28 lipca 2018 roku zmarł nagle o. Jarosław Suchomski SVD, proboszcz parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Wilamowie w gminie Małdyty, w diecezji elbląskiej. Miał 47 lat.

Ceremonie pogrzebowe odbyły się we wtorek 31 lipca parafii w Wilamowie (Msza św. o godz. 16.00), a w środę 1 sierpnia w Domu Misyjnym św. Józefa w Górnej Grupie (Msza św. o godz. 10.30), gdzie spoczął na cmentarzu klasztornym.

Jarosław urodził się dnia 10 września 1971 roku w Grudziądzu w parafii św. Krzyża, z rodziców Zygmunta i Ireny z domu Schneider. Miał czworo rodzeństwa – jedną siostrę i trzech braci. Ojciec jego zmarł w 1990 roku, a matka w 2003 roku.

Po szkole podstawowej kontynuował edukację w szkole zawodowej (1987-1990), a następnie w latach 1990-1993 uczył się w Liceum Ogólnokształcącym dla Pracujących w Grudziądzu. Przez wszystkie te lata mieszkał u rodziców w cieniu Domu Misyjnego św. Józefa, który mieści się na wysokiej skarpie nadwiślańskiej po drugiej stronie Wisły w Górnej Grupie. Do wstąpienia do zgromadzenia księży werbistów namawiała go pani polonistka z liceum. W tym okresie pracował w Szpitalu Miejskim jako elektryk.

Do postulatu został przyjęty 15 września 1993 roku w Górnej Grupie. Nowicjat odbył w latach 1994-1995 w Domu Misyjnym św. Stanisława Kostki w Chludowie koło Poznania. Pierwsze śluby zakonne złożył 8 września 1995 roku w Domu Misyjnym św. Krzyża w Nysie. Tam również studiował filozofię, skąd po dwóch latach przeniósł się do Misyjnego Seminarium Duchownego w Pieniężnie, gdzie studiował teologię.

26 maja 2002 roku przyjął święcenia kapłańskie. Przed ślubami wieczystymi prosił, aby w przyszłości pracować w Papui Nowej Gwinei, w jednym z krajów Ameryki Łacińskiej lub w Polsce. Od o. Generała otrzymał skierowanie do Prowincji Wschodniej w Argentynie (Missiones). Jednakże na misje nie wyjechał, gdyż na prośbę ówczesnego prowincjała Polskiej Prowincji, o. Generał zmienił przeznaczenie.

Z dniem 1 sierpnia 2002 roku o. Jarosław został mianowany wikariuszem parafii Matki Bożej Bolesnej w Nysie. Po trzech latach pracy przełożeni przenieśli go do Kleosina, do parafii św. Kazimierza, gdzie pracował do sierpnia 2007 roku. Następnie przez 5 lat pełnił funkcję wikariusza w Parafii świętych Piotra i Pawła w Pieniężnie.

Kolejnym miejscem posługi o. Jarosława była parafia Matki Bożej Fatimskiej w Golkowicach pod Krakowem. Z dniem 1 sierpnia 2014 roku został mianowany proboszczem w parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Wilamowie (dekanat Morąg), w której pracował do końca swego życia.

Ojciec Jarosław był zaangażowany w sprawy i życie ludzi, którym posługiwał jako duszpasterz i katecheta. Był lubiany przez młodzież, potrafił znaleźć wspólny język i wiedział, co chce przekazać. Zawsze dbał o piękno liturgii, szczególnie o śpiew i starał się przekazywać to zatroskanie wiernym swoich wspólnot.

Niech Pan da mu niebo!

o. Alfons Labudda SVD

Polecamy

  • 1