Wiadomości

ŚWIAT MISYJNY

Kifangondo, Angola
Centrum Medyczne św. Łukasza w Kifandongo, Angola (fot. Emil Kałka SVD)

Centrum Medyczne św. Łukasza w Kifangondo

Werbistowskie Centrum Medyczne św. Łukasza w Kifangondo w Angoli otrzymało w ostatnich dniach dofinansowanie przekazane przez International College of Dentists. Bardzo się cieszymy. Dotacja wesprze rozwój i bardzo wspomoże nasze codzienne funkcjonowanie – mówi o. Emil Kałka SVD, dyrektor administracyjny Centrum.

Dodatkowo portugalska organizacja pozarządowa „Mundo A Sorrir” wraz z Ministerstwem Spraw Zagranicznych RP sfinansowała wyposażenie gabinetu stomatologicznego. Przy ich współpracy zostanie utworzony specjalny program profilaktyczny.

Dofinansowanie przekazane przez International College of Dentists ma pomóc w odnowie sprzętu medycznego i zakupie niezbędnych leków wykorzystywanych w leczeniu pacjentów Centrum, w szczególności, chorych na gruźlicę i AIDS. Obecnie w tych dwóch programach Centrum monitoruje i leczy 2407 pacjentów.

Centrum Medyczne św. Łukasza w Kifangondo zostało założone 1996 roku przez Zgromadzenie Słowa Bożego, z inicjatywy o. Andrzeja Fecko SVD. On też kierował placówką nieprzerwanie do 2013 roku. Dyrektorem klinicznym Centrum od samego początku jego funkcjonowania jest s. Marta Barbara Sojka SSpS, która jest współtwórczynią dzieła.

Budowa Centrum była finansowana przez firmę "Texaco". Następnie przez kilka lat Centrum otrzymywało pomoc z włoskiej organizacji "Piatzola Olivelli" z Cilavenha. Wtedy były to jedyne pieniądze z zewnątrz, które pomagały w zakupie lekarstw i niezbędnych materiałów. Z czasem w pomoc włączyły się organizacje pozarządowe, a także polskie MSZ (wsparło 6 projektów), Instytut Medycyny Morskiej i Tropikalnej z Gdyni oraz Polska Prowincja SVD, która regularnie wspiera placówkę do dziś.

Centrum Medyczne św. Łukasza w Kifandongo, Angola (fot. Emil Kałka SVD)

Centrum Medyczne św. Łukasza udziela pomocy mieszkańcom Kifangondo i innych miejscowości w rejonie Cacuaco. Większość pacjentów to osoby ubogie, cierpiące na ciężkie i przewlekłe choroby. Centrum ma duże doświadczenie w leczeniu malarii, gruźlicy i HIV/AIDS. Bieżąca działalność Centrum jest owocem niestrudzonej pracy o. Andrzeja Fecko SVD, s. Marty Barbary Sojki SSpS i w ostatnich latach o. Emila Kałki SVD.

Od 2004 roku Centrum ściśle współpracuje z polskim Ministerstwem Spraw Zagranicznych oraz Ambasadą RP w Luandzie w ramach programu "Polska Współpraca". Kilka lat temu, dzięki funduszom z Polski, obiekty Centrum zostały rozbudowane, odnowione i wyposażone w sprzęt diagnostyczny. W tej chwili jednak większość tego sprzętu wymaga modernizacji.

O. Emil Kałka SVD w Angoli pracuje w Angoli od 15 lat. Obecnie jest proboszczem Parafii Słowa Bożego w miejscowości Viana, niedaleko Luandy, stolicy kraju. Parafia liczy około 250 tys. mieszkańców, ale – jak mówi o. Emil - w niedziele i święta w nabożeństwach uczestniczy nie więcej niż ok. 15 tys. Od grudnia 2013 roku jest także dyrektorem administracyjnym Centrum Medycznego św. Łukasza. Funkcję tę przejął po o. Andrzeju Fecko SVD.

Na początku się bałem, ale po rozmowie z ojcem Andrzejem i kilkoma zaufanymi ludźmi, między innymi Ambasadorem Polski w Angoli, podjąłem wyzwanie – mówi o. Emil. - Moim zadaniem jest cała administracja, logistyka, sprawy personalne, a także kontakt z władzami Polski.

