pilki krynica01Krynica Morska to doskonałe miejsce do długich wycieczek i spacerów. Szczególne położenie - od północy Morze Bałtyckie, od południa Zalew Wiślany - tworzy niepowtarzalny klimat.

Czyste powietrze pełne jodu, wiecznie zielone lasy sosnowo-bukowe, szerokie plaże przyciągnęły w dniach 18-20 maja 2016 roku młodzież z Zespołu Szkół nr 9 im. Bydgoskich Olimpijczyków w Bydgoszczy.

Grupie towarzyszyła pani Anna Arbszajtis, wychowawca klasy oraz katecheta Marcin Budzyński, który przy współpracy z o. Wiesławem Dudarem SVD zrealizował „mały projekt misyjny”.

Młodzież jako wotum wdzięczności za brąz (dziewczęta) i IV-miejsce (chłopcy) na Mistrzostwach Polski Juniorów w Piłce Siatkowej, wręczyła podczas nabożeństwa majowego podpisane przez siebie piłki siatkowe. Zostaną one przesłane dzieciom w krajach misyjnych. O. Andrzej Kosmela SVD, w imieniu Misjonarzy Werbistów, serdecznie podziękował młodzieży i zrobił z nimi pamiątkowe zdjęcie.

Wycieczka to nie tylko czas wypoczynku i pozytywnych wrażeń, ale także edukacja. Edukacja misyjna oraz historyczna w miejscach pamięci, to przede wszystkim kształtowanie postaw i refleksji. To dyskusja nad tym, czym jest pamięć, jak myśleli i działali ludzie, których nazywamy świadkami historii, jaką rolę odgrywa na kartach historii zwykły człowiek.

W celu poszerzenia wiedzy historycznej, w czwartek 19 maja młodzież udała się do Muzeum w Sztutowie. Dzięki przewodnikowi mogliśmy poznać historię Obozu Koncentracyjnego Stutthof.

Po kolacji młodzież spotkała się z nowicjuszami SVD, którzy opowiadali o swoje drodze powołania zakonno-misyjnego.

Pobyt w Krynicy Morskiej pozostawił na młodzieży dużo pozytywnych wrażeń - mówi katecheta grupy. - Najlepszym przykładem był fakt, że młodzież nie mówiła, że mieszka w pokoju nr 104, tylko w Argentynie.

Chcę podziękować o. Sylwestrowi Grabowskiemu SVD, który jak zawsze przyjął nas w miłej i serdecznej atmosferze. Mam nadzieję, że za rok znów uda się przyjechać do tego niesamowitego miejsca. - dodaje Marcin Budzyński.

0
0
0
s2sdefault

Polecamy

  • 1