wszystkie narody
Jesteśmy posłani, aby
poznały światło Słowa
istotną częścią
Wrażliwość na znaki czasu jest
naszego powołania misyjnego
oddajemy na służbę
Czas, talenty, prace i dobra wspólnoty
naszych misyjnych zadań

różnych narodowości

W naszych wspólnotach współbracia
żyją i pracują razem
pójść wszędzie
Gotowi jesteśmy
dokąd poślą nas przełożeni

misji kościoła

Wszystkie nasze prace służą
i temu są podporządkowane
poznali Boga,
Żyjemy tak, aby ludzie
którego im głosimy

opuścić ojczyznę.

Współbracia w każdej chwili muszą być gotowi
To istotna cecha naszego powołania.

stałość i wolność

Śluby zakonne dają
naszej misjonarskiej służbie

gdzie nie ma innych,

W pierwszym rzędzie idziemy tam,
którzy głosiliby Ewangelię

między ludźmi,

Pracujemy na rzecz sprawiedliwości
przeciwko egoizmowi i nadużywaniu władzy
previous arrow
next arrow
Slider

Wielki Post 2019 z werbistami

Odpowiedź na wątpliwości

Rok temu byłem na pierwszej komunii św. pewnego młodego Wietnamczyka. W zakrystii przed Mszą św. proboszcz parafii pw. św. Franciszka z Asyżu, gdzie odbywała się uroczystość, mówił, że na terenie jego parafii żyje spora społeczność Wietnamczyków. Zaprosił nas żebyśmy „zajęli się” nimi.

Minął prawie rok od tamtego spotkania. Zaproszenie proboszcza dojrzewało w mojej głowie. Wspólnie, w Werbistowskim Centrum Migranta Fu Shenfu, zastanawialiśmy się jak wykorzystać tą przychylność.

Więcej…

Ogromne zniszczenia, ale werbiści bezpieczni

14-15 marca w Mozambik, Zimbabwe i Malawi uderzył tropikalny cyklon Idai. Mimo iż wiatr, wchodząc nad ląd, stracił nieco na sile, jego porywy osiągały blisko 180 km/h. Skala zniszczeń jest ogromna, 

Półmilionowe miasto portowe Beira w Mozambiku, czwarte pod względem wielkości miasto kraju, jest prawie w 90% zniszczone. Werbiści prowadzą tam Parafię św. Franciszka Ksawerego.

Więcej…

Nikogo to nie dziwi

Na ulicy obok szkoły Johna przechodzą dzieci ubrane w jaskrawoczerwone mundurki szkolne. Chodzą do „El Shaddai Academy”. Ta szkoła jest tuż za domem Johna. Jeszcze do ubiegłego roku były tam tylko cztery klasy. Czesne za jeden trymestr wynosi 240 kwacha. To o 110 kwacha mniej niż u Johna.

Szkoła została założona w 2007 r. Właścicielka wspomina, że zaczynała w swoim prywatnym mieszkaniu z trójką dzieci. Dopiero później ukończyła szkołę policealną dla nauczycieli nauczania początkowego. W szkole jest dzisiaj 70 uczniów.

Więcej…

Spotkanie ekonomiczne w Chludowie

11 marca w Domu Misyjnym św. Stanisława Kostki w Chludowie odbyło się spotkanie Rady Ekonomicznej Polskiej Prowincji SVD z o. Dariuszem Garbaciakiem SVD z Rzymu, asystentem Ekonoma Generalnego. W spotkaniu uczestniczył także prowincjał, o. Sylwester Grabowski SVD.

O. Garbaciak zaprezentował wyniki audytu finansowego Polskiej Prowincji i wskazał na jej bieżące problemy finansowe, a także przedstawił istotne kwestie ekonomiczne całego Zgromadzenia.

Więcej…

Dzieci z Lamahora w Śniadowie

Wystawa "Dzieci z Lamahora"

W dniach 10-13 marca w kościele parafialnym pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Śniadowie w diecezji łomżyńskiej prezentowana była wystawa fotograficzna pt. „Dzieci z Lamahora”. Autorem fotografii jest o. Andrzej Danilewicz SVD.

Wystawa jest poruszającym fotoreportażem z sierocińca Kasih Indah (Piękna Miłość ) w Lewoleba – Lamahora na indonezyjskiej wyspie Lembata, położonej w Archipelagu Małych Wysp Sundajskich.

