Wiadomości

POLSKA

Szkło witrażowe dla togijskiego warsztatu
Witraż w kaplicy Centrum Pastoralnego w Kpalimé (fot. archiwum Mariana Schwarka)

Szkło witrażowe dla togijskiego warsztatu

22 listopada werbistowski Referat Misyjny w Pieniężnie już po raz piąty wysłał do Togo partię szkła witrażowego, które trafi do założonego przez werbistów warsztatu produkcji witraży. Tam powstaną witraże, które zostaną zamontowane w togijskich kaplicach i kościołach.

Warsztat witraży, który zlokalizowany jest terenie togijskiego oddziału Caritas w Lomé, został założony w 2005 roku przez br. Seraphina Frunka SVD. Pomagał mu o. Marian Schwark SVD z Polski, wieloletni misjonarz w Togo, który jako ówczesny sekretarz OCDI Nationale - Caritas Togo starał się o znalezienie finansów na uruchomienie warsztatu. 

- Br. Seraphin, który obecnie mieszka w Bolzano we Włoszech, był ostatnim z braci werbistów, który nauczył się robienia witraży w domu macierzystym Zgromadzenia w Steylu - mówi o. Schwark. - To właśnie stamtąd sprowadziliśmy niektóre maszyny, wykorzystywane podczas produkcji witraży.

Dziś o. Schwark stale prowadzi warsztat, szuka zamówień i materiałów. Ostatnim zamówieniem były witraże do kaplicy Centrum Pastoralnego w Kpalimé. Powstały także ze szkła sprowadzonego z Polski.

Szkło witrażowe wysłane z Pieniężna zostało zakupione w Hurtowni Szkła w Sosnowcu. W ostatniej wysyłce znalazło się 600 kg szkła. (adm)

wtrzetgo02Załadunek szkła witrażowego w Pieniężnie (fot. Mariusz Góryjowski SVD)

Witraż w kaplicy Centrum Pastoralnego w Kpalimé (fot. archiwum Mariana Schwarka)


Więcej fotografiiglobe element95px ver1