marian zelazek102WARSZAWA
Dziś przypada 10. rocznica śmierci ojca Mariana Żelazka SVD, który przez ponad 50 lat służył trędowatym w Indiach.

Jest jednym z najbardziej rozpoznawanych werbistów nie tylko w Polsce, ale i na świecie.

marian zelazek101O. Marian Żelazek urodził się 30 stycznia 1918 roku w Palędziu koło Poznania. Do werbistowskiego Niższego Seminarium Duchownego w Górnej Grupie wstąpił w 1932 roku, a w 1937 roku rozpoczął nowicjat w Chludowie.

4 września 1939 roku złożył pierwsze śluby zakonne, a juz w maju 1940 roku, wraz z innymi współbraćmi, został aresztowany i wywieziony do Fortu VII w Poznaniu, a następnie do obozu koncentracyjnego w Dachau.

Po zakończeniu wojny ukończył studia teologiczne w Rzymie i w 1948 roku przyjął święcenia kapłańskie. Krótko potem wyjechał na misje do Indii.

Od 1975 roku pracował w hinduistycznym świętym mieście Puri, gdzie posługiwał wśród trędowatych. W 1980 roku założył dla nich leprozorium , a 4 lata później szkołę dla dzieci z rodzin trędowatych.

Aż do swojej śmierci nigdy nie zaprzestał pracy wśród trędowatych. Odszedł do Pana 30 kwietnia 2006 roku, po 56 latach pracy misyjnej w Indiach. Spoczął na cmentarzu werbistowskim w miejscowości Jharsuguda.

Dzialalność o. Żelazka była doceniana w kraju i za granicą. Otrzymał m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski oraz Nagrodę Dr. Radanath Rath Seva Samman. Był też nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla.

1 kwietnia 2016 roku, podczas Czuwania Rodziny Arnoldowej na Jasnej Górze, została po raz pierwszy wręczona Nagroda im. o. Mariana Żelazka.

0
0
0
s2sdefault

Polecamy

  • 1