Wiadomości

ŚWIAT MISYJNY

Jak trafić do katolików - o. Jan Szweda SVD o pracy w Preston
O. Jan Szweda SVD

Jak trafić do katolików - o. Jan Szweda SVD o pracy w Preston

O. Jan Szweda SVD został w ubiegłym roku mianowany proboszczem Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Preston na przedmieściach Melbourne. Objął stanowisko po kilkuletniej pracy w oddalonym Arnhem Land na Półwyspie Gove na północy Australii.

Wcześniej o. Jan przez wiele lat pracował na Papui Nowej Gwinei, a potem przez kolejne lata w Alice Springs w samym centrum kontynentu australijskiego.

preston kosciol01W Parafii Najświętszego Serca Jezusa w Preston pracuje obecnie 3 werbistów - wyjaśnia o. Jan. - Włoch, emeryt, który odprawia niedzielną Mszę św. po wlosku, Wietnamczyk, który jest kapelanem na La Trobe University i ja.

O. Jan Szweda SVD święcenia kapłańskie otrzymał w 1979 roku w Pieniężnie z rąk bpa Ignacego Tokarczuka. W tym samym roku w Gnieźnie otrzymał krzyż misyjny z rąk papieża Jana Pawła II podczas jego pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny. Z Polski najpierw wyjechał do Irlandii, gdzie przez rok uczył się języka angielskiego. W 1980 roku dotarł do Papui Nowej Gwinei, kraju swojego przeznaczenia misyjnego. Najpierw pracował jako wikariusz na stacjach misyjnych Bongos i Yangoru, a potem jako proboszcz w Yassip. W 1986 podjął studia pastoralne w Manili na Filipinach i równolegle rozpoczął pracę w centrum szkolenia katechetów Diecezji Wewak w Tangugo. Od 1993 roku przez dwa lata kontynuował studia pastoralne na Filipinach, a po ich ukończeniu pracował przez rok na Amerykańskiej Samoa.

W latach 1996-2001 był dyrektorem Instytutu Liturgiczno-Katechetycznego w Goroka na Papui Nowej Gwinei. Instytut prowadzony jest przez Konferencję Episkopatu PNG i Wysp Salomona. Następnie przez 6 lat był prowincjałem nowogwinejskiej prowincji werbistów. Rok 2008 był czasem odpoczynku, który spędził w Australii i Europie. Po nim w latach 2009-2010 pełnił funkcję proboszcza na wyspie Karkar w diecezji Madang, na Papui Nowej Gwinei, a w latach 2011-2014 był proboszczem w parafii Our Lady of the Sacred Heart w Alice Springs w Australii. W roku 2015 został mianowany proboszczem w parafii Serca Jezusowego w Nhulunbuy i Groote Island w Gulf of Carpentaria w Australii (Terytorium Północne). Od 1 lutego 2017 pełni funkcję proboszcza w Preston.

Papież Jan Paweł II, który wyświęcił o. Jana na kapłana, towarzyszył mu także później. W 2004 r. w wypadku samochodowym uszkodziłem sobie kręgosłup - wspomina misjonarz. - Cierpiałem potem na silne bóle kręgosłupa i miałem ograniczone możliwości poruszania się. W noc pogrzebu papieża, po transmisji z pogrzebu poszedłem do kaplicy i odczułem ogromne promieniujące ciepło w plecach i moje bóle ustały. Poczułem, że jestem uzdrowiony.  Dla mnie Jan Paweł II wciąż jest żywy i wciąż obecny.

preston kosciol02Głównym wyzwaniem w pracy pastoralnej w Preston jest szybko zmniejszająca się liczba wiernych. Niestety, Kościół stracił autorytet z powodu przestepstw seksualnych popełnianych przez księży i zakonników.  Średnia wieku osób uczestniczących w życiu religijnym szybko rośnie. Na 15 tysięcy wszystkich zamieszkujących teren parafii jest 5 tysięcy katolików. Z tego w Mszach św. niedzielnych uczestniczy około 500, przy czym wielu przychodzi z innych parafii. 

Ludzie odchodzą z kościoła. Prawie nie ma dzieci i młodzieży. W 2006 roku średnia wieku ludzi przychodzących na niedzielną Mszę św. wynosiła 39 lat, a w 2016 roku już 59 lat - mówi o. Jan. - Jak być katolikiem i zachować ewangeliczne wartości oraz jak trafić do katolików, którzy mają bardzo zlaicyzowane poglądy i kierują się nie Ewangelią i nauczaniem Kościoła, ale tylko własnym sumieniem - to najwieksze wezwanie.

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa był pierwszym katolickim kościołem w Preston. Zbudowano go w 1889 roku na Bell Street. Drewniany kościół wystarczał lokalnej wspólnocie do 1925 roku, kiedy rozpoczęto budowę nowego budynku. Jego otwarcie i poświęcenie odbyło się 18 lipca 1936 roku.

Więcej o działalności parafiii w Preston znaleźć można na stronie internetowej www.sacredheartpreston.com.au