Wiadomości

ŚWIAT MISYJNY

Wizyta Generała werbistów w Ukrainie
Od lewej: o. Józef Gwóźdź SVD, o. Paulus Budi Kleden SVD, o. Adam Kruczyński SVD.

Wizyta Generała werbistów w Ukrainie

W tym bardzo trudnym dla Ukrainy czasie dotarła do nas wiadomość z Rzymu, że Generał naszego Zgromadzenia, o. Paulus Budi Kleden SVD, wyraził ochotę, aby nas odwiedzić i na miejscu zapoznać się z sytuacją, zaangażowaniem i pracą współbraci tworzących tzw. Dystrykt Ukrainy. Wiadomość tę przekazał nam o. Wojciech Żółty SVD, który w Ukrainie jest naszym przełożonym. Nie będę ukrywał, że wiadomość ta była dla mnie i dla o. Józefa Gwoździa SVD wielkim zaskoczeniem, a zarazem radością. Ucieszyliśmy się, że Rada Generalna naszego Zgromadzenia, pamięta o nas i wykazuje zainteresowanie naszą działalnością.

Wizyta odbyła się w dniach 27-31 grudnia 2022 roku. Generałowi towarzyszyli o. Eryk Koppa SVD, Radca Generalny z Rzymu oraz o. Krzysztof Malejko SVD, prowincjalny Koordynator apostolatu Sprawiedliwość i Pokój (JPIC).

O. Wojciech Żółty SVD spotkał się z gośćmi w Radymnie w Polsce, gdzie gościnni jak zawsze państwo Bogusława i Wiesław Pirożek przyjęli ich z wielką życzliwością. Tam też nasi goście zostawili samochód i razem z o. Wojciechem wyruszyli w kierunku Ukrainy. Do Wierzbowca dotarli około północy, gdzie z kolacją czekały już na nich siostry Daria i Maria.

pbkleden01Z parafianami w Wierzbowcu, gdzie proboszczem jest o. Wojciech Żółty SVD (fot. archiwum SVD Ukraina)

W środę 28 grudnia, po Mszy św. i śniadaniu, nasi bracia z Rzymu mogli zobaczyć to wszystko, co o. Wojciech stworzył w Wierzbowcu, który jest zarówno miejscem pobytu wielu uchodźców ze wschodu Ukrainy, jak i punktem, do którego przyjeżdżają samochody ciężarowe z Polski z pomocą humanitarną dla Ukrainy. Po rozładowaniu ta pomoc jest przekazywana, już mniejszymi samochodami, dalej na wschód. 

Goście mogli również zobaczyć Nową Hutę i Wilchowiec, parafie, gdzie posługuje o. Wojciech. W pracy duszpasterskiej pomagają wspomniane już siostry SSpS.

Środowe spotkanie werbistów pracujących w Ukrainie z Ojcem Generałem i osobami mu towarzyszącymi odbyło się w Strudze, gdzie proboszczem już od wielu lat jest o. Adam Kruczyński SVD. W czasie kolacji, już tylko w werbistowskim gronie, mogliśmy rozmawiać do późnych godzin nocnych i zapoznać gości z tym, co dzieje się w naszych parafiach. O. Budi i o. Eryk zadawali wiele pytań i byli bardzo zainteresowani sytuacją i problemami, które dotykają naszych parafian, jak również uchodźców mieszkających na terenie naszych parafii.

W czwartek 29 grudnia, po śniadaniu w Wierzbowcu, goście pojechali do Kamieńca Podolskiego. O. Wojciech zorganizował spotkanie z biskupem Leonem Dubrawskim, ordynariuszem Diecezji Kamieniecko-Podolskiej, który zaprosił wszystkich na obiad. Gości przywitali śpiewem kolęd seminarzyści z Ameryki Południowej, którzy studiują w seminarium Redemptoris Mater w Winnicy. Biskup Leon, jak zwykle z wielką gościnnością i życzliwością, przyjął naszych współbraci, opowiadając wiele o historii katedry i diecezji, wyrażając jednocześnie swoje zatroskanie sytuacją związaną z agresją Rosji na Ukrainę i tym wszystkim, co czeka nas w 2023 roku.

pbkleden01Wizyta w Kamieńcu Podolskim. Od lewej: o. Wojciech Żółty SVD, bp Leon Dubrawski, o. Paulus Budi Kleden SVD, o. Eryk Koppa SVD (fot. archiwum SVD Ukraina)

Wieczorna Msza św. zaplanowana była na godzinę 17.00 w Nowej Uszycy. O. Józef Gwóźdź SVD jest zaledwie od miesiąca proboszczem tamtejszej parafii Przemienienia Pańskiego i trzeba przyznać, że bardzo szybko wchodzi w nową rzeczywistość parafialną. Warto dodać, że został przyjęty z wielką radością przez całą wspólnotę. 