Więcej…
 • 1
 • 2 Odpowiedź na wątpliwości
 • 3 Ogromne zniszczenia, ale werbiści bezpieczni
 • 4 Nikogo to nie dziwi
 • 5 Spotkanie ekonomiczne w Chludowie
 • 6 Dzieci z Lamahora w Śniadowie
 • 7 Wprowadzenie w posługę akolitatu
 • 8 O werbistowskim duszpasterstwie migrantów w Warszawie
 • 9 Wznowiliśmy akcję "Blachy na misyjne dachy"
 • 10 79. rocznica śmierci bł. o. Ludwika Mzyka SVD
 • 11 Modlitwa o beatyfikację o. Mariana Żelazka SVD

W DWÓCH SŁOWACH

Równoleżnik M

Równoleżnik M

Przebudzenie

Jezus udając się na modlitwę, na górę Tabor zabiera ze sobą Piotra, Jana i Jakuba. To oni dzielą z Jezusem wyjątkową bliskość, nie tylko w tej sytuacji. I nie tylko w tej sytuacji ich odpowiedzią na zaproszenie do wielkiej bliskości jest sen.

WIĘCEJ >

Misjonarz - marzec 2019

W numerze 03/2019 o tym, w jaki sposób przyroda w porze suchej w Ghanie odzwierciedla czas Wielkiego Postu, o pracy werbistów w Obw. Kaliningradzkim oraz posłudze o. Pawła Stadnika SVD na Filipinach.

WIĘCEJ >

banner marian zelazek

Banner SBwMZ   banner rownoleznik m
nmm2019 banner1200px min

Banner SBwMZ

banner rownoleznik m

 • Nowy film o ojcu Marianie Żelazku

  POLECAMY

  "Miłość bez granic" to nowy film dokumentalny o pracy o. Mariana Żelazka wśród trędowatych w indyjskim mieście Puri. Film zrealizowany został przez Ishvani Kendra Production z Indii z okazji obchodow 100. rocznicy urodzin misjonarza.

  Dokument przybliża rzeczywistość, w której o. Marian Żelazek pracował jako misjonarz. Najcenniejsze w nim są jednak wypowiedzi osób, których dotknęła miłość ojca Mariana.

  Więcej
 • Weźmijcie Ducha Świętego. Ikony Dziejów Apostolskich

  POLECAMY

  Nowa książka o. Mirosława Piątkowskiego SVD, w której autor przedstawia w nich kilka postaci pojawiających się na kartach Dziejów Apostolskich.

  Książką z pewnością jest niezwykle ciekawą propozycją dla osób chcących lepiej poznać początki Kościoła opisane w Dziejach Apostolskich.

  Więcej
 • Komentarze do Ewangelii w roku C

  POLECAMY

  Na kartach Pisma Świętego Pan Bóg kieruje do nas zaproszenie, abyśmy przyszli na spotkanie z Nim, zanim podejmiemy codzienne obowiązki. Przynagla nas, swoje dzieci, abyśmy szukali przede wszystkim Jego samego, abyśmy Jemu ofiarowali nasze wysiłki i do Niego przyszli z naszymi pytaniami.

  Dlaczego? Ponieważ Go potrzebujemy, a uzmysłowienie sobie tego faktu to dobry początek kolejnego dnia.

  Więcej
 • Tajemnica Różańca Świętego - ucieczka do Egiptu

  POLSKA

  Werbistowskie Centrum Migranta Fu Shenfu przygotowało broszurkę i różaniec na palec, z pomocą których można modlić się za wszystkich, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domów i krajów.

  Proponujemy, aby podczas modlitwy rozważać scenę biblijną, w której Święta Rodzina ucieka przed prześladowaniami do Egiptu.

  Więcej
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
Kolędowanie w Centrum Migranta w Warszawie

Duszpasterstwo migrantów na przykładzie działalności Werbistowskiego Centrum Migranta Fu Shenfu
CZYTELNIA

cztln-afrtwajez

Jezus Chrystus w tradycyjnych religiach afrykańskich
CZYTELNIA

Marian Żelazek

Percepcja działalności misyjnej o. Mariana Żelazka SVD w Polsce
CZYTELNIA

 • Media
 • Galeria
 
image

Święcenia kapłańskie 2018

6 maja 2018 roku w Misyjnym Seminarium Duchownym w Pieniężnie odbyła się uroczystość święceń prezbiteratu. Nowymi kapłanami Zgromadzenia Słowa Bożego zostali ojcowie: Marcin Domański SVD, Hubert Łucjanek SVD oraz Teodor Tomasik SVD.


