ZAMBIA/ZIMBABWE
Od 24 lutego do 4 marca 2016 roku polskich misjonarzy pracujących w Zambii i Zimbabwe odwiedził biskup Jerzy Mazur SVD, Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.

Towarzyszył mu o. Kazimierz Szymczycha SVD, sekretarz tejże Komisji oraz Delegat ds. Misjonarzy. Była to okazja do wspólnych spotkań i świętowania.

Zambia jest krajem, gdzie posługuje 73 polskich świadków Jezusa Chrystusa. Pracuje tutaj 17 księży diecezjalnych, natomiast pozostałą liczbę osób uzupełniają księża i bracia zakonni, siostry zakonne i osoby świeckie.

25 lutego w Domu Prowincjalnym Salezjanów na Chawamie w Lusace, odbyło się wspaniałe spotkanie 67 polskich misjonarzy z bpem Mazurem i o. Szymczychą. Głównym elementem tegoż spotkania była Msza Święta, której przewodniczył ks. bp Jerzy Mazur. Misjonarz tak jak prorok musi być człowiekiem miłosiernym - powiedział w homilii. - Musi postrzegać świat tak, jak postrzega go sam Bóg. Nie może być obojętny na cierpienia ludzi. Nie może pozostać obojętny, kiedy sytuacja wypycha niektórych ludzi na margines społeczeństwa. Misyjny prorok żyje w prawdzie i widzi prawdę tak, jak widzi ją Bóg.

Kolejnym miejscem spotkań z polskimi misjonarzami było Zimbabwe. W imieniu pracujących tutaj 5 misjonarzy Werbistów z Polski, gospodarzem spotkań był, posługujący w tym kraju przedstawiciel Ojca Świętego Franciszka, polski Nuncjusz Apostolski, abp Marek Zalewski. Kulminacyjnym punktem spotkań była Eucharystia w parafii Świętego Krzyża w Harare, gdzie posługuje wspólnota Werbistów. (za: ekai.pl)

blog comments powered by Disqus
0
0
0
s2sdefault

Polecamy

  • 1