Wiadomości

POLSKA

Akcja św. Krzysztofa 2023
Projekt: Sławomir Błażewicz

Akcja św. Krzysztofa 2023

Wraz z nowym rokiem kalendarzowym rozpoczęła się 29. edycja werbistowskiej Akcji Pomocy Kierowców na rzecz Misyjnych Środków Transportu, zwanej popularnie Akcją św. Krzysztofa. W tym roku zebrane środki zostaną przekazane na dofinansowanie pojazdów dla misjonarzy w Bangladeszu, Boliwii, Ghanie, Indiach, Kenii, na Madagaskarze i na Karaibach.

- Wszystkich prosimy o modlitwę, tych zaś, którzy dysponują wystarczającymi środkami, zachęcamy do pomocy materialnej - pisze o. Wiesław Dudar SVD, dyrektor organizującego akcję Referatu Misyjnego Księży Werbistów w Pieniężnie. - Będzie to nieoceniona pomoc misjonarzom w ich codziennej posłudze głoszenia Ewangelii, w regularnym odwiedzaniu wspólnot parafialnych rozsianych nieraz na dużym i trudno dostępnym terenie czy też w pomocy chorym, którzy z powodów dużych odległości lub ubóstwa nie są w stanie sami dotrzeć do szpitali czy misyjnych ośrodków zdrowia.

Oto projekty, na które przeznaczone zostaną środki zebrane podczas tegorocznej Akcji św. Krzysztofa:

 1. Dofinansowanie zakupu pojazdów do pracy pastoralnej dla:
  • o. Piotra Palowskiego SVD z Karaibów
  • o. Marka Dąbrowskiego SVD z Ghany
  • o. Adama Brodzika SVD z Madagaskaru
  • wspólnoty werbistów z Cochabamby w Boliwii
  • wspólnoty werbistów z Nairobi w Kenii
  • domu formacyjnego braci misyjnych z Alwal w Indiach.
 1. Dofinansowanie zakupu małego autobusu do przewozu uczniów ze Szkoły im. Św. Arnolda w Bezda w Indiach
 2. Zakup motocykla do celów pastoralnych dla parafii Matki Bożej z Lourdes w Noakhali w Bangladeszu, gdzie pracuje o. Mariusz Pacuła SVD
 3. Pomoc w zakupie 15 rowerów dla kleryków Wyższego Seminarium Duchownego w Dhace w Bangladeszu, którzy angażują się w pomoc socjalno-pastoralną w dzielnicach tego miasta.
 4. Wsparcie misjonarzy drobnymi kwotami w utrzymaniu i remontach misyjnych samochodów, motocykli, rowerów i łodzi motorowych.

Więcej informacji o XXIX Akcji św. Krzysztofaglobe element95px ver1

Tradycyjnie Kierowcy i pasażerowie w duchu wdzięczności mogą złożyć jako ofiarę 1 grosz za każdy bezpiecznie przejechany kilometr.

Dobrowolne ofiary na Werbistowską Akcję św. Krzysztofa 2023 prosimy przekazywać na konto Referatu Misyjnego Księży Werbistów w Pieniężnie:

Nr konta: 42 1240 1226 1111 0000 1395 9119
dopisek: Akcja Kierowców

Referat Misyjny Księży Werbistów
Pieniężno Pierwsze 19
14–520 Pieniężno

Tel.: 55 242 92 43
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Werbistowska Akcja św. Krzysztofa jest najstarszą tego typu akcją pomocy w Polsce. Od wielu lat werbiści współpracują też z MIVA Polska, która organizuje podobną akcję. Wiele pojazdów, które trafiły do polskich misjonarzy, współfinansowanych było ze środków zebranych w ramach werbistowskiej Akcji św. Krzysztofaoraz akcji MIVA Polska.

sw krzysztof af2121 850pxTogo (fot. Mirosław Wołodko SVD) 

Krótkie podsumowanie Akcji św. Krzysztofa 2022

Ofiary zebrane w czasie XXVIII Akcji św. Krzysztofa pozwoliły dofinansować zakup samochodów dla:

 • Apostolatu Biblijnego z Jharsuguda w Indiach
 • duszpasterzy z Guwahati w Indiach
 • duszpasterzy z Parafii św. Rodziny w Hanyigba, Togo.

Udało się dofinansować zakup traktora dla misyjnego gospodarstwa rolnego w diecezji Wewak w Papui Nowej Gwinei, gdzie pełni posługę polski werbista, bp Józef Roszyński SVD.

Katechiści z togijskich Parafii św. Arnolda Janssena w Sandori i Parafii Św. Franciszka z Asyżu w Takpamba otrzymali łącznie 4 rowery i 5 motocykli.

Kilkunastu misjonarzy wsparliśmy w utrzymaniu i remoncie misyjnych środków transportu.