CHLUDOWO. 3 czerwca w Domu Misyjnym w Chludowie prof. Konrad Białecki – wykładowca UAM i Naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Poznaniu, wygłosił referat zatytułowany ”Rok 1945 w Polsce – wyzwolenie czy zniewolenie”.

Jako historyk prof. K. Białacki ukazał problem jednoznacznej oceny tego, co stało się w Polsce w 1945 roku oraz w latach bezpośrednio po zakończeniu II Wojny Światowej.

Problem jest tym bardziej złożony, gdyż inny wymiar otrzymuje w perspektywie Polski, jako całego narodu, a jeszcze innej w wymiarze indywidualnym poszczególnych obywateli naszej Ojczyzny.chlud hist celt02

W spotkaniu uczestniczyło kilkadziesiąt osób. Obecny był także Szymon Szynkowski vel Sęk, poseł na Sejm VIII kadencji, który przedstawił inicjatywy podejmowane przez posłów PIS, wobec głoszonych w wielu krajach, kłamliwych tez o „polskich obozach śmierci.” Ukazał także perspektywę przygotowań do wyborów samorządowych.

Spotkanie zakończył koncert muzyki celtyckiej w wykonaniu Przemysława Wawrzyniaka. Koncert miał charakter edukacyjny. Oprócz gry na dudach szkockich, fletach irlandzkich i bębnach uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat specyfiki muzyki celtyckiej oraz o instrumentach wykorzystywanych w tym tej muzyce.

Spotkanie zostało przygotowane przez Polskie Stowarzyszenie Patriotyczno–Artystyczne i Misjonarzy Werbistów z Chludowa.
(za: chludowo.werbisci.pl)

0
0
0
s2sdefault

Polecamy

  • 1