W dniach 9-17 lipca przebywa w Polsce o. Thazhathuveetil Kurian SVD z Puri, główny postulator procesu beatyfikacyjnego na szczeblu diecezjalnym Sługi Bożego o. Mariana Żelazka SVD. O. Kurian kontynuuje w Puri dzieło misjonarza werbisty z Palędzia.

Głównym celem wizyty o. Kuriana było nawiązanie kontaktu z osobami odpowiedzialnymi za przebieg pomocniczego procesu beatyfikacyjnego o. Mariana Żelazka w Polsce. W dniach 9-13 lipca przebywał w Poznaniu, Chludowie i okolicach.

Chodziło mi o to, aby zebrać i połączyć prace, które już zostały przeprowadzone w Puri i w Polsce, aby szły one jednym nurtem, stanowiły jedno działanie. Odległość geograficzna stanowiła ryzyko, że każdy z procesów mógł się toczyć własnym torem - powiedział o. Kurian. - Scalenie tych działań było możliwe tylko dzięki bezpośredniej rozmowie z tymi, którzy w Polsce dawali świadectwa i tymi, którzy ich słuchali i je udokumentowali. 

O. Kurian zweryfikował pod kątem zgodności z prawem kościelnym powołany 8 grudnia 2019 r. w Chludowie trybunał rogatoryjny. Zwrócił uwagę na fakt, iż nie powinny zasiadać w nim osoby należące do tego samego zgromadzenia, co o. Marian Żelazek. Przypomniał także, iż świadkami heroiczności cnót nie mogą być wyłącznie osoby powiązane rodzinnie z kandydatem na błogosławionego lub wyłącznie osoby konsekrowane.

Zadanie członków obu trybunałów – w Indiach i w Polsce – polega na zebraniu możliwie wszystkich świadectw różnych ludzi o o. Marianie, zgromadzeniu jego pism i przedstawieniu ich światu i Kościołowi. O. Kurian podkreślił, że w Polsce chce się spotkać z osobami, które miały bezpośredni kontakt z o. Marianem, a tym samym doświadczyli jego świętości.

Spotkanie osób odpowiedzialnych za proces beatyfikacyjny o. Mariana Żelazka. Od lewej: o. Franciszek Bąk SVd, o. Jan Wróblewski SVD, o. Thazhathuveetil Kurian SVD, ks. Rafał Pajszczyk, o. Henryk Kałuża SVD, o. Wojciech Grzymisławski SVD

Pierwsze dnia wizyty w Polsce o. Henryk Kałuża SVD, wicepostulator procesu beatyfikacyjnego w Polsce, wraz z gościem z Indii udali się do Opola na spotkanie z ostatnią siostrą o. Mariana - Urszulą. Następnie rozmawiali z członkami Towarzystwa Przyjaciół o. Mariana Żelazka z Palędzia oraz zwiedzili miejscowość, gdzie urodził się o. Marian. Byli też w parafii Skórzewo, gdzie o. Żelazek został ochrzczony 10 lutego 1918 r.  Natomiast weekend indyjski postulator spędził w Domu Misyjnym w Chludowie. Tam, na zakończenie niedzielnej Mszy Św. w kościele parafialnym, o. Kurian przekazał życzenia od abpa Johna Barwy i opowiadał o o. Marianie i postrzeganiu go przez mieszkańców Puri.

Chciałbym także przekazać serdeczne pozdrowienia nie tylko od chrześcijan, ale wszystkich, z którymi zetknął się o. Marian: od wyznawców hinduizmu i islamu - mówił gość z Indii. - O. Żelazek zazwyczaj mówił, że nie jest trudno być dobrym, wystarczy po prostu chcieć. I takim właśnie był człowiekiem – chciał być dobry i był dobry. Ludzie z jego otoczenia, ci z leprozorium i wszyscy, którzy z nim kiedykolwiek się zetknęli, uważali go za świętego. Wielu trędowatych mówi do dziś: „Ojciec Marian uczynił mnie człowiekiem”. Rzeczywiście, o. Żelazek przywracał człowieczeństwo wszystkim, których spotkał na drodze swego życia. Świadectwo ludzi, nie tylko chrześcijan, ale także wyznawców hinduizmu, islamu i innych wyznań brzmi jednakowo – to był święty człowiek. 

O. Kurian był pod wrażeniem działań upamiętniających osobę o. Mariana w Wielkopolsce.

Jestem wzruszony i jednocześnie zainspirowany tym wszystkim, co dzieje się w waszej wspólnocie, szczególnie w Chludowie: macie ulicę, muzeum i szkołę dedykowaną o. Marianowi. Tak samo w jego rodzinnej miejscowości w Palędziu - mówił. -  To wszystko świadczy o tym, że razem dążymy do tego samego celu – aby o. Marian został oficjalnie ogłoszony przez Kościół błogosławionym.

Anna Kot
Fot. Franciszek Bąk SVD i Paweł Wodzień SVD

okurian pl2020 02 minMsza Święta w kościele parafialnym Wszystkich Świętych w Chludowie.

W ciągi kilku następnych dni pobytu w Polsce o. Thazhathuveetil Kurian SVD odbędzie jeszcze spotkania w podwarszawskich Michałowicach i w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

 

0
0
0
s2sdefault

Polecamy

  • 1