Wiadomości

POLSKA

Tydzień Misyjny z Boliwią w katolickiej szkole w Olsztynie
Br. Krzysztof Walendowski SVD podczas spotkania z uczniami (fot. Aldona Zakrzewska)

Tydzień Misyjny z Boliwią w katolickiej szkole w Olsztynie

Tydzień Misyjny dla Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Świętej Rodziny w Olsztynie to zawsze czas pełen bogatych przeżyć. Tak było i w tym roku.

W dniach 22-28 października społeczności szkolnej towarzyszyła wystawa "Ojciec Piotr Nawrot SVD – misjonarz i muzykolog”. Przedstawia ona misyjne działania podejmowane przez werbistę, który uratował i odtworzył indiańskie manuskrypty sprzed stuleci, tym samym przywracając światu zapomnianą muzykę, która podtrzymywana jest do dziś przez boliwijską ludność. Wystawa pochodź ze zbiorów Muzeum Misyjno-Etnograficznego w Pieniężnie.

23 października pod hasłem “Muzyka, która otwiera serca” odbył się w szkole misyjny kiermasz ciast. Celem tej akcji jest pomoc w zakupie instrumentów muzycznych dla ubogich, ale zdolnych boliwijskich dzieci. Codziennym wyzwaniem są dla nich nie tylko nowe skrzypce czy altówki, ale nawet struny oraz kalafonia, które zużywają się w czasie codziennych ćwiczeń, a na kupno nowych nie ma funduszy.

Zebrane środki zostaną przeznaczone na zakup instrumentów, opłacenie nauczycieli oraz kosztów funkcjonowania szkoły. Tym samym, dzięki pomocy z Polski, boliwijskie dzieci mogą realizować swoje marzenia o instrumencie i uczestnictwie w zajęciach muzycznych.

27 października gościem zajęć formacyjnych dla uczniów szkoły był br. Krzysztof Walendowski SVD, który przez 10 lat pracował w Oruro i Santa Cruz w Boliwii. Opowiedział zebranym o życiu, zwyczajach i edukacji ludności boliwijskiej. Swoje opowieści “okrasił” pokazem niezwykle kolorowych strojów, które przywiózł z Boliwii.

Tekst: Aldona Zakrzewska

Fot. ks. Eryk Sienkiewicz

Fot. ks. Eryk Sienkiewicz

globe element95px ver1Więcej fotografii