POZNAŃ
25 listopada 2016 roku w auli Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu odbył się otwarty wykład o. prof. dra hab. Piotra Nawrota SVD pt. "Muzyka z filmu Misja, a autentyczna muzyka Indian Guarani, Chiquitos i Moxos. Czy Ennio Morricone się mylił?"

W spotkaniu uczestniczyło około 200 osób, w tym współbracia ze Zgromadzenia Słowa Bożego i siostry służebnice Ducha Świętego z Domu Misyjnego św. Stanisława Kostki w Chludowie, członkowie kół misjologii oraz religioznawstwa uniwersytetu Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie.

Przed wykładem można było obejrzeć również wystawę zatytułowaną "Redukcje jezuickie w Boliwii: społeczność, architektura, muzyka".

Słowo powitania do prelegenta oraz uczestników skierował dziekan wydziału teologicznego, ks. dr hab. Paweł Wygralak, prof. UAM. Przedstawił on postać o. Piotra, jego działalność misyjną oraz osiągnięcia naukowe.

Przez dwie i pół godziny uczestniczy z zainteresowaniem słuchali wykładu o. Piotra Nawrota o muzyce z filmu "Misja" oraz autentycznej muzyce z byłych misji jezuickich wśród Indian w Ameryce Południowej. Ta autentyczna muzyka została znaleziona pięć lat po premierze filmu "Misja" i spowodowała, że świat muzyki, misji, muzykologii i antropologii zamarł z wrażenia.

Jak owa muzyka się ma do tej skomponowanej przez Ennio Morricone? Na ile narracja wyżej wspomnianego filmu jest prawdziwa i ile w niej jest fikcji? Oto pytania na które o. profesor Piotr próbował odpowiedzieć na postawie filmu oraz badań historycznych.

O. Eric Hounake SVD

         

         

0
0
0
s2sdefault

Polecamy

  • 1