Wiadomości

ŚWIAT MISYJNY

Rozpoczęła się akcja rozdziału pomocy szkolnych
Liceum nr 2 w Guerin Kouka (fot. Marian Schwark SVD)

Rozpoczęła się akcja rozdziału pomocy szkolnych

29 czerwca w Liceum nr 2 w mieście Guerin Kouka na północy Togo rozpoczęła się akcja rozdziału pomocy szkolnych, które kilka tygodni wcześniej dotarły z Polski. Znalazły się one w 2 kontenerach przygotowanych przez Referat Misyjny z Pieniężna.

Na miejscu koordynacją rozdziału przedmiotów zajmuje się o. Marian Schwark SVD, wieloletni misjonarz w Togo. Przybory i pomoce szkolne, które dotarły do Togo, zebrane zostały w ramach akcji „Uczniowie-Uczniom” oraz podarowane przez osoby prywatne i parafie.

Akcja rozdziału pomocy szkolnych rozpoczęła się z opóźnieniem z powodu restrykcji związanych z pandemią koronawirusa. W ich wyniku szkoły były zamknięte przez ostatnie 3 miesiące, a teraz otwarto tylko te klasy, które mają egzaminy końcowe - mówi o. Marian. - Teraz jesteśmy w trakcie rozdawania tych rzeczy w szkołach na północy kraju. Tam potrzeby są największe, bo ludność jest uboga. Akcja rozciągnie się na cały ten region i powtórzona będzie na rozpoczęcie nowego roku szkolnego.

W Togo stale pokutuje przekonanie rodziców, że to szkoła powinna dać uczniom to, czego potrzebują podczas nauki. Wynika to przede wszystkim z ubóstwa ludności i faktu. Posłanie dziecka do szkoły nie jest dla rodziców decyzją łatwą. Zgadzając się, by syn czy córka chodzili do szkoły, rodzice tracą w domu tanią siłę roboczą – wyjaśnia misjonarz.

Kontenery wysłane zostały z Pieniężna 19 lutego 2020 roku. (czytaj TUTAJ) Do Togo dotarły 30 kwietnia. Znalazły się w nich nie tylko przybory i pomoce szkolne, ale także między innymi: fotel ginekologiczny dla jednej z misyjnych placówek zdrowia, drobny sprzęt medyczny, opaski dziane i lateksowe, bandaże, plastry, siatki opatrunkowe i rękawiczki lateksowe, kule ortopedyczne, balkoniki i wózki inwalidzkie, łóżka, pościel i ręczniki. Wszystkie wysłane przedmioty zostały zgromadzone dzięki hojności wielu przyjaciół misji z całej Polski. (ADM)

artszkolne tgo02Liceum nr 2 w Guerin Kouka (fot. Marian Schwark SVD)


Dziękujemy za przesłanie przyborów szkolnych. W otrzymanej paczce znalazło się ponad 1000 zeszytów, ołówków, długopisów i wiele innych artykułów szkolnych. Pragniemy serdecznie podziękować za ten wielki dar, który posłuży naszym uczniom, nauczycielom i całemu personelowi naszego liceum. 
Prosimy przekazać nasze podziękowania i wdzięczności dobrodziejom i oraz współpracownikom.

Tchaa Henri Halawi
wicedyrektor Liceum Ogólnokształcącego nr 1 w Guerin Kouka

 

Z wielką radością i wdzięcznością piszę ten list, by wyrazić moje podziękowania za ten piękny i ważny prezent, który od Was otrzymałem. Nie ulega wątpliwości, że najpiękniejszy prezent, jaki można dać dzisiaj młodemu człowiekowi, to możliwość kształcenia. Dziękuję z całego serca za przesłany laptop, który w dzisiejszych czasach jest niezbędnym urządzeniem w nauce. Będzie mi on służyć w tym dobrym celu. Dzięki temu będę mógł lepiej przygotowywać się do matury i do innych zdań dydaktycznych. 
Dziękując Wam oraz wszystkim ofiarodawcom i obiecuję, że będę go używać w celu zwiększenia moich umiejętności.
Bardzo Wam dziękuję za wszystko i pamiętam o Was w modlitwie. Niech dobry Bóg wam błogosławi.

Kodjoa Yao
maturzysta, Liceum Ogólnokształcące nr 1 w Guerin Kouka

artszkolne tgo02Szkoła w Guerin Kouka (fot. Marian Schwark SVD)

artszkolne tgo02Szkoła w Guerin Kouka (fot. Marian Schwark SVD)