Wiadomości

ŚWIAT MISYJNY

25 lat Grupy Wydawniczej Słowa Bożego
Br. Albert Kurczab SVD (stoi) oraz o. Maciej Józefczuk SVD (z lewej) na stoisku Grupy Wydawniczej Słowa Bożego podczas targów książki w Madrycie (fot. archiwum Macieja Józefczuka SVD)

25 lat Grupy Wydawniczej Słowa Bożego

Grupa Wydawnicza Słowa Bożego (Grupo Editorial Verbo Divino) skupia instytucje werbistowskie, które zajmują się wydawaniem i rozpowszechnianiem Pisma Świętego w krajach hiszpańskojęzycznych, w których pracują werbiści. Niedługo obchodzić będzie 25-lecie istnienia.

Grupa została założona 29 stycznia 1999 roku, czyli w dniu, gdy w Kościele obchodzone jest liturgiczne wspomnienie św. Józefa Freinademetza SVD, pierwszego werbistowskiego misjonarza. Obecnie liczy 12 członków i należą do niej: Wydawnictwo Słowa Bożego z Hiszpanii, werbistowskie wydawnictwa z Argentyny i Boliwii, Centrum Biblijne SVD w Ekwadorze oraz księgarnie werbistowskie i dystrybutorzy w Chile, Panamie, Paragwaju, Kolumbii, Kostaryce, Meksyku i USA. Do Grupy należy także wydawnictwo Verbum Bible mające swą siedzibę w Kinszasie, stolicy Demokratycznej Republiki Konga, ściśle współpracujące z wydawnictwem w Hiszpanii.

Celem jaki przyświecał założycielom Grupy było zacieśnianie współpracy, wzajemna pomoc oraz wymiana informacji i doświadczeń w zakresie tak ważnego apostolatu zgromadzenia, jakim jest Pismo Święte.

Głównymi celami, jakie stawia sobie przed sobą Grupa Wydawnicza Słowa Bożego, są  animacja i formacja biblijna oraz rozpowszechnianie Pisma Świętego. To ostatnie, czyli dystrybucja, jest dla werbistów niejako obowiązkiem, ponieważ Wydawnictwo Słowa Bożego z Hiszpanii jest bodajże największym wydawcą i dystrybutorem Biblii w języku hiszpańskim. W swoim katalogu ma ponad 100 rodzajów tej Świętej Księgi. Najbardziej popularne jej wydanie, tzw. Biblia latynoamerykańska, zostało wydrukowane w ponad 110 milionach egzemplarzy i jest znane praktycznie w każdej katolickiej rodzinie w Ameryce Łacińskiej.

grupoeditorial01Jubileuszowe zdjęcie Grupy Wydawniczej Słowa Bożego podczas spotkania w Estella, Hiszpania (fot. za www.grupoeditorialverbodivino.com)

Więcej o Grupie Wydawniczej Słowa Bożegoglobe element95px ver1

Grupa Wydawnicza Słowa Bożego zbiera się w październiku każdego roku w siedzibie wydawnictwa w Hiszpanii. W spotkaniach uczestniczy także Generalny Koordynator Biblijny. W tym roku spotkanie jubileuszowe odbyło się w dniach 6-12 października i wziął w nim udział o. Paulus Budi Kleden SVD, przełożony generalny SVD. W swoim wystąpieniu podkreślał ogromny wkład Grupy w misję werbistów na całym świecie oraz jej znaczenie w strukturach Zgromadzenia i poza nimi.

W ramach obchodów jubileuszu 25-lecia, oprócz normalnego kilkudniowego spotkania roboczego, uczestnicy udali się także na pielgrzymkę dziękczynną do Fatimy.

Obecnie w Grupie Wydawniczej Słowa Bożego działa dwóch Polaków: br. Albert Kurczab SVD, pracujący w jednej z trzech księgarń werbistowskich w Meksyku i o. Maciej Józefczuk SVD, posługujący w Kostaryce. Kostarykańska księgarnia także zbliża się do swego jubileuszu, gdyż w 2024 roku będzie obchodziła 15 lat swego powstania.

- Przed laty jeden z biskupów, wiedząc że zgromadzenie wydaje Pismo Święte w języku hiszpańskim, zasugerował naszemu przełożonemu otwarcie księgarni w Kostaryce, gdzie dotychczas funkcjonowała tylko jedna tego typu placówka, prowadzona przez Wydawnictwo św. Pawła - wyjaśnia o. Maciej Józefczuk SVD. - Pomysł został rozpatrzony pozytywnie przez władze zakonne, zarówno na miejscu, jak i w Rzymie, i na początku 2009 roku zainaugurowana została działalność Księgarni Słowa Bożego w Kostaryce.

Księgarnia (Libreria Verbo Divino) działa w mieście Liberia na północy kraju, dlatego można powiedzieć, że to prawdziwa „Galilea pogan”. Dzięki niej obecność werbistów tutaj jest rzeczywiście apostolatem słowa pisanego, a nawet, w pewnym sensie, pierwszą ewangelizacją. I nie chodzi tylko o sprzedaż Pisma Świętego, ale także o animację biblijną, pomoc w tworzeniu grup biblijnych w parafiach oraz wszelkiego rodzaju kursy, wykłady, spotkania.

grupoeditorial01Werbistowska księgarnia w Kostaryce (fot. za www.facebook.com/libreriaverbodivinocr)

globe element95px ver1Więcej o Libreria Verbo Divino w Kostaryce

- W ciągu 15 lat istnienia księgarni liczba sprzedanych w Kostaryce egzemplarzy Pisma Świętego wskazuje, że statystycznie co dziesiąty dom w tym kraju ma Biblię wydaną przez werbistów - dodaje o. Józefczuk SVD. - A jeśli założymy, dość optymistycznie, że w społeczeństwie jest u nas około 50% katolików, wychodzi na to, że trafiliśmy już do co piątej rodziny katolickiej w Kostaryce. Ponadto, zważywszy, że większość katolickich wydań Pisma Świętego w języku hiszpańskim pochodzi z Wydawnictwa Słowa Bożego z Hiszpanii, śmiało mogę stwierdzić, że znakomita większość katolików w Kostaryce może się żywić na co dzień pokarmem Słowa Bożego dzięki apostolatowi biblijnemu werbistów.

Do tego nawiązał też o. Generał podczas spotkania z Grupą Wydawniczą Słowa Bożego na początku października 2023 roku. Mocno podkreślił nadzwyczajną rolę Grupy w rozpowszechnianiu Biblii i formacji biblijnej na kontynencie latynoamerykańskim. Jest to ważne również z tego względu, że wskazuje na tożsamość werbistów jako misjonarzy Słowa Bożego, którzy odpowiadają na Jego wezwanie do ewangelizacji. Dobrze ilustruje to wydarzenie, które przywołuje o. Maciej Józefczuk SVD:

- Kilka tygodni temu, na sympozjum zorganizowanym przez Konferencję Episkopatu Kostaryki na temat nowego modelu katechezy, w momencie gdy dyskusja zeszła na znaczenie Słowa w procesie katechezy, prelegent bez namysłu powiedział: „a Biblię to wiadomo gdzie można dostać – u werbistów w Liberii”.

Za: Komunikaty SVD

grupoeditorial01W Kostaryce (fot. archiwum Macieja Józefczuka)

grupoeditorial01Stoisko Grupy Wydawniczej Słowa Bożego podczas targów książki w Madrycie (fot. Macieja Józefczuk SVD)