GÓRNA GRUPA/WARSZAWA. Przed IV Krajowym Kongresem Misyjnym, który rozpocznie się w najbliższy piątek, 12 czerwca w Warszawie, ukazały się biografie polskich misjonarzy z lat 1965-2015.

Trzytomowe wydanie biogramów 4944 polskich misjonarek i misjonarzy ukazało się nakładem Wydawnictwa VERBINUM.

W tym roku przypada 50 lat od wydania Dekretu "Ad Gentes" Soboru Watykańskiego II. Ten jubileusz zainspirował Komisję Episkopatu Polski ds. Misji do upamiętnienia dorobku misyjnego Kościoła w Polsce w minionym pięćdziesięcioleciu. Biogramy polskich misjonarzy i misjonarek pokazują w sposób pełny i usystematyzowany zaangażowanie Kościoła w misję "ad gentes".biogr misjon okl02

Wydanie prezentuje sylwetki misjonarzy i misjonarek zakonnych, diecezjalnych, z instytutów życia konsekrowanego oraz świeckich, pracujących na poszczególnych kontynentach. Pierwszy tom zawiera biografie misjonarzy pracujących w Afryce i na Madagaskarze, drugi tom - w Ameryce Łacińskiej, na Karaibach i w Kanadzie, trzeci zaś w Azji i Oceanii.

Misjonarze z Polski wydatnie przyczynili się do ewangelizacji wielu krajów i kontynentów, zdobywając uznanie i zaufanie ludności tubylczej oraz władz kościelnych - napisał we wstępie do publikacji bp Jerzy Mazur SVD, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.

Publikacja przybliża między innymi sylwetki znanych misjonarzy, jak np. o. Mariana Żelazka SVD, dr Wandy Błeńskiej, zwanej "Matką Ugandy", czy kard. Kozłowieckiego SJ. (za: ekai.pl)

0
0
0
s2sdefault

Polecamy

  • 1