BIELSK PODLASKI
Jeszcze tylko do 31 sierpnia 2016 roku w Muzeum w Bielsku Podlaskim oglądać można wystawę zatytułowaną "Indie - odcienie kolorów na zdjęciach Bartka Wileńskiego".

Wystawa pochodzi w całości ze zbiorów Muzeum Misyjno-Etnograficznego Księży Werbistów z Pieniężna.

Fotografie Bartka Wileńskiego ukazują Indie jako tygiel ras, kultur i religii, kraj ogromnych kontrastów społecznych i kulturowych. Kraj, który ma różne oblicza. Jego mieszkańców różni religia, język, kolor skóry, poziom wykształcenia, strój, zwyczaje, status społeczny i ekonomiczny, stan posiadania, dieta, zawód i wiele innych aspektów, których bogactwo stanowi o wyjątkowości tego kraju.

indie fot2

Fot. za www.muzeum.bialystok.pl

Razem z mamą zostałem zaproszony do uczestnictwa w tym wyjeździe, a konkretnie w sympozjum poświęconym o. Marianowi Żelazkowi - mówi autor fotografii. - Dla mnie celem wypraw są przede wszystkim zdjęcia i poznanie oraz zobaczenie czegoś nowego. W Indiach po raz pierwszy zrozumiałem, co to znaczy inna kultura. Fotograficznie najbardziej fascynujące było dla mnie światło, które maluje ten specyficzny kraj, natomiast życiowo - poznawanie nowych miejsc i ludzi. Myśląc dziś o Indiach, pierwsze określenie, jakie mi się nasuwa, to "inny świat". Ta inność to świat, w którym wszystkie odcienie kolorów mieszają się ze sobą i kąpią w gorącym słońcu. Na tle tak wyraźnych barw łatwiej też dostrzec kontrasty między ludźmi, co widoczne jest na zdjęciach.

Chcę pokazać, że to właśnie ludzie są najważniejsi w Indiach. Abstrahując od kastowości oraz podejścia do kobiet, nie mnie oceniać tamtejszy system, zauważyłem, że nigdzie na świecie nie spotkałem się z taką życzliwością ludzką jak tam. Przyglądając się temu wszystkiemu i przeżywając na swój sposób daną mi przygodę, pierwszy raz w życiu zrozumiałem, co oznacza zwrot "inna kultura". - dodaje Bartosz Wileński.

Bartosz Wileński pochodzi z Braniewa na Warmii. Obecnie mieszka w Warszawie. Jest absolwentem Akademii Fotografii. Spędził w Indiach dwa tygodnie z misjonarzami werbistami. Odwiedził m.in. Puri, Kalkutę, Bhubaneswar. (za: www.muzeum.bialystok.pl)

blog comments powered by Disqus
0
0
0
s2sdefault

Polecamy

  • 1