Wiadomości

POLSKA

Kolejny werbista Konsultorem Komisji ds. Misji
O. dr hab. Tomasz Szyszka SVD (fot. Andrzej Danilewicz SVD)

Kolejny werbista Konsultorem Komisji ds. Misji

Podczas 382. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się w dniach 12-14 marca 2019 roku w Warszawie, o. dr hab. Tomasz Szyszka SVD został zatwierdzony na stanowisko Konsultora Komisji ds. Misji.

Dołączył tym samym do grona osób, których zadaniem jest fachowe inspirowanie prac Komisji ds. Misji i doradzanie jej w kwestiach teologicznych, misjologicznych, animacyjnych i społecznych. Jest kolejnym werbistą działającym w tym gremium.

O. dr hab. Tomasz Szyszka SVD, po święceniach kapłańskich, pracował przez sześć lat na boliwijskim Altiplano. W latach 2004-2007 pełnił funkcję prowincjalnego sekretarza ds. misji Zgromadzenia Słowa Bożego w Polsce. Obecnie jest adiunktem w Katedrze Misjologii Instytutu Dialogu Kultur i Religii na Wydziale Teologicznym UKSW w Warszawie. Zajmuje się głównie problematyką historii ewangelizacji oraz inkulturacji w Ameryce Łacińskiej. Opublikował kilka pozycji książkowych, jak również kilkadziesiąt artykułów naukowych oraz popularnonaukowych. Współpracuje jako wykładowca z Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie oraz Instytutem Papieża Jana Pawła II w Wilanowie, zajmując się opracowaniem pielgrzymek Jana Pawła II do Ameryki Łacińskiej. Jest członkiem Instytutu Misjologicznego w Sankt Augustin k. Bonn oraz członkiem założycielem Stowarzyszenia Misjologów Polskich. Od jesieni 2017 roku pełni funkcję Prezesa Stowarzyszenia Misjologów Polskich.

Obecnie, oprócz o. Tomasza Szyszki SVD, w gronie konsultorów Komisji ds. Misji znajdują się: ks. dr Tomasz Atłas, dyrektor krajowy PDM, o. dr Kazimierz Szymczycha SVD, sekretarz Komisji Episkopatu Polski ds. Misji i delegat ds. misjonarzy, ks. dr hab. Franciszek Jabłoński, dyrektor diecezjalny PDM i delegat biskupa ds. misji archidiecezji gnieźnieńskiej, ks. dr Zbigniew Sobolewski, dyrektor Dzieła Pomocy "Ad Gentes", s. Elżbieta Sołtysik SSPC, przedstawicielka zakonów i zgromadzeń żeńskich oraz pani Barbara Uszko-Dudzińska, reprezentantka osób świeckich.

Od 2011 roku przewodniczącym Komisji ds. Misji Konferencji Episkopatu Polski jest bp Jerzy Mazur SVD, ordynariusz diecezji ełckiej, były misjonarz w Ghanie, na Białorusi i w Rosji (Syberia).