Wiadomości

POLSKA

Misjonarz na Post 2023
Materiały prasowe organizatora

Misjonarz na Post 2023

W Środę Popielcową, 22 lutego, rozpoczęła się X edycja akcji “Misjonarz na Post”. Jej celem jest zapewnienie polskim misjonarzom duchowego i modlitewnego wsparcia w czasie Wielkiego Postu.

Co roku do akcji dołącza kilkanaście tysięcy osób, a dodatkowe stałe wsparcie dla misjonarzy deklaruje ponad 40 tysięcy Przyjaciół Misji Oblackich. Jednym z patronów medialnych akcji jest również werbistowski miesięcznik “Misjonarz”.

Aby wziąć udział w akcji należy wejść na stronę www.misjonarznapost.pl i wypełnić krótki formularz. Następnie otrzymujemy wybranego losowo misjonarza lub misjonarkę, za którego możemy się modlić. Co ważne, każdy indywidualnie wybiera formę duchowego wspierania wylosowanego misjonarza lub misjonarki. Może to być na przykład codzienna modlitwa, ofiarowanie Mszy świętej, drobne wyrzeczenia, post itp. 

– Zależy nam na tym, żeby polscy misjonarze wiedzieli, że mają solidne duchowe zaplecze, że jest wielu ludzi, którzy o nich pamiętają w modlitwie. Licznik na naszej stronie pokazuje, że przez cały Wielki Post uczestników akcji ciągle przybywa – podkreśla o. Marcin Wrzos OMI, pomysłodawca akcji oraz redaktor naczelny czasopisma „Misyjne Drogi” i portalu misyjne.pl. - Ten osobisty aspekt akcji, czyli wylosowanie konkretnego misjonarza – znanego z imienia i nazwiska – jest wyjątkowo ważny, bo przybliża nas do konkretnego człowieka, który ewangelizuje tysiące kilometrów stąd.

Mogłoby się wydawać, że modlitwa kogoś oddalonego o tysiące kilometrów ma drugorzędne znaczenie. Nic bardziej mylnego. Misjonarze niejednokrotnie wyrażali już swoją ogromną wdzięczność za taką formę wsparcia ich pracy. 

- Człowiek nie jest samotną wyspą. I choć dzieli nas ogromny dystans, miłość i modlitwa ofiarowana w intencji misjonarza zawsze przełamuje wszelkie bariery i naprawdę przenika drugiego człowieka - pisze o. Mariusz Pacuła SVD, misjonarz w Bangladeszu. - Dlatego ogromne “Bóg zapłać” za wszelką modlitwę, ofiarę, post, jałmużnę za misję w Bangladeszu, który jest krajem w 93% muzułmańskim. Wierzę bardzo, że tych, którzy ofiarują swoją modlitwę za mnie, Bóg w swojej hojności zawsze wynagradza tysiąckrotnie. Jestem bardzo wdzięczny za wzięcie mnie w swoje objęcia podczas Wielkiego Postu.

O. Mariusz Pacuła SVD z wiernymi podczas uroczystości konsekracji biskupa Emmanuela Rosario w Borishal w 2022 roku  (fot. archiwum Mariusza Pacuły)

Akcji co roku honorowego patronatu udzielają abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski oraz Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. W tym roku o wydarzeniu wspomniał także papież Franciszek, który podczas audiencji generalnej w Środę Popielcową zachęcił do wzięcia udziału w przedsięwzięciu. 

– Na początku Wielkiego Postu zachęcam Was do objęcia szczególną troską misjonarzy, którzy z pasją głoszą Ewangelię na całym świecie. Błogosławię akcji „Misjonarz na Post”, dzięki której poprzez modlitwę i post wspieracie polskich misjonarzy – powiedział papież.

Według danych Komisji Episkopatu Polski ds. Misji na świecie pracuje obecnie 1741 polskich misjonarzy. W tej grupie werbiści stanowią najliczniejszą grupę. Obok ewangelizacji zajmują się też poprawą jakości życia ludzi, wśród których pracują. Budują studnie, ośrodki zdrowia czy placówki edukacyjne. Pokazują w ten sposób, że Jezus przez ręce wielu ludzi troszczy się o nich.

– W krajach misyjnych placówki prowadzone przez Kościół są często ośrodkiem wszelkiego wsparcia. Niejednokrotnie to właśnie misjonarze oraz misjonarki pomagają chorym, głodnym, cierpiącym, samotnym i wykluczonym. Sami potrzebują jednak wsparcia niematerialnego: modlitwy – mówi Michał Jóźwiak, koordynator akcji „Misjonarz na Post”. (adm)