Wiadomości

POLSKA

Katechezy misyjne w Elblągu
Fotografie: Józefa Chmura, katechetka i koordynatorka Szkolnego Koła Wolontariatu Misyjnego

Katechezy misyjne w Elblągu

21 listopada 2022 r., na zaproszenie szkolnych koordynatorek wolontariatu, w Szkole Podstawowej nr 25 w Elblągu gościli o. George M. Joseph z Indii i br. Filip Smoliński. Placówka jest szkołą integracyjną, w której działają dwa koła wolontariatu. Wstępuje do nich dużo dzieci i młodzieży chętnych do niesienia bezinteresownej pomocy ludziom potrzebującym.

W szkole wcześniej już wiele razy organizowano akcje misyjne m. in. zbiórki środków czystości, telefonów komórkowych, okularów dla Afryki, czy sprzedaż woreczków wielokrotnego użytku na zakupy, z których dochód był przeznaczony na misje salezjańskie. Obecnie wolontariusze przygotowują Jesienny Kiermasz Misyjny przetworów gospodarstwa domowego, z którego dochód będzie przeznaczony na działalność werbistów z Pieniężna.

Katechezy misyjne przeprowadzone przez werbistów były dobrym wprowadzeniem do planowanej akcji i otworzyły dzieci na problemy innych ludzi oraz przybliżyły młodzieży działalność Referatu Misyjnego Księży Werbistów w Pieniężnie. Zakonnicy poprowadzili bardzo ciekawe katechezy dla klas 1c, 2c, 5a, 6a, 6b, 8a i 8b. O. Georgeopowiadał o różnobarwnychi wielokulturowych Indiach oraz o problemach tamtejszych ludzi. Br. Filip natomiast przedstawił największe dzieła misyjne werbistów.

Dzieci i młodzież z wielkim zainteresowaniem słuchali prezentacji i zadawali wiele pytań. Na zakończenie otrzymali pamiątkowe obrazki i kalendarze misyjne. Wolontariusze przekazali ojcom mydełka i środki czystości, zebrane w ramach szkolnej akcji misyjnej.

Katechezy poszerzyły wiedzę dzieci na temat misji. Te lekcje na długo pozostaną w ich pamięci. 

Anna Jurczak
Katechetka i koordynatorka Szkolnego Koła Caritas

spotk sp25elblag 01

spotk sp25elblag 01

spotk sp25elblag 01

Fotografie: Józefa Chmura, katechetka i koordynatorka Szkolnego Koła Wolontariatu Misyjnego