Wiadomości

ŚWIAT MISYJNY

O. Marian Żelazek SVD
O. Marian Żelazek SVD w Puri, Indie (fot. Feliks Kubicz SVD)

O. Mariana Żelazka SVD można już nazywać Sługą Bożym

30 maja 2018 roku, na prośbę abpa Johna Barwa SVD z Indii, watykańska Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych, po standardowej procedurze sprawdzającej, wydała decyzję o zezwoleniu na prowadzenie procesu beatyfikacyjnego o. Mariana Żelazka SVD, ojca trędowatych w Indiach. Od tego dnia zatem można już oficjalnie nazywać misjonarza Sługą Bożym.

Proces beatyfikacyjny o. Mariana na szczeblu diecezjalnym rozpoczął się oficjalnie 11 lutego, podczas odchodów 100. rocznicy urodzin misjonarza w Puri.

W oficjalnym piśmie skierowanym do abpa Johna Barwa SVD i podpisanym przez kard. Amato, prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, czytamy:

"Listem wydanym dnia 15 marca roku bieżącego 2018 Ekscelencja zwraca się do Kongregacji do Spraw Beatyfikacyjnych i Kanonizacyjnych z zapytaniem, czy są jakieś przeszkody ze strony Stolicy Apostolskiej, aby można było rozpocząć proces beatyfikacyjny Sługi Bożego Mariana Żelazka, kapłana Zgromadzenia Słowa Bożego, zmarłego roku Pańskiego 2006.

Po zbadaniu sprawy mogę Ekscelencję zapewnić, że ze strony Stolicy Apostolskiej nie ma żadnych przeszkód, aby można było prowadzić proces beatyfikacji i kanonizacji Sługi Bożego Mariana Żelazka, z zachowaniem „Norm wydanych przez biskupów i wymaganych przy prowadzeniu badań w sprawach kanonizacyjnych” z dnia 7 lutego roku 1983."

Proces beatyfikacyjny prowadzi diecezja Cuttack-Bhubaneswar w Indiach, na terenie której znajduje się Puri, gdzie pracował o. Marian. Ściśle współpracuje z nim Polska Prowincja Zgromadzenia Słowa Bożego.

Jeśli ktoś jest w posiadaniu jakichkolwiek fotografii z o. Marianem, jeśli chciałby/chciałaby podzielić się doświadczeniem spotkania z misjonarzem lub jeśli ktoś doświadczy łask za jego wstawiennictwem prosimy o kontakt z o. Henrykiem Kałużą SVD (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.), który z ramienia Polskiej Prowincji SVD będzie nadzorował zbiór materiałów beatyfikacyjnych. Alternatywnie można skontaktować się z Prowincjalatem Polskiej Prowincji SVD (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.). W tematcie wiadomości prosimy wpisać "Dotyczy beatyfikacji o. Mariana Żelazka SVD".