PIENIĘŻNO. 25 października 2015 roku w Muzeum Misyjno-Etnograficznym w Pieniężnie otwarto wystawę fotograficzną prof. Krzysztofa Hejke zatytułowaną "Polskie ślady: od Kresów po Syberię".

Wystawa jest fotograficzną dokumentacją obecności Polaków na Syberii w różnych okresach dziejów.

Wystawę otwarli: abp senior Edmund Piszcz z Diecezji Warmińskiej, Gustaw Marek Brzezin, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz o. Eryk Kopa SVD, prowincjał Polskiej Prowincji SVD. Wprowadzenia do ekspozycji dokonał o. Wiesław Dudar SVD, Dyrektor Muzeum Misyjno-Etnograficznego w Pieniężnie i jednocześnie Komisarz wystawy.

Ta wystawa jest swoistą lekcją historii; dokumentuje też ślady przeszłości, które przetrwały w świadomości żyjących tam ludzi i kulturze materialnej - pisze autor w broszurze informacyjnej. - Prezentacja jest także próbą zwrócenia uwagi na wartość dokumentacji miejsc związanych ze skomplikowaną historią losów Polaków na Syberii, zarówno tych, którzy znaleźli się tam wbrew własnej woli, jak również tych, którzy osiedli tam dobrowolnie.

Materiały do wystawy autor zbierał zarówno na Kresach Wschodnich dawnej Polski, jak również na Syberii, głównie w Obwodzie Irkuckim, Kraju Krasnojarskim, Kraju Ałtajskim, Obwodzie Tomskim, w Buriacji, Jakucji, na Kamczatce, Sachalinie i w Usolu Syberyjskim.

Krzystof Hejke jest profesorem sztuk filmowych, operatorem, fotografem, podróżnikiem. Jest absolwentem Liceum Sztuk Plastycznych w Nałęczowie, Instytutu Fotografii Artystycznej w Pradze i Wydziału Operatorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Od 1992 roku prowadzi zajęcia z fotografii na Wydziale Operatorskim i Wydziale Reżyserii PWSFTViT w Łodzi. Swoje prace prezentował na ponad 100 wystawach indywidualnych w kraju i za granicą.

Ekspozycję "Polskie ślady: od Kresów po Syberię" w Muzeum Misyjno-Etnograficznym w Pieniężnie przygotowała s. Hiacynta Lorenc SSpS. Można ją zwiedzać do końca stycznia 2016 roku. Zapraszamy!

blog comments powered by Disqus
0
0
0
s2sdefault

Polecamy

  • 1