image

Czuwanie Rodziny Arnoldowej 2018

Tegoroczne XI Czuwanie Modlitewne Rodziny Arnoldowej odbyło się w dniach 6-7 kwietnia na Jasnej Górze. Poświęcone było 100. rocznicy urodzin o. Mariana Żelazka oraz 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Więcej

CZYTELNIA

Kolędowanie w Centrum Migranta w Warszawie

Duszpasterstwo migrantów na przykładzie działalności Werbistowskiego Centrum Migranta Fu Shenfu

Początki Werbistowskiego Centrum Migranta sięgają lat dziewięćdziesiątych, gdy do Polski zaczęli przybywać uchodźcy z różnych stron świata. Przebywali oni w specjalnych ośrodkach przeznaczonych dla cudzoziemców. Te ośrodki, razem z siostrami ze Zgromadzenia Misjonarek Miłości założonego przez św. Matkę Teresę z Kalkuty, zaczął odwiedzać o. Edward Osiecki SVD. To właśnie on zainicjował duszpasterstwo dla katolików z Wietnamu

WIĘCEJ >

Zamyślenia (nie tylko) misyjne

 • Bohater drugiego planu

  " data-mosaic-order-date="">
  Bohater drugiego planu

  Bohater drugiego planu

  Nie trzeba żyć w wielkim mieście, żeby doświadczać splątania, chaosu i niepewności w kwestiach, które jeszcze wczoraj uznawaliśmy za poukładane i okiełznane. Każdy ma swoje zdanie, które koniecznie musi być wypowiedziane, swoją opinię na każdy temat...

  WIĘCEJ

 • Pierwotna rzadkość

  " data-mosaic-order-date="">
  Pierwotna rzadkość

  Pierwotna rzadkość

  Na początku Wielkiego Postu były kiedyś Suche Dni. Tak było aż do 1965 r., kiedy zostały one zniesione po Soborze Watykańskim II. Suche Dni to celebracja środy, piątku i soboty. Praktykowane były cztery razy w roku, jako dni modlitwy przebłagalnej i dziękczynnej.

  WIĘCEJ

 • Małe jest piękne

  " data-mosaic-order-date="">
  Małe jest piękne

  Małe jest piękne

  Kościół w Szkocji, ten, który znam i który okresowo staram się budować swoim tu byciem, utwierdza mnie w przekonaniu, że małe jest nie tylko praktyczne, ale przede wszystkim piękne. Bo to Kościół mały. Momentami i miejscami nawet tyci. Rozsypany jak ziarnka maku na plaży.

  WIĘCEJ

 • Postawa na modlitwie

  " data-mosaic-order-date="">
  Postawa na modlitwie

  Postawa na modlitwie

  Zdarzyło się to w San Jose na filipińskiej wyspie Mindoro. Do ka­plicy adoracji Najświętszego Sa­kramentu weszła młoda kobieta w towarzystwie małej dziewczyn­ki. Uklękła na dwa kolana. Obok niej uklękła dziewczyn­ka, złożyła rączki do modlitwy i zamknęła oczy.

  WIĘCEJ

Zamyślenia (nie tylko) misyjne

 • Bohater drugiego planu

  " data-mosaic-order-date="">
  Bohater drugiego planu

  Bohater drugiego planu

  Nie trzeba żyć w wielkim mieście, żeby doświadczać splątania, chaosu i niepewności w kwestiach, które jeszcze wczoraj uznawaliśmy za poukładane i okiełznane. Każdy ma swoje zdanie, które koniecznie musi być wypowiedziane, swoją opinię na każdy temat i swój interes, którego będzie bronił.

  WIĘCEJ

Tortola jest największą i najbardziej zaludnioną wyspą Brytyjskich Wysp Dziewiczych, położonych w północnej części archipelagu Małych Antyli, około 100 km na wschód od Portoryko. Tutaj znajduje się Road Town, stolica Brytyjskich Wysp Dziewiczych.

W 2017 roku o wyspie zrobiło się głośno najpierw po powodziach, a później po zniszczeniach spowodowanych huraganem Irma. Do dziś mieszkańcy odczuwają skutki tamtych kataklizmów.

