CHLUDOWO. 5 sierpnia w klasztorze Misjonarzy Werbistów w Chludowie odbyły się obchody 153 rocznicy urodzin śp. Romana Dmowskiego, którego pałac w 1934 roku stał się Domem Misyjnym.

O godz. 10.45 rozpoczął się uroczysty apel przy pomniku Współzałożyciela Narodowej Demokracji. Zebranych gości i poczty sztandarowe powitała Ewa Kuleczka-Drausowska, Radna Powiatu Poznańskiego i główna inicjatorka obchodów w Chludowie. Odśpiewano Hymn Narodowy oraz Rotę, a pod pomnikiem złożono kwiaty.

Następnie w kaplicy Domu Misyjnego została odprawiona Msza Święta w intencji śp. Romana Dmowskiego. Przewodniczył jej i homilię wygłosił o. Jan Wróblewski SVD, rektor domu.

Kolejnym punktem obchodów był spektakl poetycko-literacki na podstawie tekstów z książki R. Dmowskiego „Myśl nowoczesnego Polaka (1903)", w której zarysował społeczne i polityczne założenia ruchu narodowego. Spektakl przygotowany przez młodzież maturalną z Centrum Kształcenia Ustawicznego w Poznaniu odbył się w bibliotece Domu Misyjnego w Chludowie.

Na obchody w Chludowie przybyli przedstawiciele Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych ze swym sztandarem, Towarzystwo Gimnastyczne Gniazdo „Sokół” ze swym sztandarem, delegacja Rady Miasta Poznań, delegacja Rady Powiatu Poznańskiego, delegacja Rady Gminy Suchy Las na czele z Małgorzatą Salwa-Heibach, delegacja sołectwa w Chludowie z sołtys Haliną Gramsch na czele oraz przedstawiciele środowisk narodowo-patriotycznych z Poznania i okolic.

Roman Dmowski w 1922 roku kupił po niemieckich osadnikach pałac w Chludowie wraz z przylegającym do niego parkiem. W 1934 roku sprzedał pałac i park Werbistom, którzy administrują nim do dziś.

     

0
0
0
s2sdefault

Polecamy

  • 1