym. A później to już idzie! Pierwszy gwizdek sędziego, to znak od ojca kierownika, że można iść na śniadanie, a po nim trzeba wymienić kilka dobrych podań, sprzątając swoje pokoje. Wtedy możemy powiedzieć, że mecz rozpoczął się na dobre! 

3wzm fot02Uczestnicy 3 turnusu "Wakacji z Misjami" na porannym apelu (fot. Wiesław Dudar SVD)

Każdy kibic wie, że oprócz piłkarzy olbrzymią pracę wykonuje sztab trenerski, który do mistrzostw przygotowuje się przez wiele miesięcy. Przygotowania do kolejnej edycji “Wakacji z Misjami” rozpoczynają się już wtedy, gdy wszystkie turnusy się zakończą. Wymyślenie programu, przygotowanie odpowiednich dokumentów, wydanie książki dla uczestników - to tylko niewielka część tego, co trzeba zrobić przed rozpoczęciem kolejnego “mundialu” na ocyplowej planecie. I jak w sztabie reprezentacji obowiązki nie spoczywają tylko na trenerze, tak do przygotowania “Wakacji z Misjami” zaangażowanych jest bardzo wiele osób. 

Czas jednak wrócić na boisko! Nic nowego, ktoś powie: rzuty rożne, faule, strzały na bramkę. Nic nowego też w Ocyplu: Msza święta, spotkania formacyjne, kąpiel w jeziorze, wieczorne dyskoteki. I tak jak w Katarze zobaczymy rozegrane mecze na kilku stadionach, tak w Ocyplu do każdego wydarzenia również przygotowane jest specjalne miejsce. Do jednego „boiska”, który znajduje się w Starogardzie Gdańskim uczestnicy musieli nawet jechać autokarem, aby zagrać w kręgle, zrobić samodzielnie pizze, czy postrzelać na laserowym paintballu. 

W trakcie piłkarskiego meczu oko kamery lubi wypatrzeć na trybunach znane osoby, np. polityków, byłych piłkarzy, czy gwiazdy filmowe. Podczas ostatnich “Wakacji z Misjami” takich gwiazd również nie zabrakło. Byli to misjonarze i misjonarki z wielu krajów świata.

Zapewne każdy kibic pomyślał przez chwilę, że chciałby też zostać powołany do reprezentacji. Niestety, u większości to zawsze będzie tylko marzenie. Znacznie łatwiej dostać powołanie do reprezentacji ocyplowej. Wystarczy zgłosić się do Referatu Misyjnego Księży Werbistów w Pieniężnie,  a stamtąd w odpowiednim czasie zostaną wysłane potrzebne do wypełnienia dokumenty. Można nawet zdradzić, że ocyplowa reprezentacja też ma swoje koszulki.

Na koniec trzeba zapytać, co tak pociąga kibiców, że od 1930 roku, co cztery lata wyczekują na piłkarskie emocje podczas mundialu? Pewnie każdy fan piłki odpowie, że tego się nie zrozumie, tego trzeba doświadczyć. Podobnie możemy zapytać, co jest tak wyjątkowego w “Wakacjach z Misjami”, że od ponad 30 lat, co roku uczestnicy i kadra opiekunów czekają na to wydarzenie? Tego się nie zrozumie, tego trzeba doświadczyć!

Ks. Mateusz Pstrągowski

3wzm fot02Przedstawienie "Daj szansę ziemi" podczas 4. turnusu "Wakacji z Misjami" (fot. Wiesław Dudar SVD)

globe element95px ver1   Więcej fotografii   

*         *         *

35. edycja “Wakacji z Misjami” odbyła się w lipcu i sierpniu 2022 roku w Misyjnym Centrum Rekolekcyjno-Formacyjnym w Ocyplu, które od 1998 roku jest centralnym punktem tej werbistowskiej formy wakacyjnych spotkań dzieci i młodzieży. W tym roku jej hasłem przewodnim było „Uderzyć w dzwon”. Miało ono wyrażać ideę przebudzenia i być zachętą do podjęcia konkretnych działań, mogących zmienić życie samych uczestników oraz świata.

W pięciu 10-dniowych turnusach wzięło udział 410 osób - uczestników i kadry opiekuńczej z Polski, Anglii, Cypru i Luksemburga. Poza dwoma turnusami podstawowymi, odbyły się trzy turnusy tematyczne: dla młodzieży, które przeprowadzili ojcowie Andrzej Borek SVD i Eric Hounake SVD, Miniwarsztaty Taneczne prowadzone po raz kolejny przez Martę Herkt oraz Warsztaty Teatralno-Muzyczno-Taneczne przeprowadzone przez aktorów Krakowskiego Teatru Biblijnego – Mariusza Kozubka oraz Sarę i Piotra Solorzów. Podczas każdego turnusu uczestnicy wyjechali na wycieczkę do Centrum Rozrywki PIĘTRO i Kręgielni KULA w Starogardzie Gdańskim.

Wśród kadry prowadzącej znaleźli się werbiści i kapłani diecezjalni z archidiecezji warmińskiej, werbistowski brat misyjny, siostry Służebnice Ducha Świętego, klerycy z seminariów z Pieniężna, Ełku, Olsztyna, Torunia i Koszalina, nauczyciele i studenci. Nie zabrakło fachowej pomocy pielęgniarskiej, a podczas kąpieli w jeziorze czuwał ratownik WOPR.

3wzm fot02Wizyta bpa Józefa Roszyńskiego SVD podczas 5. turnusu "Wakacji z Misjami" (fot. Mateusz Włosiński)

Gośćmi tegorocznej edycji “Wakacji z Misjami” byli misjonarze z Indonezji, Wietnamu, Indii, Togo, Ukrainy, Papui Nowej Gwinei, Demokratycznej Republiki Konga i Kuby. W trakcie każdego turnusu została odprawiona jubileuszowa Msza Święta w intencji organizatorów, uczestników i kadry, którzy na przestrzeni lat brali udział bądź prowadzili poszczególne turnusy. Głównymi celebransami byli podczas nich: o. Sylwester Grabowski SVD, Prowincjał polskich werbistów, o. Andrzej Danilewicz SVD, Sekretarz ds. misji Polskiej Prowincji SVD, o. Firmin Azalekor SVD, przełożony werbistowskiego Domu Misyjnego w Warszawie, o. Wiesław Dudar SVD, dyrektor Referatu Misyjnego w Pieniężnie oraz bp Józef Roszyński SVD, ordynariusz diecezji Wewak w Papui Nowej Gwinei.

35. edycję “Wakacji z Misjami” w Ocyplu przygotowali: o. Wiesław Dudar SVD, s. Danuta Piasecka, ks. Mateusz Pstrągowski, Mateusz Włosiński i Wojciech Stella. 

Werbistowskie “Wakacje z Misjami” są najstarszą tego typu imprezą w Polsce.  Od początku organizowane są przez Referat Misyjny Księży Werbistów w Pieniężnie. Na przestrzeni lat turnusy odbywały się w Pieniężnie, Fromborku, Narusie, Stegnie i Krynicy Morskiej.

Wiesław Dudar SVD

3wzm fot02Pokaz tańca na zakończenie 3. turnusu "Wakacji z misjami" (fot. Wiesław Dudar SVD)