Tortola obejmuje powierzchnię 55,7 km2 (19 km długości i 5 km szerokości) i zamieszkuje ją prawie 24 tys. ludzi, z czego w Road Town 9,4 tys. Jest wyspą wulkaniczną, z największym wzniesieniem Mount Sage o wysokości 530 m n.p.m.

Mimo, iż Brytyjskie Wyspy Dziewicze są terytorium zależnym od Wielkiej Brytanii, jako waluty używa  się tutaj dolara amerykańskiego. Związane to jest głównie z bliskością amerykańskich Wysp Dziewiczych i Portoryko, z którymi łączą Tortolę i inne wyspy stosunki handlowe. Najważniejszą gałęzią ekonomii wyspy jest turystyka, a przede wszystkim instytucje finansowe współpracujące z organizacjami z całego świata.

            

            

            

            

         

Turystom Tortola oferuje piękne plaże, pokryte zielenią wzgórza oraz zaciszne zatoczki, gotowe na przyjęcie jachtów pływających między karaibskimi wyspami. Znaleźć tutaj można zarówno luksusowe hotele, jak i prywatne kwatery oferujące wypoczynek dostosowany do potrzeb i zasobności portfela. Na wyspie znajduje się także wiele ciekawych turystycznie miejsc, np. 1780 Lower Estate Sugar Works Museum, Fort Burt, Mount Healthy Windmill, Callwood's Rum Distillery, J.R. O'Neal Botanic Gardens, Old Government House Museum czy VI Folk Museum. Wyspę regularnie odwiedzają ogromne luksusowe statki wycieczkowe, kursujące pomiędzy karaibskimi wyspami.

Władzę na wyspie sprawuje 14-osobowa Rada Reprezentantów, na ktorej czele stoi gubernator mianowany przez królową brytyjską.

7 września 2017 roku w Wyspy Dziewicze uderzył huragan Irma, który całkowicie zdewastował tak same wyspy, jak i cały regio Karaibów. W naszym serwisie mamy relacje werbistów z Tortoli i Virgin Gorda po tym wydarzeniu.

Relacja z Tortoli
Relacja z Virgin Gorda

wnks trtla16Zdjęcie satelitarne Road Town przed i po przejściu huraganu Irma (fot. https://edition.cnn.com)

Więcej fotografii satelitarnych ze zniszczeń na Wyspach Dziewiczych

         

 

Historia

Niektóre źrodła mówią, że sam Krzysztof Kolumb, podczas swojej drugiej podróży do Nowego Świata, nadał odwiedzonej przez siebie wyspie nazwę Tórtola, co po hiszpańsku oznacza turkawkę. Inne przekazy podają jednak odmienną etymologię nazwy wyspy. Według nich Kolumb nazwał wyspę po prostu Santa Ana. Kiedy później zjawili się na niej holenderscy koloniści, nadali wyspie nazwę Ter Tolen, w nawiązaniu do nazwy jednej z części Holandii. Kiedy natomiast wyspę przejęli Brytyjczycy zmienili brzmienie nazwy na Tortola.

Hiszpanie kilkukrotnie próbowali skolonizować odkryte przez siebie wyspy archipelagu Wysp Dziewiczych, ale pierwszymi stałymi ich mieszkańcami byli karaibscy piraci. Do XVI wieku wyspy formalnie kontrolowane były przez Holendrów. Jednak pod koniec tego stulecia kontrolę przejęli Anglicy, którzy na Tortoli i okolicznych wyspach otwarli stałe plantacje trzciny cukrowej. To one zdominowały lokalną ekonomię na ponad 100 lat. Pracowali na nich niewolnicy przywożeni z Afryki.

Większy napływ ludności nastąpił w XVIII wieku, kiedy po wojnie o niepodległość w USA, korona brytyjska obdarowała lojalnych sobie obszarników ziemią na Karaibach. Przybyli oni tutaj ze swoimi niewolnikami, którzy w końcu zdominowali liczebnie populację wysp.

W XIX wieku, kiedy Brytyjczycy znieśli handel niewolnikami, statki Royal Navy zostały wysłane do patrolowania karaibskich wód i przejmowania statków nielegalnie przewożących niewolników. Tych, których oswobodzono, przewożono na Tortolę. To właśnie oni są przodkami dzisiejszych mieszkańców, gdyż po załamaniu się przemysłu cukrowego większość białych plantatorów opuściła wyspę. Ciekawostką jest fakt, że na początku XIX wieku na Tortoli wybudowano kościół św. Filipa, który był jedną z pierwszych świątyń czarnoskórej ludności w obu Amerykach.

