PIENIĘŻNO
7 marca 2016 roku w Muzeum Misyjno-Etnograficznym Księży Werbistów w Pieniężnie otwarto wystawę zatytułowaną „Aleksander Słomiński – artysta zapomniany”.

Wystawa przygotowana przez s. Hiacyntę Lorenc SSpS pochodzi ze zbiorów Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie. Jej komisarzem jest o. Wiesław Dudar SVD.

Więcej fotografii

Prace Słomińskiego zaliczane do nurtu nazywanego prymitywizmem lub sztuką naiwną do dzisiaj wzbudzają zachwyt i zainteresowanie. Wielokrotnie nazywany Nikiforem Północy, rzeźbiarz tworzył prace, które stanowiły odbicie jego własnej filozofii, fantazji i wyobraźni. Wśród jego prac obok osobistości z kręgu polityki i dyplomacji, postaci z życia codziennego lub osób napotkanych w młodości, pojawiają się także postacie ewangeliczne. Jednak rzeźb o tematyce sakralnej jest zdecydowanie mniej niż prac przedstawiających mężów stanu, dyplomatów z wielkiego świata.

Wydarzenia i postacie areny polityki i dyplomacji międzynarodowej były również tematem rzadko spotykanym wśród innych ówczesnych ludowych rzeźbiarzy, co jeszcze bardziej sprawiało, że prace Słomińskiego były oryginalne i nietuzinkowe. Nie było w nich też cech naśladownictwa czy stylizacji, przez co były tak pożądane.

Statyczne, ciosane rzeźby Słomińskiego wywoływały i nadal wywołują niezapomniane wrażenie. To właściwie charakterystyczne dłonie o szerokich, długich, wyciętych palcach informowały o różnych stanach psychicznych postaci. Sygnalizowały radość, strach, smutek, powagę. Dodatkowo, bez znaczenia, czy była to rzeźba świętego, króla, mężczyzny czy kobiety, wszystkie prace w całości pokryte były farbą, co dodawało postaciom osobliwego kolorytu i niespotykanej ekspresji.

Ukazana w wystawie kolekcja prac stanowi pewną część dorobku artystycznego wspomnianego mistrza. „Adwokat Persji”, „Prokurator Egiptu”, „Żołnierz Arabii Betlejem” to tylko kilka przykładów prac, które wyrażają zainteresowania artysty.

Wystawę w Muzeum w Pieniężnie oglądać można do 5 maja. Serdecznie zapraszamy. (HL / Pieniężno)

blog comments powered by Disqus
0
0
0
s2sdefault

Polecamy

  • 1