Wiadomości

POLSKA

Podsumowanie III edycji „Akcji Misyjnej 2021”
S. Danuta Piasecka SSpS podczas sortowania przedmiotów (fot. Wiesław Dudar SVD)

Podsumowanie III edycji „Akcji Misyjnej 2021”

Zakończyła się III edycja Akcji Misyjnej „Uczniowie - Uczniom” organizowana przez Referat Misyjny w Pieniężnie wraz z Anną Machul, katechetką z Gdańska. W tym roku zbierane były artykuły szkolne dla dzieci w Togo i Ghanie.

Zainteresowanie akcją było bardzo duże, tak wśród nauczycieli szkół i przedszkoli, jak i wśród uczniów, którzy chętnie dzielą się tym, co mają z potrzebującymi. Niejednokrotnie w akcję włączyły się całe parafie, a także osoby prywatne.

- Co roku mam obawy, czy akcja dojdzie do skutku i czy ktoś będzie zainteresowany zorganizowaniem zbiórki. Ale odzew jest bardzo duży i jest to powód do radości –  mówi Anna Machul, koordynatorka i pomysłodawczyni akcji.

W tym roku w akcji “Uczniowie - uczniom” wzięło udział 56 szkół z całej Polski, kilkadziesiąt parafii oraz wiele osób prywatnych. Włączyła się także werbistowska Parafia Trójcy Świętej oraz Szkoła Podstawowa św. Władysława, Króla Węgier w Bicske na Węgrzech.

Oto lista przyborów, które udało się zebrać w czasie Akcji Misyjnej 2021:

 • plecaki szkolne - 140 szt. 
 • zeszyty szkolne 18 tys. szt. 
 • kredki - 20 kartonów 
 • ołówki, gumki do mazania, temperówki - 12 kartonów 
 • mazaki - 23 kartony 
 • farbki, pędzle - 23 kartony 
 • bloki rysunkowe - 40 kartonów 
 • wycinanki, bibuła - 7 kartonów 
 • klej, nożyczki - 21 kartonów 
 • linijki, cyrkle, ekierki - 9 kartonów 
 • inne drobne rzeczy - 6 kartonów

akcja misyjna2021 podsum09

globe element95px ver1Więcej fotografii

Wszystkie przedmioty zostaną wysłane w najbliższym kontenerze z pomocą dla Togo. Trafią do ubogich uczniów szkół podstawowych i średnich w Prefekturze Dankpen w północno-zachodnim Togo. Sąsiaduje ona przez rzekę Oti z diecezją Yendi w Ghanie, dlatego część przyborów zostanie przesłana do Saboby i rozdysponowana wśród potrzebujących w lokalnych szkołach.

- Przybory trafią do szkół podstawowych w mieście Guérin Kouka, w tym do jedynej w tym regionie szkoły katolickiej - wyjaśnia o. Marian Schwark SVD, który od lat koordynuje akcje pomocy docierającej z Polski do Togo. - Na liście potrzebujących znajdują się także szkoły podstawowe w kantonie Katchamba, a także szkoły podstawowe i szkoła średnia w kantonie Kidjaboun. Planujemy także pomoc dla dzieci w wioskach Kadogou, Nargbal, Nampoch, Itoutchan, Takpapimbou, Naboine, Dajmpil. Ponadto pomoc trafi do szkół na terenie werbistowskiej Parafii św. Kizito w Kpatchilé. Wszystko zależy od tego, ile tych przyborów otrzymamy.

Jak podkreślają organizatorzy w całej akcji ważne jest uwrażliwianie uczniów na działalność misyjną Kościoła i jednoczenie się w tych działaniach dla większego dobra. Jest to tym istotniejsze w dobie pandemii, gdy tak bardzo potrzebne jest otwarcie na drugiego człowieka i jego potrzeby. Wskazał na to papież Franciszek w Orędziu na Światowy Dzień Misyjny 2021, gdzie napisał: „Wszystko, co otrzymaliśmy, wszystko, czym stopniowo obdarzył nas Pan, dał nam, byśmy mogli to wprowadzać w życie i dać bezinteresownie innym.”

- Wiemy, że zorganizowanie zbiórki wiąże się także z dużym wkładem pracy, dlatego tym bardziej doceniamy zaangażowanie i wszelkie wysiłki związane z jej przeprowadzeniem - dodaje Anna Machul. - Wierzymy, że to nie koniec naszej wspólnej pracy na rzecz misji. Dziękujemy każdemu za najdrobniejszy gest życzliwości!

Jak przebiega Akcja Misyjna “Uczniowie - uczniom”? Koordynatorzy w szkołach organizują zbiórki, segregują rzeczy i przesyłają, przywożą osobiście lub dostarczają w innych sposób do Referatu Misyjnego w Pieniężnie. Tam, pod opieką o. Wiesława Dudara SVD i s. Danuty Piaseckiej SSpS, odbywa się sprawdzanie przyborów, kolejne pakowanie, przygotowanie podziękowań i cała dalsza organizacja, związana z transportem do kraju misyjnego i kontaktami z misjonarzami. (adm)

akcja misyjna2021 podsum09