LAINYA / SUDAN PŁD.
19 kwietnia o. Andrzej Dzida SVD objął urząd proboszcza wwerbistowskiej Parafii Świętej rodziny w Lainya w Sudanie Południowym.

Instalacji dokonał bp Erkolano Ladu Tombe z diecezji Yei, a we mszy świętej uczestniczyły między innymi Siostry Służebnice Ducha Świętego z Yei.

odzida proboszcz01Wielkim przeżyciem było dla mnie wyznanie wiary wypowiedziane w lokalnym języku bari, z położeniem ręki na Pismo Święte - mówi o. Andrzej. - Był to dla mnie symbol połączenia tego, co zapowiadali prorocy, poprzez przymierze z Bogiem wypełnione w Jezusie, z wiarą i tradycją oraz żywą wspólnotą w Lainya.

Parafia Świętej Rodziny w Lainya obejmuje 35 kaplic. Niektóre z nich oddalone są od głównego kościoła w Lainya nawet o 120 km. Najbardziej palącym problemem parafii jest brak miejsca dla dzieci i młodzieży, gdzie mogliby wspólnie spędzać czas, odrabiać lekcje, czy zwyczajnie spotkać się w czaie pory deszczowej. Dlatego niezwykłym prezentem była zbiórka przez Polonię w Chicago środków na budowę „Domu Nadziei" - świetlicy dla dzieci i młodzieży.odzida proboszcz02

O. Andrzej Dzida jest pierwszym polskim werbistą pracującym w Sudanie Południowym. Niedługo dołączyć ma o. Wojciech. Wraz z nim w parafii pojawi się także o. Romy z Indonezji. Cieszę się, że pomimo niesprzyjających warunków są oni gotowi być z mieszkańcami Sudanu Południowego i świadczyć o jedności Kościoła, przekraczającego wszelkie granice - wyznaje o. Andrzej.

 
blog comments powered by Disqus
0
0
0
s2sdefault

Polecamy

  • 1