WARSZAWA. 21 września w siedzibie Sekratariatu Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie odbyła się prezentacja książki "Misja Panama" o. Józefa Gwoździa SVD, pracującego w prałaturze Bocas del Toro w Panamie.

Książka to cegiełka projektu Bilet dla Brata 2.0, mającego na celu wsparcie finansowe wyjazdu polskich pielgrzymów na Światowe Dni Młodzieży 2019.

misja panama okladka ksiazkiPomysł napisania książki powstał w styczniu 2017 roku podczas wizyty w Panamie delegacji Episkopatu Polski z ks. Emilem Parafiniukiem na czele. Ponieważ o. Józef był wtedy jedynym polskim misjonarze pracującym od dłuższego czasu w Panamie zaproponowano, by przedstawił kraj od środka i w kontekście Światowych Dni Młodzieży.

Nigdy wcześniej nie pisałem książek i było to dla mnie wymagające wyzwanie. Ale siadlem i napisalem - mówi o . Józef. - Przedstawiłem tam moją drogę jako misjonarza do Panamy. To historia mojego powołania. Z osobistego doświadczenia starałem starałem się także ukazać Panamę i przedstawić jej historię, kulturę, tradycje i wiarę ludzi.

Droga do Panamy – to historia całego mojego życia. Nie mógłbym tutaj być, bez tego wszystkiego, co wydarzyło się wcześniej. Czasami odnoszę wrażenie, że wszystko to, co wydarzyło się dotąd w moim życiu, prowadziło mnie do Panamy. Cóż to za droga? (...) --- FRAGMENT KSIĄŻKI ---

Książka „Misja Panama” to cegiełka projektu Bilet dla Brata 2.0, mającego na celu wsparcie finansowe wyjazdu polskich pielgrzymów na Światowe Dni Młodzieży 2019 w Panamie. Jest skierowana przede wszystkim do młodych, którzy planują wyjazd na ŚDM Panama 2019, a także do tych, którzy będą musieli pozostać w Polsce, ale chcą łączyć się z rówieśnikami i aktywnie uczestniczyć w przygotowaniach do wielkiego święta młodych.

Prezentacja książki odbyła się w ramach konferencji prasowej poświęconej m.in. stanowi przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w Panamie w 2019 roku. O. Józef Gwóźdź SVD wziął udział w konferencji prasowej w Siedziebie Sekretariatu KEP za pośrednictwem łącz internetowych.

O. Józef Gwóźdź SVD otrzymał święcenia kapłańskie w Pieniężnie w 2005 roku. W Bocas del Toro w Panamie pracuje od 2013 roku. Wcześniej pracował w Meksyku i Nikaragui.

Droga ciągle wspinała się mocno ku do górze, silnik „rzęził ostatkiem sił”, ale z każdym kilometrem roślinność stawała się coraz bardziej żywa i intensywnie zielona. Po pokonaniu kilkudziesięciu kilometrów, pozostał za mną płaski teren David, a w oddali zarysowała się błękitna tafla Pacyfiku. Kiedy dotarłem w końcu na szczyt tego masywu, w ciągu kilkunastu minut krajobraz dookoła radykalnie się zmienił i znalazłem się w zupełnie innym świecie. Wilgotne, ciężkie powietrze, zielona dżungla, indiańskie przydrożne wioski – to obrazy, których wcześniej nie można było ani poczuć, ani zobaczyć. Gdy jechałem przez wysokie góry, zobaczyłem duży znak ze słowami powitania i nazwą jednej z dziesięciu prowincji tego kraju: Bienvenidos en Bocas del Toro. --- FRAGMENT KSIĄŻKI ---

Polecamy

  • 1