Problem w Afryce jest taki, że powstaje wiele dobrych i wartościowych projektów, ale zmieniają się władze i projekty upadają – dodaje o. Emil.

kifangondo06Centrum Medyczne św. Łukasza w Kifandongo, Angola (fot. Emil Kałka SVD) 

Historia współpracy o. Emila i Centrum Medycznego św. Łukasza z International College of Dentists i portugalskimi organizacjami pozarządowymi sięga kilku lat wstecz. W 2010 roku spotkałem się z dr Miguelem Pavão, dyrektorem "Mundo A Sorrir", organizacją pozarządową zajmującą się pomocą medyczną w Portugalii i krajach portugalskojęzycznych. W szczególny sposób pomaga w projektach dentystycznych, także w Afryce. - mówi o. Emil. - Pomyśleliśmy o projekcie dla Nzeto, gdzie wtedy pracowałem z s. Sylwestrą Pietrucką SSpS. Chodziło o gabinet dentystyczny i współpracę z dentystami z Portugalii pracującymi dla "Mundo A Sorrir", ponieważ najbliższy dentysta znajdował się w odległości 230 km.

W grudniu 2015 roku wraz z s. Danutą Buńko SSpS, która prowadzi Centrum Medyczne "Muxima Jezu", dostaliśmy od Ambasady Polskiej w Angoli dwa granty na stworzenie dwóch gabinetów dentystycznych. Jeden dla werbistów jeden dla sióstr SSpS. Projekty nieco się różnią - kontynuuje o. Emil. - W projekcie Centrum św. Łukasza przewidziana jest współpraca z dentystami z Portugalii: oni mają leczyć, a dodatkowo mamy współpracować z tutejszym uniwersytetem, aby studentom stomatologii dać możliwość praktyk. Z Portugalii otrzymałem też fotel dentystyczny, kompresor, sterylizator, rentgen i wyposażenie gabinetu.

W grudniu 2016 roku dr Gil Alcoforado, prezes International College of Dentists i rektor Wydziału Medycznego w Instytucie Egas Moniz w Lizbonie oraz autorytet w dziedzinie stomatologii i transplantów, podczas swojego pobytu w Angoli odwiedził Centrum Medyczne św. Łukasza, aby zobaczyć miejsce, gdzie miał być zamontowany gabinet dentystyczny.

O. Emil Kałka powitał mnie jako ambasadora International College of Dentists w Centrum Medycznym i od razu mogłem zobaczyć ubogie warunki pracy – mówi dr Alcoforado. - Zobaczyłem także niezwykłą pracę, jaką codziennie wykonuje cały personel tej placówki, aby pomóc potrzebującym i ubogim pacjentom. Pracują przeważnie na sprzęcie, który w Europie jest uważany za przestarzały. Jednak w Angoli, dzięki swojej prostocie, jest nadal funkcjonalny i bardzo praktyczny.

Centrum Medyczne św. Łukasza w Kifandongo, Angola (fot. Emil Kałka SVD)

Wcześniej Centrum odwiedzał też dr Jan Pavão, chirurg-pediatra, profesor na Uniwersytecie w Porto, Sekretarz Izby Lekarskiej Krajów Języka Portugalskiego i Konsul Honorowy Guinéa Bissau w Portugalii.

Jego syn, dr Franciszek Pavão, który ostatnio został mianowany Konsulem Honorowym Portugalii w Republice Czech, pracował niedaleko Kifangondo, dlatego to też nas odwiedzał i pomagał nam - wyjaśnia o. Emil. - Spodobała się mu nasza praca. Odwiedził też s. Różę Gąsior SSpS, która pracuje z trędowatymi. Był pod dużym wrażeniem naszej pracy, tego jak sobie radziliśmy, biorąc pod uwagę trudną sytuację w Angoli. Odwiedził też znane szpitale państwowe i był zszokowany brakiem podstawowych materiałów medycznych w kraju, który jest jednym z największych wydobywców ropy naftowej w Afryce subsaharyjskiej.

W czerwcu 2018 roku przedstawiciele International College of Dentists gościli w Parlamencie Europejskim w Brukseli, gdzie prezentowali swoje programy pomocowe. Wtedy właśnie postanowili wesprzeć dotacją finansową werbistowskie Centrum Medyczne św. Łukasza w Kifangondo.

Co roku przyjeżdżają do nas lekarze z Polski. W lutym tego roku była u nas, już po raz ósmy, dr Jolanta Zawadzka-Kluz - dodaje o. Emil. - Wraz z nią przyjechali nam do pomocy fizjoterapeuta i psycholog kliniczny. To właśnie dr Jolanta, we współpracy z dr hab. med. Wacławem Nahorskim i wsparciu Prokury Misyjnej SVD w Polsce, postarała się o szczepionki przeciw wściekliźnie dla werbistów i siostry SSpS z Polski pracujących w Angoli.