PIENIĘŻNO
W piątek 16 grudnia 2016 roku w Muzeum Misyjno-Etnograficznym Księży Werbistów w Pieniężnie została udostępniona nowa wystawa czasowa „Sudan. Zapomniana Afryka na starych pocztówkach” z kolekcji etnografa dr. Adama Rybińskiego.

Ekspozycja pochodzi ze zbiorów Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego, a wzbogacona została eksponatami z sekcji afrykańskiej zbiorów własnych Muzeum w Pieniężnie.

Wystawę otwarto podczas XI Spotkania Formacyjnego Misjonarzy Werbistów odbywającego się w tych dniach w Pieniężnie. Otwarcia wystawy dokonali: prowincjał o. Eryk Koppa SVD, o. Józef Niesłony OMI, który w tych dniach prowadzi spotkanie formacyjne dla ojców werbistów oraz o. dr Adam Michałek SVD, wicerektor seminarium w Pieniężnie.

Słowa powitania wygłosił dyrektor muzeum o. Wiesław Dudar SVD, który w kilku słowach wyjaśnił, w jaki sposób zrodziła się idea tej wystawy. Zachęcił też obecnych do podtrzymywania hobby fotografii, gdyż dzięki niej pokolenia, które po nas przyjdą, będą mogły oglądać to, co już minęło. Dzięki fotografom XIX i XX w. i my możemy teraz oglądać Afrykę widzianą przez obiektyw ich aparatów.

Zapomniana Afryka, to świat, który urzeka swym pięknem i prostotą. Świat, który skłania do refleksji nad przeszłością i przemijalnością. Stare fotografie, które ukazały się w formie kartek pocztowych, opowiadają niekończącą się historię o kulturach i obyczajach ludów Afryki. Wystawa wprowadza w świat Afryki, przedstawiając wybrane ludy nilockie z Sudanu Południowego oraz Kuszytów z północno-wschodniego Sudanu.

O. Eryk Koppa SVD, prowincjał Polskiej Prowincji SVD, w swoim słowie nawiązał również do ich misji w Sudanie, która musiała zostać przerwana w związku z niebezpieczną sytuacją w tym kraju. W maju tego roku zastrzelona została w Sudanie Południowym słowacka misjonarka, a zarazem lekarka, s. Veronika Rackova SSpS ze Zgromadzenia Służebnić Ducha Świętego, która do ostatniej chwili posługiwała chorym.

Wystawę „Sudan. Zapomniana Afryka na starych pocztówkach” będzie można oglądać do połowy lutego 2017 r. Serdecznie zapraszamy.

Komisarz wystawy: o. Wiesław Dudar SVD
Przygotowanie ekspozycji: s. Hanna Lellek SSpS

           

     

0
0
0
s2sdefault

Polecamy

  • 1