ŁÓDŹ
16 grudnia w kinie Muzeum Kinematografii w Łodzi odbył się premierowy pokaz filmu „Przedpokój do raju” w reżyserii Bogdana Lęcznara opowiadającego o pasji muzycznej i badawczej o. Piotra Nawrota SVD.

Na pokaz przybyło wielu gości ze świata filmu oraz osoby zainteresowane tematyką filmu. Gościem specjalnym był ojciec Piotr Nawrot SVD, któremu towarzyszyli inni werbiści, m.in. br. Piotr Szewczuk SVD i o. Jan Jacek Stefanów SVD.

W drugiej połowie XX w. zostały odnalezione w Boliwii manuskrypty muzyczne z XVIII w. z redukcji jezuickich. Przed prawie ćwierćwieczem zajął się nimi, jako badacz i muzykolog, o. Piotr Nawrot. W celu spopularyzowania tego cennego materiału wśród szerszej publiczności, od roku 1994, w dwuletnim cyklu, organizowany jest Międzynarodowy Festiwal Muzyki Renesansu i Baroku „Misje Chiquitos” w Santa Cruz. Dyrektorem artystycznym tego festiwalu jest o. Nawrot.

W 2012 r., podczas IX edycji festiwalu, na przełomie kwietnia i maja, przez 11 dni odbywały się koncerty w 14 miejscach jednocześnie. Muzyką baroku misyjnego rozbrzmiewały nie tylko kościoły w mieście Santa Cruz, ale również w wioskach, gdzie kiedyś pracowali jezuiccy misjonarze.

Wszystkie te miejsca podczas festiwalu odwiedziła pięcioosobowa ekipa filmowa, wysłana przez Sekretariat Misyjny Polskiej Prowincji Księży Werbistów.

Zrealizowany przez ekipę film przybliża koncepcję festiwalu oraz jego przebieg. Pokazuje przygotowania młodych muzyków, w tym pochodzenia autochtonicznego, oraz koncerty w ich wykonaniu przed publicznością po brzegi wypełniającą kościoły.

Swoistego rodzaju „mega produkcją” okazało się przedstawienie „San Ignacio de Loyola” – jedna z zachowanych oper z okresu redukcji jezuickich, pochodząca z ok. 1720 r. Do jej realizacji zaangażowano ponad 170 muzyków i śpiewaków. Dwunastoletnia Lilianna wcieliła się w postać św. Ignacego Loyoli, zaś o pięć lat starsza Maria odegrała rolę św. Franciszka Ksawerego.

Film „Przedpokój do raju” pokazuje trudy i napięcia towarzyszące długim przygotowaniom do premiery opery, a zarazem ogromny sukces miejscowych śpiewaków i muzyków. Godzinny obraz jest również bogaty w wypowiedzi i komentarze o. Piotra Nawrota. Niezaprzeczalną siłą filmu jest bardzo dobry obraz oraz doskonała jakość muzyki.

Ekipa filmowa przebyła w Boliwii dystans ponad 1300 km w dwa tygodnie, co przełożyło się na ogromny zbiór cennego materiału. "Twórcom filmu należą się słowa uznania i gratulacje - mówi o. Tomasz Szyszka SVD. - Należy mieć nadzieję, że „Przedpokój do raju” przyczyni się do większego spopularyzowania muzyki baroku misyjnego, służącej niegdyś jako środek ewangelizacji Indian. Cieszy, że obecnie jest możliwe odtwarzanie tej muzyki w byłych redukcjach jezuickich w lasach tropiku boliwijskiego."

Film pokazuje też różnorodność współczesnych metod pracy misyjnej polskich misjonarzy, w tym przypadku o. Piotra Nawrota. (TS)

0
0
0
s2sdefault

Polecamy

  • 1