W latach 70-tych XX wieku brytyjski biznesman podjął próbę wydzierżawienia dużej części wyspy na okres 199 lat. Jednak Noel Lloyd, lokalny aktywista społeczny, wezwał do prostestów, które ostatecznie zmusiły władze do odrzucenia tych planów. Na pamiątkę tych wydarzeń, jeden z parków na Tortoli nazwano imieniem Noela Lloyda i ustawiono w nim jego pomnik.

 

Werbiści

Tortola należy do Prowincji Chicago (USA). W ramach jej struktur jest częścią Dystryktu Karaibów, do którego należy 10 wysp: Anguilla, Antigua, Jamajka, Montserrat, St. Kitts, Nevis, Tortola, Virgin Gorda, Sint Maarten/Saint Martin oraz Saba. Pracuje na nich w sumie 16 werbistów z 7 narodowości, w tym 8 Polaków.

Werbiści rozpoczęli pracę na Tortoli w 1986 roku. Pierwszym z nich był o. John Valentine SVD. Pracują tutaj duszpastersko w Parafii św. Wilhelma (St. William Parish) w Road Town. Na początku werbiści okazjonalnie pomagali też na sasiedniej wyspie Anegada. W 1993 roku powstała na Tortoli druga wspólnota i nowy kościół pod wezwaniem Maryi Gwiazdy Morza (Mary Star of the See). 14 października 2018 wspólnota obchodzić będzie 25. rocznicę powstania kościoła.

Parafia św. Wilhelma została założona w 1957 roku. Na początku wierni gromadzili się w niewielkiej kaplicy. Wraz z upływem lat wspólnota katolicka powiększyła się na tyle, że kaplica stała się zdecydowanie zbyt mała. Dlatego w 1999 roku wybudowano większy kościół oraz odnowiono salę parafialną i budynki administracyjne, które służą dziś 3 parafiom i 2 misjom na 4 okolicznych wyspach.

Od początku września 2018 roku proboszczem parafii jest o. Paweł Czoch SVD, który wcześniej pracował w Parafii św. Gerarda na Anguilli.

Jest to średniej wielkości parafia. Jeszcze do niedawna miała znacznie więcej ludzi i działała bardzo prężnie - mówi o. Paweł. - Jednak od czasu zeszłorocznego huraganu Irma, jednego z najpotężniejszych w historii tego regionu, około 4 tys. ludzi opuściło wyspę. Było wśród nich dość dużo katolików. Zatem tutejsza katolicka wspólnota, jak i zresztą cała wyspa, są w dalszym ciągu w fazie odbudowy.

Na pytanie o najpilniejsze potrzeby i wyzwania stojące przed pracą duszpasterską na wyspie o. Paweł odpowiada: Jestem tu od niedawna, ale nietrudno się domyślić, że moje najpilniejsze potrzeby i wyzwania są związane ściśle właśnie z procesem odbudowy i wyspy i parafii.

Poniższe fotografie pochodzą sprzed huraganu Irma
            

            

            

Źródła: www.bvitourism.com, Wikipedia, Catalogus SVD


CIEKAWOSTKI

 • ok. 90% - tyle populacji wyspy ma korzenie afrykańskie
 • 1800 km - odległość od Miami na Florydzie (USA)
 • 920 km - odległość od Caracas (Wenezuela - Ameryka Płd.)
 • 8100 km - odległość od Warszawy
 • -6 godz. - różnica czasu między Warszawą
 • 27,5oC - średnia temperatura morza
 • 24,5oC - średnia temperatura w styczniu
 • 27,4oC - średnia temperatura w sierpniu

 

0
0
0
s2sdefault

Akcje Misyjne

 • 1
banner kalendarz biblijny   banner mszewieczyste

Misjonarze piszą

 • Cel życia +

  o. Bogusław Nowak SVD, JAPONIA

  Nasze życie jest pielgrzymką. Nasze życie ma cel, który wyznaczył nam nasz Stwórca. Aby ten cel osiągnąć musimy nauczyć się opuszczać miejsca, które polubiliśmy, do których się przyzwyczailiśmy, w których czujemy się bezpiecznie, ale które nie są celem naszego życia.

