Wiadomości

ŚWIAT MISYJNY

Werbistowska parafia wyróżniona dekretem papieskim
Bp Leon Dubrawski w rozmowie z wiernymi (for. archiwum parafii w Wierzbowcu)

Werbistowska parafia wyróżniona dekretem papieskim

24 lutego 2024 roku w prowadzonej przez werbistów Parafii św. Michała w Wierzbowcu na Ukrainie miała miejsce uroczystość wręczenia wspólnocie parafialnej dekretu papieskiego, dzięki któremu świątynia zyskała status miejsca, gdzie pod zwykłymi warunkami można uzyskać odpust zupełny. Ma to związek z obchodzonym w Kościele ukraińskim Rokiem św. Michała Archanioła.

Bp Leon Dubrawski, ordynariusz diecezji kamieniecko-podolskiej, przewodził uroczystej celebracji liturgicznej, w której wzięło udział kilkunastu kapłanów oraz licznie zgromadzeni wierni nie tylko z Wierzbowca, ale także z ponad 20 okolicznych parafii.

- Dla nas to ogromna nobilitacja, gdyż nasz kościół jest jedynym miejscem na Ukrainie, gdzie można uzyskać odpust w czasie Roku św. Michała Archanioła - mówi o. Wojciech Żółty SVD, proboszcz z Wierzbowca. - Parafianie są niezwykle dumni i szczęśliwi, że w taki sposób doceniono naszą niewielką świątynię. Mają świadomość, że od teraz ich codzienne zaangażowanie w życie parafii stanowi świadectwo dla setek innych parafii katolickich w kraju.

O. Wojciech podkreśla, że bardzo dawno jego parafia nie gościła tak wielu pielgrzymów z różnych stron Ukrainy. 

- Nie pamiętam, kiedy ostatnio w naszej wiosce znalazło się w jednym czasie tyle samochodów - mówi z uśmiechem.

Rok św. Michała Archanioła na Ukrainie potrwa do 29 września 2024 roku, kiedy obchodzone jest w Kościele powszechnym święto Świętych Archaniołów - Michała, Gabriela i Rafała.

Na Ukrainie pracuje obecnie 3 werbistów, którzy prowadzą parafie w Wierzbowcu, Strudze i Nowej Uszycy, zlokalizowane na zachodzie kraju, w obwodach winnickim i chmielnickim. (adm)

Fotografie: archiwum parafii w Wierzbowcu

wierzbowiec swmichal17