Wiadomości

POLSKA

Podsumowanie wiosennej tury Spotkań Rejonowych Przyjaciół Misji 2023
O. Yulius Dua SVD z Indonezji podczas spotkania w Bielsku-Białej (fot. Wiesław Dudar SVD)

Podsumowanie wiosennej tury Spotkań Rejonowych Przyjaciół Misji 2023

Pandemia i związane z nią ograniczenia sprawiły, że werbistowskie  Spotkania Rejonowe Przyjaciół Misji w 2020 r. zostały częściowo odwołane, w 2021 roku nie odbyły się w ogóle, a w 2022 roku odbyły się w o wiele mniejszym gronie przyjaciół misji niż zazwyczaj. Jednak powoli wracamy do tradycyjnego przebiegu Spotkań Rejonowych, których organizatorem jest Referat Misyjny Księży Werbistów w Pieniężnie.

Za nami wiosenna część spotkań, które odbyły się 25 lutego w Elblągu, 4 marca w Olsztynie, 11 marca w Gdyni, 25 marca w Bielsko-Białej i 6 maja we Wrocławiu. Uczestnicy we wszystkich miejscach podkreślali, że nie mogli się doczekać, kiedy znowu będą mogli się spotkać i modlić się w intencji misji, uczestniczyć w spotkaniu z misjonarzem i nacieszyć sobą, gdyż przez lata spotkań misyjnych stworzyły się między nimi niezwykłe więzy.

Schemat Spotkań Rejonowych Przyjaciół Misji od wielu lat jest ten sam: różaniec i Koronka do Miłosierdzia Bożego w intencji misji i powołań misyjnych, a centralnym punktem, zazwyczaj w południe, jest Msza święta, której przewodniczy - jeśli jest kapłanem - zaproszony misjonarz, kierując do zebranych okolicznościową homilię. Podczas spotkań odbywających się w trakcie Wielkiego Postu śpiewane są odpowiednie części Gorzkich Żali. Nie brakuje modlitwy w intencji pokoju, szczególnie na Ukrainie.

srpm2023 elblag03O. George Joseph SVD z Indii podczas spotkania w Elblągu (fot. Wiesław Dudar SVD)

Bardzo ważnym punktem jest spotkanie z misjonarzem, który za pomocą, slajdów, krótkich filmików i przedmiotów przywiezionych z misji przybliża zebranym swoją pracę, życie i specyfikę lokalnego Kościoła oraz kulturę kraju, w którym głosi Ewangelię. Przyjaciele Misji cenią sobie te spotkania, gdyż mają okazję do bezpośrednich spotkań i rozmów z misjonarzami. Misjonarze zaś, jak sami mówią, często wracają pamięcią do tych chwil, bo dają one im poczucie, że są ludzie w Ojczyźnie, którzy z głębi serca wspierają ich modlitwą i ofiarą oraz umacniają ich do pełniejszego zaangażowania na misyjnej niwie.

W tym roku w Elblągu i Olsztynie był obecny o. George Joseph SVD z Indii, w Gdyni br. Krzysztof Walendowski SVD z Boliwii, w Bielsku-Białej o. Yulius Dua SVD z Indonezji, a we Wrocławiu o. Mariusz Szczepański SVD z Ekwadoru.

Tradycją stało się, że podczas spotkań ich organizator, o. Wiesław Dudar SVD informuje, co udało się zrobić dzięki pomocy Dobrodziejów na rożnych placówkach misyjnych, mówi o planach i trudnościach, z jakimi borykają się misjonarze. Nierzadko Dobrodzieje dzielą się swoimi pomysłami oraz ideami, które mogą przyczynić się do jeszcze owocniejszej pomocy misjom i misjonarzom.

srpm2023 elblag03Uczestnicy spotkania w Olsztynie (fot. Wiesław Dudar SVD)

Podczas wszystkich tegorocznych spotkań o. Wiesław dzielił się także radością z wybudowanych 31 studni głębinowych w Togo i jednej w Indiach. Udało się tego dokonać w latach 2020–2022, przy pomocy Referatu Misyjnego w Pieniężnie, o. Mariana Schwarka SVD pracującego w Togo i wielkiej ofiarności Dobrodziejów. Podkreślił, że akcja ta trwa nadal pod hasłem „Woda dla  Afryki” i już jest planowana budowa kilku nowych studni głębinowych w Beninie, między innymi Studnia Św. Jana Pawła II.

W Spotkaniach Rejonowych bierze udział s. Danuta Piasecka SSpS, która - nierzadko z pomocą wolontariuszy - przyjmuje ofiary na misje oraz rzeczy materialne, które są wysyłane do Togo, Beninu i Ghany lub zabierane przez samych misjonarzy odpoczywających na urlopie w Polsce. Najczęściej są to szaty i paramenty liturgiczne, różańce, medaliki i małe krzyżyki, środki czystości i higieny osobistej, środki opatrunkowe, prześcieradła, koce i ręczniki. Tradycyjnie od lat ludzie przynoszą także znaczki pocztowe w ramach akcji „Każdy znaczek wspiera misje” czy niepotrzebne telefony komórkowe w ramach akcji „Komórka na misje”.

srpm2023 elblag03Mini sklepik misyjny podczas spotkania w Gdyni (fot. Patrizia Scarano)

Spotkania to także okazja do zaopatrzenia się w materiały misyjne (książki i filmy, miesięcznik “Misjonarz), które pomagają pogłębić wiedzę na temat pracy werbistów i sióstr Służebnic Ducha Świętego. Jest też czas na krótkie spotkanie przy stole. Okazuje się, że kawa, herbata, ciasto i kanapki wyjątkowo smakują w towarzystwie misjonarzy i Dobrodziejów, którzy przynoszą to wszystko na spotkanie. To też ważny element spotkań, bo tym samym każdy znajdzie coś i dla ducha i dla ciała.

- Serdecznie dziękuję wszystkim Dobrodziejom za wspólnie spędzony czas, rozmowy, modlitwę i ofiary na misje. Szczere wyrazy szacunku dla tych, którzy pomogli przeprowadzić nasze wiosenne spotkania, pomagając w przygotowaniu poczęstunku, sal, kaplic, kościołów i doprowadzeniu ich  do porządku po zakończeniu spotkań - mówi o. Wiesław Dudar SVD, dyrektor Referatu Misyjnego w Pieniężnie i organizator Spotkań Rejonowych Przyjaciół Misji. - Składam także serdeczne „Bóg zapłać” gospodarzom poszczególnych miejsc, którzy jak zawsze okazali swoją gościnność i otwartość na potrzeby misyjnego dzieła Kościoła.

Jesienna tura werbistowskich Spotkań Rejonowych Przyjaciół Misji odbędzie się tradycyjnie w Koluszkach, Szczecinie i w Rzeszowie. Terminy i szczegóły spotkań poznamy pod koniec wakacji. (WD, adm)

srpm2023 elblag03O. Mariusz Szczepański SVD, misjonarze w Ekwadorze, podczas spotkania we Wrocławiu (fot. Wiesław Dudar SVD)

globe element95px ver1Więcej fotografii