Wiadomości

POLSKA

Nowa parafia werbistów 
Od lewej: ks. Jarosław Dąbrowski, bp Jerzy Mazur SVD, o. Zbigniew Sudoł SVD, o. Sylwester Grabowski SVD (fot. Andrzej Danilewicz SVD)

Nowa parafia werbistów 

23 lipca biskup ełcki Jerzy Mazur SVD uroczyście wprowadził o. Zbigniewa Sudoła SVD w urząd proboszcza Parafii bł. Karoliny Kózkówny w Ełku. Odbyło się to podczas niedzielnej Mszy św. w obecności parafian, ks. dziekana Jarosława Dąbrowskiego i prowincjała werbistów, o. Sylwestra Grabowskiego SVD. 

Malowniczo ulokowana nad zachodnim brzegiem jeziora Ełk Parafia bł. Karoliny Kózkówny powstała w 1991 roku i liczy około 1500 wiernych. Do tej pory miała pięciu proboszczów. Najdłużej tę posługę pełnił, wielokrotnie wspominany w czasie uroczystości, śp. ks. Krzysztof Gieglis, który w latach 2006-2014 przyczynił się do wybudowania kościoła z przylegającą plebanią i dużym zapleczem na spotkania. Ostatni proboszcz, ks. Dariusz Zalewski, został we wrześniu minionego roku biskupem pomocniczym miejscowej diecezji. 

Ordynariusz ełcki, dziękując werbistom za przyjęcie propozycji pracy w diecezji, zachęcał do wniesienia w posługę duszpasterską misyjnego charyzmatu. Sugerował też, aby propagować apostolat biblijny, na przykład w postaci kursów lectio divina

Prowincjał werbistów, oprócz słów podziękowania, skierował apel do parafian o wspieranie ojca Zbigniewa w jego nowym wyzwaniu i zapewnił, że wkrótce obecność werbistów zostanie wzmocniona przez kolejnego współbrata. 

O. Zbigniew Sudoł ma 55 lat. Święcenia kapłańskie przyjął w Misyjnym Seminarium Duchownym Księży Werbistów w Pieniężnie w 1997 roku. Od tego czasu pełnił różne prace w polskiej prowincji: m.in. był proboszczem parafii św. Małgorzaty w Bytomiu, dyrektorem wydawnictwa Verbinum i przełożonym rekolekcyjno-wypoczynkowego domu werbistów w Zakopanem. 

Parafia w Ełku jest szesnastą parafią, które werbiści prowadzą w Polsce.

Fotografie: Remigiusz Makarewicz, Andrzej Danilewicz SVD