Wiadomości

POLSKA

Obchody 25-lecia beatyfikacji męczenników w Pieniężnie

12 czerwca 2024 roku był dniem szczególnym dla wszystkich werbistów, szczególnie w Polskij Prowincji. Nie tylko obchodziliśmy w nim doroczne liturgicznie wspomnienie naszych współbraci, męczenników II wojny światowej, ale także przeżywaliśmy 25-lecie ich beatyfikacji przez papieża Jana Pawła II.  W związku z tym została przygotowana wystawa przedstawiająca ich sylwetki, życie i działalność w Zgromadzeniu Słowa Bożego, którą zakończyła śmierć męczeńska. Wystawę można obejrzeć w kościele seminaryjnym w Pieniężnie do końca września 2024 roku.

Młodzież z Chludowa na Lednicy 

1 czerwca 2024 roku odbyła się kolejna edycja Ogólnopolskiego Spotkania Młodych Lednica 2000. Pomysłodawcą jest dominikanin, o. Jan Góra OP. Był to już dwudziesty ósmy raz, kiedy młodzież z całej Polski zjechała się na Pola Lednickie. W tamtą sobotę nie mogło też zabraknąć tam młodzieży werbistowskiej z Chludowa, którą skupia przy swojej parafii pochodzący z Indonezji o. Heribertus Wea SVD.

Młodzież z Chludowa była urzeczona klimatem Lednicy. Ojciec Heribertus myśli, że wyjazd na to spotkanie wpisze się na stałe w kalendarz wydarzeń organizowanych przez parafię w Chludowie

25-lecie beatyfikacji werbistów męczenników 

8 czerwca 2024 r., na pięć dni przed 25. rocznicą beatyfikacji werbistów męczenników, odbyły się w Chludowie koło Poznania centralne obchody upamiętniające tamto wydarzenie. 13 czerwca 1999 roku w Warszawie papież Jan Paweł II wyniósł do chwały ołtarzy 108 polskich męczenników II wojny światowej, a wśród nich czterech członków Zgromadzenia Słowa Bożego: ojców Ludwika Mzyka, Stanisława Kubistę i Alojzego Ligudę oraz brata Grzegorza Frąckowiaka.

Małe „ojczyzny” męczenników

Mija 25 lat od beatyfikacji 108 polskich męczenników II wojny światowej, której dokonał 13 czerwca 1999 r. Jan Paweł II. To okazja, by pokazać, w jaki sposób parafie w różnych częściach Polski kultywują pamięć o męczennikach-werbistach. Odwiedziliśmy 4 parafie, z których pochodzą błogosławieni: Parafię św. Marii Magdaleny w Chorzowie Starym, Parafię Trójcy Przenajświętszej w Katowicach-Kostuchnie, Parafię Ducha Świętego w Winowie oraz Parafię św. Jakuba Apostoła Większego w Cerekwicy Starej.

Misyjne Śniadowo

Śniadowo to na wskroś misyjna parafia. Jej proboszcz, ks. Tomasz Wilga, od wielu lat dba, aby wierni podtrzymywali i pogłębiali swoje tradycje religijne, otwierali się na nowe wyzwania, jakie stawia współczesność oraz dbali o misyjne dzieło Kościoła. W Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny regularnie goszczą misjonarze i misjonarki, więc misje nie są tu rzeczywistością odległą i nieznaną. Wpisują się rytm życia parafii.

Dzień Modlitwy za Kościół w Chinach

Już tradycyjnie, 24 maja będziemy obchodzić Dzień Modlitw za Kościół w Chinach. Przypada wtedy wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych, która jest patronką najważniejszego sanktuarium maryjnego w Sheshan, na obrzeżach Szanghaju. W tym dniu katolicy na całym świecie solidaryzują się z wierzącymi w Państwie Środka poprzez modlitwę, a także pogłębienie swojej wiedzy na temat skomplikowanej sytuacji tamtejszego Kościoła. W Polsce obchody Dnia Modlitw za Kościół w Chinach przygotowuje Stowarzyszenie Sinicum im. Michała Boyma SJ.

Obchody 25. rocznicy beatyfikacji werbistów męczenników

W dniach 8-16 czerwca odbędą się obchody 25. rocznicy beatyfikacji werbistów męczenników. Znaleźli się w gronie 108 męczenników II wojny światowej wyniesionych na ołtarze przez Jana Pawła II, podczas uroczystości w Warszawie, 13 czerwca 1999 r. Sa to ojcowie Ludwik Mzyk, SVD, Stanisław Kubista SVD, Alojzy Liguda SVD oraz brat Grzegorz Frąckowiak SVD.

Centralne obchody Polskiej Prowincji werbistów odbędą się 8 czerwca 2024 r. w Chludowie koło Poznania. Wezmą w nich udział przedstawiciele wspólnot werbistowskich z całej Polski, a także przedstawiciele parafii rodzinnych błogosławionych oraz przyjaciele misji werbistowskich.

Konkurs plastyczny 2024 rozstrzygnięty

Poznaliśmy wyniki XI edycji konkursu plastycznego „Gdy myślę misje…”, przebiegającego w tym roku pod hasłem „Kościół – wspólny dom”. Na konkurs nadesłano 634 prace ze szkół i przedszkoli w 58 miejscowościach całej Polski.

Prace konkursowe można oglądać w kościele Misyjnego Seminarium Duchownego Księży Werbistów w Pieniężnie od 17 maja do 16 czerwca 2024 roku. Serdecznie zapraszamy!