Cud w Kostaryce

PIENIĘŻNO. „Cud w Kostaryce”- taki tytuł nosi film dokumentalny, który dzięki koordynacji Referatu Misyjnego Księży Werbistów w Pieniężnie nakręciła Telewizja Polska.

Główną postacią filmu jest Florybeth Mora Díaz, 50 letnia kobieta z miejscowości Tres Ríos w prowincji Cartago w Kostaryce, która za wstawiennictwem błogosławionego Ojca Świętego, Jana Pawła II, została uzdrowiona ze śmiertelnej choroby, jaką był guz mózgu (tętniak wrzecionowaty na prawej półkuli).

Cud ten został oficjalnie potwierdzony przez Stolicę Apostolską i stał się przyczynkiem ogłoszenia kanonizacji Jana Pawła II. Film ma być nadany w TVP w dniu kanonizacji papieża-Polaka, 27 kwietnia 2014 r.

Florybeth Mora i o. Franciszek Filar SVD


Pani Prezydent Kostaryki Laura Chinchilla
i o. Franciszek Filar SVD w Pałacu Prezydenckim

Jak doszło do powstania filmu? Za pośrednictwem Referatu Misyjnego Księży Werbistów w Pieniężnie, pani reżyser Elżbieta Ruman z Telewizji Polskiej skontaktowała się z o. Franciszkiem Filarem SVD pracującym w Kostaryce. Następnie o. Filar na przełomie listopada i grudnia 2013 r. zorganizował spotkania i wywiady, dzięki którym w przygotowanym materiale filmowym usłyszymy i zobaczymy osoby bezpośrednio uczestniczące w cudzie. Są to uzdrowiona Florybeth, jej mąż, czwórka dzieci; doktor Alejandro Vargaz, lekarz, który przeprowadzał operację; ksiadz Daniel Blanvo, postulator archidiecezjalny w procesie kanonizacyjnym, ks. José Manuel Garrita, Rektor Seminarium Duchownego w Kostaryce, a także ks. Donald Solano, proboszcz w Paraiso (tam znajdują się jedyne w Ameryce Łacińskiej relikwie Jana Pawla II), który wspierał Florybeth od początku cudu i był również świadkiem w procesie. Udało się także zorganizować wywiad z Panią Prezydent Kostaryki, Laurą Chinchila.

Część filmu została nagrywana na terenie parafii św. Jana Bożego w Upali – parafii, w której pracują werbiści. Tam, w czasie spotkania modlitewnego prowadzonego przez charyzmatycznego świeckiego kaznodzieję z Salwadoru, Salwadora Gomeza, obecna była również Florybeth Mora, która złożyła wobec wielu setek zgromadzonych ludzi publiczne świadectwo swojego cudownego uzdrowienia.

o. Wiesław Dudar SVD

Polecamy

  • 1