PIENIĘŻNO. Od 24 czerwca w Muzeum Misyjno-Etnograficznym w Pieniężnie obejrzeć można wystawę fotograficzną Bogdana Przystupy.

Wystawa prezentuje faunę i florę rejonów bagiennych w Polsce i na Ukrainie.

Bogdan Przystupa dzieciństwo spędził nad Bugiem, wśród ludzi związanych z rzeką. Dzięki temu, że spotkał w swym życiu prof. Rocha Mackowicza charyzmatycznego pedagoga, pokochał ptaki. Inni wielcy ludzie (Witek Mierzejewski, Piotr Chara) nauczyli go aparatem malować obrazy.

wystawa bagna01
wystawa bagna01
Fot. Marcin Domański SVD

Autor zaprezentowanych na wystawie zdjęć - absolwent Wydziału Rybactwa olsztyńskiej Akademii Rolniczo-Technicznej, jest z zawodu ornitologiem. Pracował w Stacji Ornitologicznej Polskiej Akademii Nauk w Górkach Wschodnich. Obecnie prowadzi własną firmę, jednak ornitologia pozostała jego wielką pasja. Od 2008 roku zajął się fotografią przyrodniczą. W tym okresie odbył ponad 100 sesji fotograficznych – wyjazdów terenowych, głównie na bagna Biebrzańskie, w Dolinę Narwi, na jezioro Drużno koło Elbląga i rozlewisko Sątopy koło Reszla. Organizował także wyprawy ornitologiczne na stepy Krymu, krymskie wybrzeże Morza Czarnego i na Polesie na Ukrainie, a także w Dolinę Dunaju w Rumunii.

Na wystawionych zdjęciach można zobaczyć między innymi przedstawicieli rodziny rybitwy - rybitwę białowąsą, która buduje pływającą platformę dla piskląt oraz wyklute młode uchwycone kadrem w sierpniowym zmierzchu na Jeziorze Drużno, rybitwę białoskrzydłą zbierającą owady z powierzchni wody na rozlewiskach Biebrzy albo biorącą ranną kąpiel w starorzeczu Narwi, czy też towarzyskie życie rybitw czubatych w kolonii lęgowej na Krymie.

Ciekawe są też zbliżenia z życia innych ptaków, np. - zlot czajek na nocleg na rozlewisku Sątopy koło Kętrzyna i poranna drzemka młodego zausznika na warciańskim starorzeczu na bagnach Słońsk lub łyskę biegnącą po lodzie i zimowanie łabędzi niemych w Zatoce Gdańskiej.

Interesującą fotografię stanowi także łoś z łopatowatym porożem wyglądający zza wysokich traw narwiańskiego Bagna Wizna, jakby chciał zaprosić do odwiedzenia mokradeł leśnych jego krainy życia. Prezentowane obrazy to też stepy Krymskie, dziewicza plaża nad Morzem Azowskim i wieś nad Prypecią na Polesiu Ukraińskim.

Wystawa pt. Świat bagien będzie dostępna do 30 września 2015 roku. Komisarzem ekspozycji jest o. Wiesław Dudar SVD. (HL / Pieniężno)

blog comments powered by Disqus
0
0
0
s2sdefault

Polecamy

  • 1