Bez zbędnego patosu i przesady można powiedzieć, że 3 października 2020 roku kościół parafialny Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Pieniężnie był miejscem i świadkiem uroczystości niecodziennej - święceń diakonatu.

Diakonami zostali klerycy Paweł Wodzień SVD oraz Godfred Koranteng SVD i Isaac Kwame Anim-Addo SVD z Ghany. Szafarzem uroczystości był biskup pomocniczy Archidiecezji Warmińskiej, Janusz Ostrowski.

Na rozpoczęcie uroczystości o. Tomasz Bujarski SVD, prefekt kleryków Misyjnego Seminarium Duchownego w Pieniężnie, wezwał kandydatów do święceń. Po zapewnieniu przełożonych, że kandydatów uznano ich za godnych święceń, szafarz święceń oświadczył: „Wybieramy tych braci do stanu diakonatu”.

Po przejmującym śpiewie Litanii do Wszystkich Świętych nastąpiło nałożenie rąk i modlitwa święceń, po których diakoni, przy pomocy kapłanów - ks. Tadeusza Polaka, o. Firmina Azalekora SVD, misjonarza z Togo i weterana misji w Ghanie oraz o. Mariusza Pacuły SVD - przywdziali stuły i dalmatyki. Następnie przyjęli Księgę Ewangelii, słysząc to przyjazne napomnienie: „Przyjmij Chrystusową Ewangelię, której głosicielem się stałeś; wierz w to, co będziesz czytać, nauczaj tego, w co uwierzysz, i pełnij to, czego będziesz nauczać.”

W swojej homilii ks. biskup prosił, by diakoni nie błyszczeli, ale świecili światłem swojego Mistrza i Pana. Wyraził też osobistą satysfakcję, że jako były misjonarz w latach 1999-2006 żył i pracował w Togo, a teraz mógł udzielić święceń członkom Zgromadzenia Słowa Bożego, w tym dwóm pochodzącym z kraju sąsiedniego. Zaznaczył przy tym, że to piękne oblicze Kościoła, który jest powszechny.

Uroczystość w pieniężnieńskim kościele parafialnym zgromadziła gości naszych diakonów, sporą grupę miejscowych parafian oraz współbraci, z ojcami Prowincjałem i Rektorem na czele, werbistów z Pieniężna i kilku innych domów prowincji, a także misjonarzy z Rosji i Bangladeszu.

Wszystkim, którzy włączyli się w to wspólne świętowanie poprzez swą obecność i modlitewną pamięć, a zwłaszcza przez zaangażowanie w przygotowanie liturgii i dekorację kościoła serdecznie dziękujemy – mówi diakon Paweł Wodzień.

Nowi diakoni werbistowscy przygotowywali się do uroczystości poprzez trzydniowe skupienie prowadzone przez o. Mariusza Góryjowskiego SVD. Wcześniej, 8 września 2020 roku, złożyli swe śluby wieczyste w Domu Misyjnym św. Wojciecha w Pieniężnie.

Diakon Godfred Koranteng SVD pochodzi z Parafii Św. Benedykta w Akrze w Ghanie. Został przeznaczony do posługi misyjnej w Polskiej Prowincji Zgromadzenia Słowa Bożego. Diakon Isaac Kwame Anim-Addo, pochodzi z Parafii Świętego Piotra Apostoła w Akrze w Ghanie. Po święceniach kapłańskich podejmie pracę misyjną w swej rodzinnej Ghanie. Diakon Paweł Wodzień SVD pochodzi z Parafii p.w. Chrystusa Króla Wszechświata w Niedźwiadzie w diecezji rzeszowskiej. Wyjedzie do pracy misyjnej w Meksyku.

Nowo wyświęconym diakonom życzymy, aby będąc wiernymi świadkami Słowa Bożego, owocnie przeżyli czas diakonatu i dobrze przygotowali się do kapłaństwa i misyjnej posługi. (ADM)

Fot. Ireneusz Nyklewicz SVD

        

        

        

        

    

0
0
0
s2sdefault

Polecamy

  • 1