Liturgia zgromadziła bardzo wielu ludzi, którzy chcieli poznać naszego Ojca Generała. Mszy św. przewodniczył o. Józef, a Ojciec Generał wygłosił homilię. Nawiązując do czytań liturgicznych podkreślił, jak ważne jest, abyśmy robili wszystko w duchu miłości i z miłością, a nie tylko racji z nałożonego na nas obowiązku. Podał przykład św. o. Józefa Freinademetza SVD, który mawiał, że językiem, który rozumieją wszyscy ludzie na całym świecie jest język miłości. Ojciec Generał podziękował również wspólnocie parafialnej, że już od wielu lat przyjmuje, akceptuje i troszczy się o wszystkich misjonarzy Zgromadzenia Słowa Bożego, którzy zostali posłani do tej parafii.

Parafianie o. Józefa nie tylko zadbali o piękną liturgię Mszy św., ale również przygotowali uroczystą kolację, na której można było skosztować wielu lokalnych przysmaków. Podobnie, jak w poprzedni wieczór, i przy tej kolacji odpowiadaliśmy na wiele pytań, które były kierowane również do sióstr Darii i Marii z Wierzbowca oraz do pań, które tę kolację przygotowały i razem z nami zasiadły do stołu.

pbkleden01Z parafianami w Nowej Uszycy, gdzie proboszczem jest o. Józef Gwóźdź SVD (fot. archiwum SVD Ukraina)

Po podziękowaniach i pożegnaniach nasi goście odjechali do Wierzbowca, aby w piątek rano z o. Wojciechem udać się przez Buczę, Hostomel, Borodiankę i Kijów do Boryspola, gdzie znajduje się dom prowincjalny naszych sióstr SSpS. Ten dzień był okazją, by goście z Rzymu mogli się naocznie przekonać, w jak okrutny sposób Rosja prowadzi wojnę, dopuszczając się ludobójstwa, niewyobrażalnej agresji, niszczenia budynków mieszkalnych i całej infrastruktury. Można by wymieniać jeszcze wiele dramatów ludzkich związanych ze śmiercią niewinnych dzieci i zwyczajnych, Bogu ducha winnych, ludzi. 

Mamy nadzieję, że Ojciec Generał i osoby mu towarzyszące, decydując się na odwiedzenie Ukrainy i spędzenie z nami tych kilku dni, trafnie będą oceniać sytuację związaną z wojną, którą Rosja toczy przeciwko Ukrainie.  Zachód Europy nie zawsze rozumie i nie zawsze ma pełne wyobrażenie o tym, co się u nas dzieje, dlatego jako werbistowski Dystrykt Ukrainy jesteśmy bardzo wdzięczni Ojcu Generałowi i Radcy Generalnemu za to spotkanie i wizytę. Mamy nadzieję, że pomoże ona innym zrozumieć i właściwie ocenić Rosję jako agresora i sprawcę zła i nieszczęścia, jakie dotknęło Ukrainę.

Ukraina należy do Polskiej Prowincji Zgromadzenia Słowa Bożego. Werbiści pracują tam od początku lat 90-tych XX wieku. Obecnie posługuje tam 3 polskich werbistów w parafiach w Wierzbowcu, Nowej Uszycy i Strudze w zachodniej Ukrainie.

Tekst za: verbitasua.org

CZYTAJ TAKŻE:

Werbiści z Ukrainy zostają ze swymi ludźmiglobe element95px ver1

globe element95px ver1Potrzeba znaleźć czas, by wysłuchać ich dramatów

globe element95px ver1Ludzie są niesamowicie wdzięczni, że ktoś im pomaga

globe element95px ver1Ta pomoc jest absolutnie nieoceniona

 pbkleden01W Borodiance (fot. archiwum SVD Ukraina)

pbkleden01Wierzbowiec (fot. archiwum SVD Ukraina)

pbkleden01Nowa Uszyca. Od lewej: o. Eryk Koppa SVD, o. Józef Gwóźdź SVD (proboszcz), o. Paulus Budi Kleden SVD, o. Adam Kruczyński (proboszcz w Strudze) i o. Krzysztof Malejko SVD (fot. archiwum SVD Ukraina)

pbkleden01Nowa Uszyca. Goście z Rzymu z werbistami i siostrami SSpS (fot. archiwum SVD Ukraina)

pbkleden01Wizyta w domu prowincjalnym Sióstr Służebnic Ducha Świętego w Boryspolu (fot. archiwum SVD Ukraina)

globe element95px ver1Więcej fotografii