  CZYTAJ

 • Nieustanna walka z rzadkością i pokusami szatana +

  o. Jacek Gniadek SVD, POLSKA

  Pokusa zwykle dosięga samej tożsamości ludzkiej osoby. Ludzie wierzący są kuszeni, aby zaniechali chodzenia do kościoła. „Bóg jest wszędzie” – podpowiada chytrze diabeł. Pod pozorem działania na rzecz dobra wspólnego szatan skutecznie wmówił politykom, że niezbędne jest ograniczenie prawa do własności prywatnej. Przedsiębiorcy słyszą podszept diabła do gorączkowego pomnażania dóbr materialnych.

  CZYTAJ

 • Szkoła na Flores +

  o. Józef Trzebuniak SVD, INDONEZJA

  Tylko dzieci, które mieszkają blisko szkoły wracają po zajęciach do swoich rodzin. Większość uczniów pochodzi z odległych miejsc, a nawet innych wysp takich, jak Adonara czy Lembata. Wybierają jednak szkołę średnią na Flores, ponieważ poziom nauki jest tutaj o wiele lepszy niż w rodzinnych stronach.

  CZYTAJ

 • Trzej królowie z Bidibidi +

  o. Andrzej Dzida SVD, UGANDA

  Nie sformowaliśmy całego orszaku Trzech Króli, który by mógł przejść przez obóz, ale w naszej procesji mieliśmy gwiazdę betlejemską, za którą podążali trzej królowie, a właściwie dwaj królowie i jedna królewna, bo dwóch chłopców i jedna dziewczynka, reprezentujący wszystkie plemiona Sudanu Płd., a zarazem wszystkie narody przychodzące do Jezusa.

  CZYTAJ

 • 1
 • Pragnienie nowego życia

  Dzisiaj, nawet tu w Ghanie, jesteśmy przesiąknięci kulturą zaspokajania głodu przyjemności. Młodzi ludzie gotowi są zaprzedać siebie i związać się z grupami przestępczymi, by w łatwy i szybki sposób zdobyć bogactwo. (MISJONARZ 03/2019)

  WIĘCEJ

 • Hoc age!

  Każdego dnia przechodzę obok kościoła św. Jakuba. Nie zniszczyły go wojny, nie zniszczyły pożary, przetrwał reformację, przetrwał rok 1945 i dopiero nowiwładcy tej ziemi skazali go na zagładę. Kościół nie wpisał się bowiem w nową sowiecką rzeczywistość. (MISJONARZ 03/2019)

  WIĘCEJ

 • „Dwa płuca” mojej misji

  Afrokolumbijczycy i Indianie to grupy zapomniane przez rząd, których nie uwzględnia się, kiedy mówi się o planie rozwoju regionu, natomiast pamięta się o nich wtedy, gdy zbliżają się wybory parlamentarne czy samorządowe. (MISJONARZ 03/2019)

  WIĘCEJ

 • Kościół św. Józefa na Bali - przykład inkulturacji

  Katolicki kościół św. Józefa w Denpasar, stolicy Bali, to pierwszy kościół wybudowany przez werbistów w tym mieście. Do dziś werbiści prowadzą tu także parafię. Zauroczył mnie hinduistyczno-buddyjsko-balijski styl świątyni. (MISJONARZ 03/2019)

  WIĘCEJ

 • Nikaragua pogrążona w chaosie

  Kiedy wracałem tam na początku sierpnia, miałem wielkie obawy, czy mnie jako kapłana wpuszczą do kraju i co tam zastanę. Bałem się, że mogą mi nie pozwolić na wjazd, ponieważ Kościół jest tam postrzegany jako wróg numer jeden rządu. (MISJONARZ 03/2019)

  WIĘCEJ

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

Werbiści na krańcach świata

 • Tortola (KARAIBY)

  Tortola jest największą i najbardziej zaludnioną wyspą Brytyjskich Wysp Dziewiczych, położonego w północnej części archipelagu Małych Antyli, ok. 100 km na wschód od Portoryko. Tutaj znajduje się Road Town, stolica Brytyjskich Wysp Dziewiczych.

  Werbiści pracują tutaj duszpastersko w Parafii św. Wilhelma (St. William Parish) w Road Town. Od 2018 roku proboszczem parafii jest o. Paweł Czoch SVD, który wcześniej pracował w Parafii św. Gerarda na Anguilli.

  Więcej
 • 1