LUBLIN
16 stycznia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim odbyła się konferencja naukowa z cyklu Colloquia inter gentes zatytułowana „Oblicza i wyzwania imigracji w Polsce”.

Konferencja została zorganizowana przez Instytut Teologii Fundamentalnej KUL (dr hab. Andrzej Pietrzak SVD) i werbistowskie Centrum Migranta Fu Shenfu.

W wydarzeniu udział wzięli liczni prelegenci z całej Polski, którzy zajmują się tematyką uchodźców i migrantów zarówno od strony praktycznej jak i teoretycznej.

W ostatnich latach intensywny i systematyczny napływ uchodźców do Europy spowodował żywą dyskusję nad problematyką napływu imigrantów do Polski. Mam wrażenie, że poruszamy się obecnie w przestrzeni, gdzie krańcowe punkty są określone terminami: terrorysta i gość – stwierdził podczas konferencji bp Krzysztof Zadarko, Przewodniczący Rady Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek.

Skrajne postawy i poglądy przeszkadzają katolikom w przyjmowaniu chrześcijańskiej postawy gościnności. Chrystus ma dziś twarz uchodźcy mimo, że my gmatwamy i mylimy pojęcia przerzucając się argumentami opartymi na lęku i emocjach - dodał bp Zadarko.

W ramach konferencji swoje wystąpienie miał także płk Andrzej Jakubaszek, dyrektor Komendy Głównej Straży Granicznej, który podkreślił, że migracja w Polsce ma w głównej mierze charakter legalny, co jest wyjątkiem na skalę europejską. Największą grupę migracyjną w naszym kraju stanowią obywatele Ukrainy. Polskie urzędy konsularne wydały prawie 2 mln wiz, z tego ponad 60 proc. zostało wydanych obywatelom Ukrainy.

Dr Grażyna Szymańska-Matusiewicz, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego, która od wielu lat bada imigrację wietnamską w Polsce, podkreśliła, że jest ona określana jako wzorcowa. Wietnamczycy w Polsce są społecznością bardzo dobrze zreorganizowaną. Najstarsze wietnamskie stowarzyszenie powstało jeszcze w latach 80. tych ubiegłego wieku.

Na konferencji swój wykład wygłosił dr Jacek Gniadek SVD, werbista i dyrektor Centrum Migranta Fu Shenfu w Warszawie. Tematem jego wystąpienia była dwustronna integracja wolontariuszy i imigrantów w ramach lekcji języka polskiego prowadzonych w Ośrodku Migranta. Warunkiem właściwej integracji jest zawsze przestrzeń wolności, którą gwarantuje własność prywatna. Przyjęcie obcego zakłada posiadanie przez przyjmującego na własność domu. – Przymusowa integracja ma miejsce wtedy, gdy rząd wpuszcza na teren państwa kogoś, kogo nikt nie przyjąłby na teren swojej posesji – podkreślił ojciec werbista.

Wszystkie wykłady będą wkrótce dostępne na stronie www.migrant.pl, a publikacja pokonferencyjna ukaże się w serii "Materiały i Studia Księży Werbistów".

      

      

      

0
0
0
s2sdefault

Polecamy

  • 1