PIENIĘŻNO. Referat Misyjny w Pieniężnie wydał kolejny film DVD w serii "Videoteka Misjonarzy Werbistów".

Dokument "Przedpokój do raju" Bogdana Lęcznara i Doroty Petrus opowiada o ojcu Piotrze Nawrocie SVD i organizowanym przez niego Festiwalu Muzyki Renesansu i Baroku Amerykańskiego.

IX Festiwal Muzyki Renesansu i Baroku Amerykańskiego odbył się w kwietniu i maju 2012 roku w boliwijskim departamencie Santa Cruz. Blisko 100 koncertów zorganizowanych zostało w 14 miejscach bezpośrednio związanych z byłymi redukcjami jezuickimi, działającymi na terenie Boliwii w XVIII wieku. Wykonawcami byli światowej sławy artyści oraz miejscowe chóry i orkiestry.

Przygotowania do Festiwalu, który nie miałby szans powodzenia bez pracy o. Piotra Nawrota SVD, trwały miesiącami w prężnie działających szkołach muzycznych na terenie całego kraju. W pracę na największym dziełem amerykańskiego baroku - operę San Ignacio - zaangażowanych było ponad 170 muzyków, solistów i chórzystów z boliwijskiego regionu Chiquitanii.

O. Piotr Nawrot SVD jest od lat dyrektorem artystycznym Festiwalu. Jest uznawany za jednego z największych znawców renesansu i baroku amerykańskiego na świecie. To dzięki jego pracy nad odnalezionymi w indiańskich wioskach manuskryptami z zapisem muzyki tamtego okresu możliwe jest dziś dotknięcie i zasmakowanie w XVIII wiecznej muzyce Ameryki.

Dokument "Przedpokój do raju", jego niespieszna, stonowana narracja, pozwala zatrzymać się i zachwycić nieznanym pięknem muzyki tworzonej w bardzo wielu przypadkach przez samych Indian.

Film nabyć można w Refreracie Misyjnym w Pieniężnie.

W serii "Videoteka Misjonarzy Werbistów" ukazały się dotychczas filmy o pracy werbistów między innymi w Ekwadorze ("Dzieci Ventanas"), Boliwii ("Moje pięć minut", "Na początku popelniłem wiele błędów", "Cesar", "Wygrywam najcenniejsze"), Paragwaju ("Ache znaczy człowiek"), czy Papui Nowej Gwinei ("Słowo rodzące owoce").

0
0
0
s2sdefault

Polecamy

  • 1