Wiadomości

ŚWIAT MISYJNY

Ogromny kryzys zdrowotny w Papui Zachodniej
Dzieci w jednej z lokalnych klinik w Papui Zachodniej

Ogromny kryzys zdrowotny w Papui Zachodniej

Kryzys zdrowotny, który wybuchł w połowie stycznia 2018 roku, dotknął setki rodzin w prowincji Agats, stolicy dystryktu Asmat, w indonezyjskiej prowincji Papui Zachodniej. Do dziś zmarło tam ponad 80 dzieci.

Werbiści służący w tym regionie alarmują o rosnącej liczbie dzieci cierpiących na odrę i poważne niedożywienie, a także o braku pomocy ze strony rządu. Sytuacja jest nadzwyczajna.

irianjaya02O. Hery Nahak SVD, szef Komisji ds. Zdrowia w Diecezji Agats, zdecydowanie potępił opieszałość rządu. Przypomniał, że wszystkie ofiary tego kryzysu mają nie więcej niż 3 lata.

W prowincji Agats jest tylko jeden szpital i 13 lokalnych klinik, które muszą obsłużyć 90 tysięczną populację regionu. Bardzo trudno jest zarządzać jedynie na szczeblu lokalnym tak poważną sytuacją. Ludzie nie mogą dotrzeć do lekarzy z powodu braku środków transportu, złych dróg i ubóstwa. "Nadszedł czas, aby rząd poważnie zainterweniował", podkreślają misjonarze.

Papua Zachodnia, znana również jako Irian Jaya, jest najbardziej na wschód wysuniętą prowincją Archipelagu Indonezyjskiego. Zajmuje zachodnią część Nowej Gwinei. Należy do Prowincji Ende naszego zgromadzenia. Obecnie w diecezjach Sorong - Manokwari, Jayapura i Merauke pracuje 16 współbraci.

za: www.facebook.com/DivineWordMissionaries